Vraždy na Shetlandech

Veľká Británia, (2013–2023), 42 h 42 min (Minutáž: 53–60 min)

Predloha:

Ann Cleeves (kniha)

Hudba:

John Lunn

Douglas Henshall, Steven Robertson, Gemma Chan, Alexander Morton, Alison Peebles, Anthony Flanagan, Martin Wenner, Jordan Young, Lewis Howden, Kari Corbett (viac)

Kriminální seriál podle novel Ann Cleeves. Jimmy Perez je detektiv na skotských Shetlandech, odlehlém souostroví, kde se téměř všichni znají. Polovina obyvatel má nejbližší sousedy za kopcem, dveře se tu nezamykají, a když dojde k vraždě, je pravděpodobné, že někdo z malého policejního sboru je příbuzný oběti, a kdekdo z obyvatel má za to, že ví, kdo je vrah. (noby)

Recenzie používateľa CSSML k tomuto seriálu (7)

Modrý blesk - 2. část (2014) (S02E06)

Slušňácký detektiv hned po odhalení vraha obrátí homofobního otce na duhovou víru. Co víc si přát, že? ()

Smrt advokáta (2021) (S06E01)

Šestá série volně navazuje na čtvrtou sérii, v níž se vyšetřovaly vraždy dvou místních dívek, a taktně mlčí o rozpačité páté sérii, která si ukousla příliš velké sousto v podobě obchodu s lidmi. Tentokrát je obětí advokát, který pomohl vražedkyni ze čtvrté série dosáhnout propuštění z vězení. ()

Slepá spravedlnost (2021) (S06E06)

Výborná detektivní série. Tentokrát jsem pachatele odhalil v průběhu předposledního dílu navzdory jeho/jejich alibi. ()

Epizoda 6 (2022) (S07E06)

Těšil jsem na rozuzlení napínavé série mé oblíbené detektivky ze Shetland, ovšem předložené řešení vyvolává více otázek, než dává odpovědí. Vůbec mě nepřesvědčilo. ()

Epizoda 3 (2023) (S08E03)

Obával jsem se, že mi bude chybět inspektor Jimmy Perez, nicméně Tosh je za něj důstojnou náhradou. Ostatně Vraždy na Shetlandech nikdy nestály na postavě detektiva, nýbrž těžily ze scenérií odlehlých nehostinných ostrovů a z místní komunity, v níž není nouze o podivíny. Oba tyto prvky zatím skvěle fungují i v osmé sérii. ()

Epizoda 4 (2023) (S08E04)

Velmi konverzační díl, jehož soustředěné sledování mě stálo nemalé úsilí. Inspektorka z Londýna je mi čím dál méně sympatická. Její postava je nadbytečná, ale kvůli záležitosti s Calem se nejspíš objeví i v příštím díle, přestože Tosh ji už poslala domů. ()

Epizoda 6 (2023) (S08E06)

Výborné rozuzlení. Rodinné tajemství se mi podařilo vydedukovat ještě před začátkem dílu, ovšem totožnost vraha mi zůstala do poslední chvíle neznámá. ()