Skupina deseti žen, z nichž většina náleží mezi nejchudší gruzínskou populaci, bojuje o titul v soutěži krásy pro matky, které porodily více než tři děti. Pořadatelé slibují vítězce nový byt a 25.000 dolarů navíc. Do začátku soutěže zbývá několik týdnů a vztahy mezi účastnicemi i organizátory se nebezpečně vyostřují. Poutavé drama režisérky Rusudan Čkonijové nabízí realistický pohled na život v současné Gruzii napříč různými společenskými vrstvami. (MFF Cinema Mundi)

Honey007

Soutěž krásy Gruzínská matka 2010. Absurdita showbusinessu z trochu jiného soudku. Tohle není lehký snímek. Chvilku trvá, než si to všechno přeberete. A bude vám vrtat hlavou, jestli to takhle opravdu v Gruzii stále ještě chodí. A přitom na začátku příběhu se naskytne nejedna příležitost se upřímně zasmát. Ale jak se film rozbíhá, s dalšími koly soutěže krásy vám Rusunda Čkonija odhaluje více ze životních osudů některých aktérek a upřímně, to není pěkná podívaná. Bída, zoufalství, šovinismus, silná rodinná pouta a tradice, která je opravdovým vězením. Krátká životní epizoda jedné z hlavních hrdinek Gvanci jakoby metaforicky odrážela celý příběh (ne-li samotný příběh celé Gruzie), navíc její představitelka předvedla opravdu skvělý herecký výkon. 80% PS: zajímavý komentář TheKiw: při představě, že gruzínští diváci by to mohli brát jako my Účastníky zájezdu opravdu mrazí. ()

dopitak

O jedné soutěži krásy, která se moc (ne)povedla. Zatímco ta česká Missis je soutěží pro maminku a jednoho potomka, v Gruzii musí mít uchazečka alespoň tři... Je to pak ukřičenější záležitost, ve které (ve filmu) neexistuje jediný muž jednající čestně. Povrchní, přesto působivé. Neznáme Gruzii ani její obyvatele, a tak se jen můžeme ptát: čí je to vlastně obžaloba, a byl film myšlen vážně? kult pro Cinema Mundi, 2013. ()

danliofer

Chvíli jsem se smála, chvíli plakala, chvíli fandila té finalistce a chvíli zas té. Už douho mě žádná tragikomedie citově neproprala jako tato gruzínská taškařice a la smích skrze slzy... ()

TheKiw

Zatuchlost, depresivní osudy, šovinismus a srostlá obočí. V nejbližších letech si to znovu nepustím (nikolvěk kvůli nekvalitě, rozumějte!). Člověk si ale občas říká, jestli to třeba nejsou takoví gruzínští Účastníci zájezdu, u kterého se oni (i.e. teh Georgia peoplez) napůl pořád chlamou. God, I hope not. ()