Mikra Anglia

Požehnání a prokletí jménem Andros. Po celá dlouhá staletí vyprovázely ženy z tohoto řeckého ostrova své chotě, otce i syny do přístavu, aniž by věděly, spatří-li je ještě někdy.
Mladičká Orsa z rodiny Saltaferouvy miluje Spyrose Maltabese. Otec Saltaferou se na kapitánském můstku plaví po celém světě a jak se později ukáže, vede druhý život s jinou ženou v Argentině. Faktickou hlavou rodiny je tak matka, která vztah překazí a během Spyrosovy nepřítomnosti Orsu proti její vůli provdá za lépe situovaného Nikose. Když Orsa porodí první dítě, zdravotní komplikace ji přinutí podstoupit léčení na pevnině.
Po návratu na Andros se dozvídá, že mladší sestra Moscha se zasnoubila se Spyrosem. Tentokrát lásce matka nebrání, neboť Spyros mezitím dokončil kapitánské zkoušky a není nadále chudý. Obě sestry žijí dál pod jednou střechou, zatímco jejich manželé tráví většinu času na moři. Přichází druhá světová válka a řecké lodě jsou decimovány německými ponorkami. (dopitak)

dopitak

Velice těžce stravitelná rodinná sága. Překrásné kulisy Androsu a příběh dívky, která kvůli matčině vypočítavosti a hamižnosti přišla o svou lásku. I poloviční stopáž by pořád byla moc dlouhá, pomalé, místy zpomalovačkami téměř zastavované záběry a tempo vyprávění může nutit k zamýšlení nad smyslem a směřováním našich životů, dost pochybuju, že to ale někdo bude brát takhle. K výbornému hodnocení na imdb přidávám velké varování - krásné obrazy (až na pár děsných trhaných záběrů kamery při rvačce sester), šumění moře, ale nekonečný, nekonečný film a zase ne tak moc silný příběh. A pozor, oscarová nominace v zahraniční kategorii - můj letošní soukromý Cinema Mundi 2015. ()

Martin741

Rozvlacny filmovy art a la Tarkovskij. U Tarkovskeho som vzdy miloval ked povedzme helikoptera sa vznasala nad obilnym  polom a obilie sa krasne vlnilo. Tu mam miesto obilnych poli skor more. Pre niekoho dlhe a rozvlacne, pre mna takmer kultovy vec, ciry oddych a klud  : 77 % ()

..Lucas..

Film je sice trochu rozvláčný, ale i tak dokáže dostatečně zaujmout. Krásné záběry na moře a přírodu, skvělé hlavní představitelky. A i přes svou délku mi téměř nic nepřišlo navíc, všechno do sebe hezky zapadalo a vytvořilo tak velmi hezký celek. ()