Bill the Galactic Hero

Harry Harrison (kniha)

Scenár:

Alex Cox

strougy

Nepřátelská ještěrka: "Why do you Homo Sapiens fights wars?" Bill: "Fights wars? We like to, I guess." Studentský film pod taktovkou Alexe Coxe, financovaný díky kickstarter kampani, na motivy postarší satirické antimilitaristické scifi, to zní podezřele. A animovaný úvod je i dost děsivý, odporná animace a náznaky velmi lacině působícího humoru mě málem i donutily film vypnout. Ovšem má zarputilost byla odměněna ve výsledku vcelku vtipným snímkem, kde hlavní hrdina projde tradiční cestou "go from zero to hero" a zpět a průběžně si tu trefněji, tu méně zatne kritický drápek do vojenského prostředí a též PR v asi nejvtipnější scéně audience u císaře. Omezení daná nízkým rozpočtem jsou citelná, co však filmu musím uznat, jsou rozličné vtipné detaily (příď vesmírné lodi v podobě lebky, automaty na pití, čepka režiséra audience aj), které tomu dodávají půvab a mnohdy vyloženě zachraňují film od vkrádající se nudy. Ta se nakonec projeví v závěru odehrávajícím se na vězeňské planetě, kdy s výjimkou rozhovoru s nepřátelskou ještěrkou byla tvůrčí nápaditost již zjevně vyčerpána a najednou to celé působí nepříjemně sterilně. Bez ohledu na to jsem si to ve výsledku vcelku solidně užil a Alex Cox si u mě tudíž vysloužil zařazení mezi tvůrce, co by si zasloužili větší pozornost. ()