Vraždy na Shetlandech

Veľká Británia, (2013–2023), 42 h 42 min (Minutáž: 53–60 min)

Predloha:

Ann Cleeves (kniha)

Hudba:

John Lunn

Douglas Henshall, Steven Robertson, Gemma Chan, Alexander Morton, Alison Peebles, Anthony Flanagan, Martin Wenner, Jordan Young, Lewis Howden, Kari Corbett (viac)

Kriminální seriál podle novel Ann Cleeves. Jimmy Perez je detektiv na skotských Shetlandech, odlehlém souostroví, kde se téměř všichni znají. Polovina obyvatel má nejbližší sousedy za kopcem, dveře se tu nezamykají, a když dojde k vraždě, je pravděpodobné, že někdo z malého policejního sboru je příbuzný oběti, a kdekdo z obyvatel má za to, že ví, kdo je vrah. (noby)

Niflheim

90 %. Nevím, jak moc se mi seriál trefil do momentálního rozpoložení (zhlédnutí všech dosud realizovaných pěti sérií v rozmezí jednoho týdne). Každopádně trefa vedle to určitě nebyla. První dvě série fungují na principu čtyř dvoudílných případů, posléze už jde o případ na šestidílnou sérii. Trochu jsem se po zhlédnutí druhé série tohoto roztažení obával, avšak nadarmo. Zápletky tak akorát, pokaždé z jiného ranku s jinou atmosférou – nic úplně nelogického, v čem by se dalo ztrácet, ale ani nic, co by člověk rozšifroval o moc dřív než detektiv Peréz. Natáhnutí případu na sérií rovněž dává příležitost k rozpracování příběhů hlavních postav, herecké výkony jsou dobré (nikoliv excelentní). No a jako milovník anglofonních reálií a kultury nemůžu jinak než uslintávat nad krajinou, která celku dává jistý nádech elegičnosti a melancholie, ale zároveň divák tíhne k tomu nechat se masírovat suchým vichrem na bezstromých pahorcích. Skvělá žánrovka, ale zároveň specificky příjemná a nijak tuctová oddechovka. ()

Loreleis

Nic jiného od dobrého detektivního seriálu nechci. Skvělé příběhy, které se netáhnou 10 a více dílů, hlavní postava, která se chová zcela racionálně, a dokonce i Tosh mi přirostla k srdci. Pořád mi v hlavě běží podobnost s Wallanderem, ale ten jde ohledně osobní historie postav mnohem hlouběji. Každopádně i tak si Shetland získal moji přízeň a myslím, že určitě stojí za více než pozornost. Těším se na novu sezonu, která by měla být natočena během roku 2017. A mimochodem ten přízvuk některých postav je opravdu úžasný :-) ()

Mamlas

V poslední době coronavirové filmové impotence beru tak trochu zavděk čímkoli, co není vyloženě odpad. To je i tento případ. Můžeme sledovat typickou severskou detektivku, tedy všichni tam pomalu chodí a rozvážně mluví, vše je to velmi pomalé, velmi táhlé, nudné, bez násilí a pachatelé se přiznávají prakticky dobrovolně a sami, až se autoři rozhodnou, že to bude pokaždé ten nejméně pravděpodobný, takže se sledováním vyšetřování a zapamatováváním si všech těch jmen vždy jen ztrácíte čas. A do toho hraje neustále stejná uspávací hudba, zatímco herci vzhlíží důležitými pohledy, jako že si v té unylosti něco důležitého myslí. (15%) ()

jfaba

Série od série se seriál zlepšoval. Skvělá krajina, sympatický DI Perez a jeho kolegové. Pěkné vraždy :-), bravurní vyšetřování a překvapivé závěry. Co víc chtít? Ještě jednu sérii. Edit: 5. série. !!! Velmi dobré. ()

belmonďák

Douglas Henshall je nová herecká veličina minimálně co se týká britských (skotských - Inspektor Taggart by mi asi dal za uši) detektivních seriálů. I na tak malém území se dějí zločiny i přesto že se tady zná každý s každým. Možná ale právě proto. Je to seriál "staré školy", kde se používá nových metod (všudypřítomné bezpečnostní kamery, internet), s klasickým patráním a odhalováním stop, přesto to není ve stylu kriminálky MI5. ap. Naopak je zde kladen důraz na selskej rozum. Inspektor Jimmy Perez je chytrý detektiv snažící se vychovávat svou nevlastní dceru sám, přitom musí svůj volný čas skloubit s prací. Zná místní poměry a těžký život ostrovanů, možná proto jim občas odpustí nějaký ten přestupek. Možná právě o tom tento seriál je. Chytnout zločince za každou cenu a nekoukat na to co to dělá s obětmi... pak už nemůžeme věřit ostatním kriminálním seriálům. Tady se setkáváme s opravdovými emocemi a ne jen "povinným" pláčem pozůstalých. Tady i vedlejší role hrají herci, kteří by strčili do rukávu 90% těch našich "špičkových". Bohužel. Nezbývá než se napít pořádné skotské a těšit se na další díly. ()

doriana.g

Záhada - proč šetlandpředkové aspoň místy nevysázeli stromy??!! Podle wiki to vypadá, že by tam neměly problém... - Nicméně, zvláštní krajina, moře za každým rohem, zábavné zápletky a od 3. série, když si ji a pak čtvrtou dáš na jeden zátah, je to jako přečíst si skvělou detektivku. CHCI pětku. Mimochodem, Perez se svými svůdnými spodními víčky je zralá meruňka k nakousnutí. --- Takže - viděla jsem řady pět a šest. Nemám slov. Děkuji za ten zážitek! ()

kokofek

Velmi příjemné detektivní pohlazení. Sonda do života lidí žijících ve specifickém prostředí.Žijí trochu jinak než lidé ve velkých městech,ale přesto mají stejné probémy s mezilidskými vztahy,láskou ,touhou po majetku. ()

archetta

Drsné severské prostředí s ještě drsnějšími obyvateli s někdy až vtipným přízvukem. Všichni se až děsivě znají a jsou spolu všemožně propojení, detektiv je taky jenom člověk se svými osobními a hlavně rodinnými problémy a pozadí vražd je velmi dobře propracované. Doporučuju, chytne vás to a nepustí. ()

dalia

Po shlédnutí 3 sérií stále výborný seriál. Sympatický hlavní hrdina i jeho kolegové, velmi uvěřitelní a přirození. Napínavé případy, nepříliš předvídatelné a s řadou zvratů. V neposlední řadě se ale tenhle seriál vymyká z průměru právě velmi specifickou atmosférou Shetland, ta krajina, kamenné domy, ta odloučenost dotvářená ještě vhodnou hudbou, jsou jednou z hlavních deviz tohoto příběhu. Těším se na další sérii. ()

buddha_ps

Dlhý pokojný večer, skvelá whisky a Shetland - tak nejak si predstavuje dochodok. Prvé 4 série sú doslova pohladením po duši - jednoduché príbehy s hlavným hrdinom nekonečne sympatickým a napriek tomu nie "otravne pozitívnym", zločinci sú ľudia viac nešťastní než zlí, príjemná nevtieravá hudba, krásne scenérie a predovšetkým uveriteľné postavy, vzťahy, príbehy i dialógy. Paráda. ()