Místní umělec Bertel pozve na párty ve svém atelieru přítele s jeho chráněnkami a to zejména pak Hilkku, kterou však ve zvacím dopisu příteli nazývá na dnešní poměry poněkud sexisticky „kočičkou“ atd., což ženu naštve a mstí se mu tím, že ho během oslavy okázale ignoruje. To ovšem hlavního „hrdinu“ motivuje k většímu úsilí dívku získat, a tak s kumpány naplánuje trik, ve kterém vlastně působí jako statečný zachránce, aby se do něj dívka zamilovala (ještě víc). (Jenda)

Jenda

Místní umělec Bertel pozve na párty ve svém atelieru přítele s jeho chráněnkami a to zejména pak Hilkku, kterou však ve zvacím dopisu příteli nazývá na dnešní poměry poněkud sexisticky „kočičkou“ atd., což ženu naštve a mstí se mu tím, že ho během oslavy okázale ignoruje. To ovšem hlavního „hrdinu“ motivuje k většímu úsilí dívku získat, a tak s kumpány naplánuje trik, ve kterém vlastně působí jako statečný zachránce, aby se do něj dívka zamilovala (ještě víc). Dnes naprosto naivní a zkratkovité. Jakoby úkolem ženy ve filmu v raném období kinematografie bylo zamilovat se do muže, a to bez zjevného důvodu. Viděl jsem dvě verze filmu, které jsou v současnosti (2022) k zhlédnutí. Na starší DVD se dostal jen zlomek filmu v podobě 17 minut, ale odborníci z Národního audiovizuálního institutu se značně snažili a podařilo se jim ze záložních nahrávek či jen fotografií sestavit 62 minut (byť rozdílné (ne)kvality obrazu) z tohoto 88 minutového téměř zničeného filmu. Je třeba říci, že dalších více než 40 minut materiálu dává filmu rámec a film má pak samozřejmě mnohem větší smysl. Po technické stránce si je možné všimnout, i na rozdíl od předchozích filmů Erkkiho Karua, nápadného zmnožení close-up záběrů na herce. Kamera je stále převážně statická, ale Kurt Jäger se již naučili „švenkovat.“ Má jít o první pokus o salonní komedii, která, pokud jsem to správně pochopil, má být postavená na dialozích, což je u němého filmu obtížné. I tak však Erkki Kivijärvi propašoval do mezitextů několik jedovatých vtipů. Osobně ve scénáři nacházím i náznaky grotesky – Zejména pak ve scéně, kdy hlavní hrdinka nastaví nohu jedné z vedlejších postav, aby ho pak ještě zpražila větou: „Čím krásnější muž, tím ošklivěji padá“. Férové je i říci, že proces „strašení“ mladé ženy je napsán hezky a je docela zábavný a druhá polovina filmu, odehrávající se na falešném rodinném sídle, z tohoto filmu udělala lehce nadprůměrně zábavnou komedii. Všechno okolo je jen omáčka. Musím souhlasit s dobovou kritikou, že z hereckého obsazení ve filmu vynikají nejvíce Yrjö Somersalmi a Paavo Kostioja v rolích souputníků hlavního hrdiny. Zbytek herců, včetně hlavního protagonisty, mě příliš nezaujal. ()