Nakrm mě slovy

(festivalový názov)
  • Slovinsko Nahrani me z besedami (viac)

Matej se svým otcem Janezem nemluvil téměř deset let. O to překvapivější je, když mu Janez zničehonic zavolá, protože jeho mladší bratr Robert zmizel beze stopy kdesi v Turíně. Janez tedy posílá svou ženu a dceru na venkov starat se o duševně nemocnou matku, zatímco s otcem vyráží po Robertových stopách. Tři paralelní příběhy, tři odlišné pohledy, postupně odkrývají dysfunkční rodinu, její ztracenou minulost, komplikovanou přítomnost a možná nadějnou budoucnost. Film o problematických rodinných poutech a vztazích mezi potomky a rodičů. (Dny evropského filmu)

Malarkey

Slovinsko se na mě v tomhle filmu opravdu dost vytáhlo. Dělá ze sebe víc, než ve skutečnosti je a ono je to vlastně dobře. Z klasického rodinného dramata totiž chvílemi dělá i psychologický horor s atmosférou, která by se dala krájet a já si ji vysloveně užíval. Závěrečná pointa mě doslova zarazila do země a to i díky způsobu vyprávění. To se dějově rozděluje na tři části, kde každá se vrací v čase a vypráví příběh prakticky pozpátku k důsledku, ke kterému se váže další kapitola. Hodně zajímavý a originální film. ()