Rosalie. Krásná žena, která po rozvodu s Antoinem žije s bohatým obchodníkem Césarem. Objevuje se ale její bývalý milenec David, který byl příčinou rozpadu jejího manželství. Rosalie odchází od Césara k Davidovi, César se ji snaží získat zpět. Rosalie váhá a tápe, miluje především svou malou dceru, svou matku, miluje moře a také svou svobodu...
Silný melodramatický příběh CÉSAR A ROSALIE vznikl v režii Claude Sauteta, který se vztahu mezi mužem a ženou úspěšně věnoval i jako scénárista. Brilantně napsanému lyrickému příběhu s temnými tóny dominují herecké výkony tří hlavních představitelů (Montand, Schneider, Frey), v jedné ze svých prvních rolí se zde ale výrazně prosadila také Isabelle Huppert. Film patří k nejlepším Sautetovým dílům a svým vyzněním evokuje tituly nové vlny o dekádu starší. Sautet natáčel v řadě exteriérových lokalit ve Francii, na filmu se podíleli také italští a němečtí tvůrci. Ve Francii měl film premiéru 27. října 1972 a jen ve francouzských kinech jej vidělo více než dva a půl miliónu diváků. (argenson)

JimJam

Mistr Sautet opět rozehrál skvostné drama s minimem scénáristických efektů a nevěrohodných konstrukcí. Stačil mu příběh 3 lidí, naprosto obyčejných, o to bližších divákovi. Postava Y. Montanda mě první polovinu filmu neuvěřitelně iritovala, ale nakonec mi k srdci přirostli všichni hlavní hrdinové. ()

Sejkorka

Drama ženy, která se neuměla rozhodnout. Pořád usměvavá, nádherná, ale nevyzpytatelná a přelétavá. Žena, která miluje dva muže. To vše je v tomto filmu Rosalie, kterou hraje nesmrtelná Romy Schneider Cholerik Cesar Yves Montand, a flegmatik David Sami Frey. jsou jen loutky, které ovládá svým milým úsměvem. Pozn. ve filmu se vyskytuje příliš mnoho dětí. Doporučuju nepátrat které je čí. Dá to fušku a odvrátí to od děje. ()

Generi

Romy Schneider je krásna, pôvabná a nesmierne komplikovaná. Proste smrteľná kombinácia pre každého chlapa. Osudová žena -Femme fatale . Pre filmový príbeh dokonalé, pre bežný život strašidelné. A kedže žijeme reálne životy, takéto filmy ma už vôbec nedokážu strhnúť. Celý film som rozmýšľala, že ako matka malého dieťaťa  rieši len seba. Sebastredná nezrelá pipka, ktorá mala dieťa skôr než stihla dospieť. ()