Rozhodnutí

Krátkometrážny / Dráma
Česko, 2013, 14 min

Réžia:

Ivan Crnac

První amatérské filmové dílo, které natočil amatérský režisér Ivan Crnac v českém znakovém jazyce. Chtěl přiblížit většinové veřejnosti způsob života, kulturu a jazyk komunity Neslyšících v České republice. Neméně důležitým cílem je také informovat komunitu Neslyšících, poskytnout jim možnost zhlédnout film v jejich přirozeném jazyce, kterým je český znakový jazyk. Příběh je zasazen do reálného života. Je o jedné mladé studentce, která žije běžný život jako každá jiná mladá studentka. Jednoho dne se seznámí s klukem, do kterého se později zamiluje. O několik měsíců později zjišťuje, že na ni muž má špatný vliv, protože díky němu si sáhla až na samotné dno... (oficiálny text distribútora)

Wacoslav1

Chvalim dve veci za prve neotrepany namet ze ktereho se tedy dalo vytezit vic ale samotna myslenka filmu ve znakove reci je zajimava (no diky za titulky jinak bych byl v pytli) a za druhe ukazka toho jak tu clovek snadno ani nevi jak spadne do drogove zavislosti je docela realisticky vykreslena na druhou stranu kdyz jsme u tech rozhodnuti tak hlavni hrdinku tezko omlouvat protoze rozumnej clovek by proste do takovyho svinstva nespadnul a vsechno je o heslu kazdy sveho stesti strujcem asi takhle hvezda dolu musi jit za ten konec konecny hapyend je sice fajn ale domnivam se ze v realu by to spis dopadlo tim prvnim koncem malokdo se totiz z drog opravdu dostane vetsinou to skonci spatne no a hvezda dolu musi jit za tu jehlu v zile promin Ivane vim ze si se snazil o co nejvetsi realnost ale ja tyhle zabery opravdu nesnasim (bojim se jehel a samotny pohled na ne je mi odporny) takze snaha by urcite byla zpracovani taky neni nejhorsi uvidime ceho se jeste od autora dockame zaverem musim jeste podotknout ze nechapu kde uzivatel Adam Bernau vzal ty postrehy typu Jezis te extremne miluje protoze takhle to tedy na mne rozhodne nepusobilo ale to je jenom muj dojem ()

Adam Bernau

"Drama." Znaková řeč dobrý, první konec dobrý, dvojkoncovost ujde (teda až na moment, v němž se znovu navazuje, při čemž se film vysmívá svému názvu), sbalitelnost hlavní hrdinky neznámým feťákem i terapeutem výborný, celkově, jak to říct slušně, odpad, i kdybych to vzal jen jako zdravotně propagační video. Retardovaný styl připomínající něco na způsob "nefetuj, Ježíš tě extrémně miluje", což je u zcela nenáboženské záležitosti jev poměrně zřídkavý. Retardovanost filmu se sice chvílemi zdála dobře souznít s jakože hluchoněmostí postav (nečekaná forma zesilující poselství), ale to jsem musel hodně chtít. Pokud autor napříště zůstane u námětu, kdežto celkovou realizaci (zejména scénář, režii a hudbu) přenechá někomu jinému, mohlo by z toho vzejít i něco obstojného. Nebude-li to ovšem někdo, komu se tento film líbil. "Proto my psychologové říkáme: člověk by neměl brát drogy, pokud není nemocný." Hvězdička čistě za snahu. ()

• Na Festival Antifetfest se snímek umístil na 2. místě. (arie)