Amen

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Hye-na Kim

Mladá Kórejčanka prilieta do Paríža, aby tu našla svojho priateľa, avšak na adrese, kde mal byť údajne ubytovaný v tom čase, sa dozvedá, že odcestoval do Benátok. Chvíľu sa len tak potuluje po Rue Norvins Market, zdriemne si na cintoríne, až sa rozhodne nasadnúť na vlak do Benátok. Vo vlaku sa jej o niečo neskôr prihodí hrozný incident, ktorého následkom bude musieť čeliť do konca života. (sochoking)

sniper18

Je to pomerne dobrá experimentálna dráma od Kim Ki-Duka. Má celkom zaujímavý príbeh o mladej kórejke, ktorá pricestuje do Európy, aby tu našla svojho priateľa, ale má s tým problém a navyše ju tu prenasleduje tajomný muž s neznámymi zámermi. Spracovanie nie je zlé, síce tu sa o nejakom plnohodnotnom príbehu vôbec hovoriť nedá, jednoducho len jedna mladá žena cestuje cez niekoľko miest, pričom v každom strávi nejaký čas a vykoná pár opakujúcich sa činností, ale aj tak to na mňa pôsobí dobrým dojmom. Veľkým plusom je výber prostredí, hlavne atraktívne časti jednotlivých miest, nejaké tie parky, pár zaujímavých interiérov a ani tá prehliadka dopravných prostriedkov nie je najhoršia, bavil ma celý ten nápad s tajomným mužom, k tomu nejaká tá symbolika, aj keď tentokrát sa nemôže porovnávať s režisérovými bežnými filmami. A to všetko v úplne ideálnej dĺžke, pri ktorej to ani nemôže začať nudiť, takže ma to bavilo. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak tentokrát tu skutočne ide len o hlavnú hrdinku, ktorá si ma síce až tak moc nezískala, hlavne kvôli tomu, že sa stále tvárila, ako keby jej to bolo celé úplne jedno, čo síce viditeľne bol zámer, ale potom sa takejto postave predsa len fandí o niečo ťažšie. Réžia a technická stránka je síce len úplne obyčajná, ale toto nie je plnohodnotný film a k zvolenému typu mi tento štýl aj sedí. Takže Amen sa rozhodne nedá označiť za plnohodnotný diel Kim Ki-Dukovej filmografie, ale ako jeho fanúšik som si ho nemohol nechať ujsť a v konečnom dôsledku ani vôbec nie som sklamaný. Znovu ma to už neláka, ale bavilo ma to. 60% ()

Ceres

Na začátku jsem si říkal, že toto bude propadák, protože obsadit tak ohyzdnou herečku s ještě ohyzdnějším vystouplým zubem, mě strašně odrazovalo. Ale zhruba 40 minut mě film docela zajímal, poté už poslední půl hodina nebyla dobrá a naštěstí tento umělec má soudnost, že netočí dvou a půl hodinové filmy o hovně. Takhle celkem dobré cvičení, ale stejně je to podprůměrnost tento projekt a směle se řadí mezi nejhorší filmy Kima. ()

Dr.Cilka

One girl show by Kim Ki-duk. Na jednej strane zaujimava, no na druhej nic nevypovedajuca.. Aspon pre mna, pochopit mysel tohto rezisera v urcitych filmoch, je pre mna takmer nemozne. Mlada korejka cestuje vlakom Talianskom a Francuzskom, hladajuc niekoho. Pocas svojho niekolkodnoveho putovania zaziva bizardne okamihy od poulicneho zobrania po znasilnenie, ktore jej na iracionalnom apetite najst vytuzenu osobu vobec neuberaju. Nerealne posobi v podstate cely film, ktory smeruje k zaveru - ako je to u Kim Ki-Duka zvykom - velmi svojskeho. Vela priestoru je venovaneho krestanskej symbolike, tazko definovat v akom kontexte v suvislosti s dejovou liniou. Dufam, ze sa casom dostanem k nejakej aspon trochu objasnujucej review tohto Kimovho pocinu. ()

Galahad

Mladá dívka kohosi hledá, možná svého milého, který se jí ztratil kdesi v Evropě. Vydá se tedy do Evropy, potažmo do Francie, kde dotyčného vyvolává na ulicích a namátkou zvoní na zvonky, jestli na něj někde třeba nekápne. Že se to zdá absurdní a nelogické? Kdo zná Kimovy filmy tak ví, že v jeho filmech není o nelogičnosti a absurdity nouze. Divák neznalý, který čeká, že se na konci vše uspokojivě vysvětlí bude na konci ještě zmatenější než na začátku. Kim ve svých filmech hojně využívá symboliku většinou korejských reálií. Zde mu k vyjádření symbolů slouží (většinou) křesťanské propriety a gotická architektura. V Kimově tvorbě je to spíš slabší kousek, ale pár velice slušných scén a nápadů se tam najde. Hlavní hrdinka je zahraná velice přesvědčivě a k tomu má film rozumnou stopáž. Takže Kimovým fanouškům můžu film s čistým svědomím doporučit. Perlička na závěr: film jsem měl půl roku na disku a čekal jsem, až někde seženu titulky. Dnes jsem se rozhodl, že ho zkouknu bez titulků a zjistím, že se v něm (téměř) nemluví. ()

Mulosz

Jakkoliv strucny komentar, tak prvni. Uz me moc nebavi filmy typu "vezmeme rucni kameru, kasleme na nejaka pravidla, neco z toho vznikne a budeme to prezentovat jako vrchol umeni". Zpocatku se na tyto veci dalo skocit, dneska uz je vse prokouknuto. Kim Ki-Duk uz je peknych par let z formy. Kez by vznikl dalsi film jako byl treba Adresat neznamy. ()