Komedie s politickým podtextem. V roce 1984 je na Islandu přítomna americká armáda (byla zde od roku 1951 až do 2006) a společnost na její přítomnost reaguje různě. Jednoho dne se poblíž městečka na jihu Islandu objeví američtí vojáci a utáboří se mezi písečnými dunami. Místní na to reagují různě. Jedni jsou přátelští, jiní zase podezíraví a snaží se Američany vystrnadit. Nikdo nevěří, že jsou tam vojáci jen na dovolené, a v okolí se začnou šířit zvěsti, že tam Američané hledají zlato. (Zmiu)

Zmiu

Jeden ze starších islandských filmů, který se prakticky nedá sehnat. Taky ho od jeho uvedení v kinech nedávali ani v televizi. Svoji televizní premiéru si odbyl neuvěřitelně až 27.9. 2015. (Ruv.is), a šance, že někdy vyjde na DVD je asi dost mizivá. Není to ale vůbec špatný film, ale je asi dost poplatný době. Osmdesátá léta na Islandu, přítomnost americké armády, která vyvolává rozporuplné reakce obyvatelstva, a když si skupinka vojáků vyjede na dovolenou a utáboří se kousek od vesničky na jihu Islandu, nikdo z místních nevěří, že jsou tam jen na dovolené. Na dnešní dobu celkem poklidný film s celkem jednoduchou zápletkou a vtipným koncem. Není to asi film, ke kterému se budu vracet, ale určitě stojí za vidění, už jen pro tu představu, jak se zde žilo před 30 lety. Vesnické telefonování, oblečení, zařízení, to všechno mě moc zaujalo. Ale asi nejvíc mě zaujalo to, jak lidé mluvili. Islandština, co tam zazní, je krásná, čistá a složitá, takovou už dneska bohužel neslyšíme. ()