Tutti contro tutti

Ukážka z filmu 1

Agostinova rodina se vrátila z prvního svatého přijímání malého Lorenza, aby zjistila, že jejich činžovní byt mezitím kdosi obsadil. Policie krčí rameny a od bytného se dozví, že mu dům vlastně vůbec nepatří. Pětičlenná rodina se nejprve uchýlí k příbuzným, když ale hysterie z poměru počtu stísněných osob ku počtu metrům čtverečním začne narůstat, rozhodne se Agostino k zoufalému kroku – odstěhují se na chodbu před svůj byt! (dopitak)

Ukážka z filmu 1

dopitak

Moje osobní zkušenost s tímto filmem tentokrát začala dříve než jeho spustěním, když jsem na loňském výletu do Říma vyfotil plakátek v metru zvoucí k premiéře. Rok se s rokem sešel a pár měsíců k tomu, abych se konečně dostal i k anglickým titulkům. Italové se do toho pustili značně politicky nekorektně, správný výraz by se blížil až šovinismu či xenofobii. Kdo je v tomhle filmu cizinec (byť s italským pasem), je brán na paškál. Není to vůbec komedie, spíš černá komedie a člověk ze střední Evropy nemá ten potřebný nadhled, ani osobní zainteresovanost. Když si tak vezmete základní premisu - vyrazíte někam z bytu a když se vrátíte, už není "váš" a nemáte ani svoje věci, a (důležitá vsuvka) policie ani nikdo další vám nepomůže - není to zase tak špatný nápad. ()