Nedokončená skladba

• Slovensko Nedokončená skladba pre mechanické piáno (viac)

"Je hrozná hanba žít... žít takhle zbytečně. A nejhorší je vědět, že nic jiného už nebude...", přiznává doktor Trileckij, jeden z rozčarovaných hrdinů volného filmového přepisu dramatické prvotiny "Platonov" od 17-letého Čechova. Tragikomický příběh jednoho večera a jedné noci, který odhaluje množství skrytých dram, se odehrává v prostředí panského domu na ruském venkově v polovnině 19. století. Film byl oceněn Zlatou mušlí na MFF San Sebastian 1977. (oficiálny text distribútora)

Birter

Bratři Michalkovové mají na Čechova oba úplně jiný přístup a já dám bohužel přednost Andrejovi. Nedokončená skladba je po herecké (zejména Alexandr Kaljagin), výpravné a atmosférické části absolutně fascinující a dokáže zcela obstojně omluvit jeho další chyby. Mezi ty bych zařadil zjednodušení a úpravu Čechovova debutu. Podle tohoto filmu je Michail Platonov nostalgický a nešťastný za promrhaný život. Není to špatné, ale velmi odlišné od předlohy. Ta navíc nabízí diametrálně jiný a uvěřitelnější konec. Když si pomyslím jak komplexní postava Platonov je a pak se podívám na tento film je mi za Nikitu stydno. Nemluvě o trapné komunistické vložce se zkarikaturovaným aristokratem Ščerbukem. ()