PKD

A máme tu posl. (původně měl býti ještě jeden) díl a zároveň druhou část, závěrečného shrnutí všeho a všech, kterých se to týká. Kde začít? Třeba to, že zde máme opět krásně růžovofialovou bariéru z pilotu s Kirkem. Nebo, konečně!!! Romulany s jejich suprovým dravcem z Balance of Terror a ne s Klingonskou D7 s namalovaným ftákem vespod. Romulanskou velitelku hraje opravdu dcera jménem Amy Rydell (předtím jsem to nezjistil, neb mě zmátlo jiné příjmení) Joane Linville, která hrála jedinou Romulanku v TOSce v geniálním díle ´Enterprise Incident´ a která své máti doslova z oka vypadla, že by jste přísahali, že tvůrci digitálně omladili pův. herečku a šoupli ji sem. Efekt pokleslé čelisti na po1. byl bez debat. A to nám autoři i naservírovali její jméno, které jsem kdysi objevil na oficiální ST kartičce, takže předp., že platí. Další prvek úplně 1. lodní poradkyně na palubě hvězdné lodi UFP je bonus navíc. To, co v době TNG považujeme již za samozřejmost je zde ještě v tzv. experimentálním stádiu. Nechci moc spoilerovati, ale jde tu o mj. zakončení a pořádné bez mezer v ději oné 5letky, kde se po1.! objeví adm.Nogura, o kterém se mluví v 1.ST filmu, který na tento o 2.5 let později pevně navazuje. Což pochopíte v posl.10min. zhruba. Pak tu máme prvek efektu Garryho Mitchela, znalci vědí. Což i v př. postavy prap.Smithové je rozvedeno a ukončeno právě zde. Tvůrcům se totiž podařilo se obloukem vrátit zpět až do doby pilotu s kpt.Kirkem a naprosto s přehledem orámovati tak celou TOSku i s STC dohromady. Husarský kousek, vskutku. Satanžel zde zemře (v podstatě stejně jako nebohý vel.Sonak z ST motion picture) jistá postava, což mě tehdy dosti šokovalo a samoz. to nekvituji s povděkem. A není sama. Ještě následuje, ale naštěstí ne tak nešťastně a hl. ne bez boje, jedna ženská postava, která se stala stálou postavou této série, což je obdivuhodné, když uvážíme, že byla jen v jediném díle TOSky. Další prvek ze kterého mi spadla brada jest oddělení (ne, fakt si nedělám prdel) talíře Enterprise, což nepotřebuje další komentář. Jen dodám, že mě to vlastně nemělo tak moc překvapiti, neb jsem před mnoha lety četl, že třída Constitution oděliti talíř může, ale jen v př. nouze a nejde už připojiti zpět, což jsem tak nějak bral, ale zde se tak naštěstí neděje, páč by to bylo divné. Další lahůdky jako přítomnost lodi třídy Antares či společná akce Romulanů a Enterprise jen zvyšují už tak nehorázně vysokou úroveň tohoto filmu. Špičkové efekty jsou už dávno i v této sérii samozřejmostí. To oceníte zejména při neskutečných záběrech na velení SF či vesmírných (ano je jich tu vícero) bitev. Trochu mě sice znechucuje pohled na kancelář adm.Nogury, kde se v řadě modelů historických lodí (záměrná reminiscence na Into Darkness?), na nás šklebí ta kokotina s houbičkovým pohonem, ale je to asi jediný pupínek. Vynahradí to prohlášení admirála, že na počest jejich 5leté výpravy se velení a rada Federace usnesli, že od teď bude už jen jeden znak flotily a to už je panáčci HISTORIE. Kterou ovšem vesele ignorují jak v JarJar Trecích, tak v té srágořině z 2017-  kterou k mému (a nejen mému) neustálému údivu, mnozí považují opravdu za Star Trek. Uniformy z ST motion picture sice považuji za nejhnusnější co kdy výtvarníci ST stvořili, ale jejich závěrečná přítomnost (adm.Nogura a pak Kirk) je samoz. z hlediska napojení právě na 1. ST film, nutná. Vytváří se tak zajímavý protiklad, kde v jednom záběru vidíte pestré TOS uniformy a Kirka, povýšeného na adm. v oné už jiné uniformě, jak se loučí se svou posádkou při valném shromáždění a později na můstku se svou původní lodí, než začne její refit, což je pro mne druh emocionálního sadomasochismu se na toto dívat. Mohu též podotknouti, že závěrečných 10min. pokaždé ořvu jak malej harant, což umocňuje v mém př. silnou citovou odezvu v STC jako celku a zde zvýšenou o 300% Něco končí (a já jako magor, co by chtěl aby STTOS jela do nekonečna, z toho pochopitelně nejsem odvařen, heh), něco nového začíná a pokud po tomto 100min. filmu nahodíte 1.ST film, k jehož zkouknutí závěr přímo vybízí, čeká vás zcela nový a čerstvý pohled na něj. Konečně jsem dostali důstojné a regulérní zakončení TOS éry, která sice naštěstí dále pokr. ve formě románů či comicsů, ale hraná věc je hraná věc, a naprosto pochybuji, že v budoucnu příjde někdo s něčím lepším. Tohle už překonat, prostě NELZE. Live Long and Prosper my beloved TOS. Hluboce se skláním před Vicem Mignognou a ostatními a nemyslím si, že bych jim někdy mohl dostatečně poděkovati a aspoň nějakými slovy vyjádřit to, co cítím při jakémkoli dílu a to nemluvím o tomto závěrečném filmu. Konec této série je tak vlastně jistým druhem smrti. ST is dead. All hail fan ST. Jen škoda, že zde chybí ještě ony 3 krátké Vignetty, které zvláště v jednom př. squelle dokreslují např. ´´poslední´´ díl TOS. Již zmiňovaný James Cawley to začal, ale Vic Mignogna to povýšil ještě o několik tříd výše a to je zkrátka....neuvěřitelné. A na závěr upozornění, pokud nejste zarytí TOSkaři, moc si to neužijete. Tohle totiž není pro každého. () (menej) (viac)