Aban a Koršíd

(festivalový názov)
  • USA Aban and Khorshid (viac)
Krátkometrážny / Dráma
USA, 2014, 15 min

Jak hrůzná může být cena za lásku mezi dvěma muži? A jak brutálně rychlá cesta z postele onoho sladkého, hravého rána do noci v tmavé cele? Inspirováno skutečnými událostmi. (Mezipatra)

petrsv

Pokud v zemi, kde je něco zakázáno, tento zákaz porušuju, měl bych počítat s tím, že se mi to vymstí. Člověk, který má správně vyvinutý pud sebezáchovy, takové jednání prostě riskovat nebude. Proto mi přijde minimálně cynické sdělení na konci filmu: "Tento film je věnován těm, kteří se odváží riskovat své životy pro lásku". Mno, ti hrdinové mají jistě z takového věnování radost :-( ()

Deleatur

Škoda, že tvůrci nezůstali u paradokumentárního stylu toho, co si milenecká dvojice sama natáčela. Takhle vyniklo, jak stylizovaný krátký film byl, najmě se snahou zapracovat i perskou poetiku. Nemluvě o srovnání se závěrečným záběrem autentické popravy. // 63% ()

jiri.twist

Film není všemi kritérii úplně za deset, ale tentokráte malinko přidávám bodík za herecké výkony a zpracování, protože se dotýká samotné podstaty tohoto serveru. Už jen za samotný příběh, za to nesmírné poselství, za příšernou a hrůznou skutečnou fotku dvou veřejně oběšených gayů v Íránu z konce roku 2005 v samém závěru filmu (v Íránu bylo popraveno za posledních 35 let 4.000 homosexuálů, tak si představte, že byste byli na jejich místě vy a provinili se jen tím, co jste ...) "Tento film je věnován těm, kteří se odváží riskovat své životy pro lásku." 4x10 ()