Ricky Gervais si sám pro sebe připravil roli v milém komediálním dramatu z anglického domova důchodců, kde jako věrný ošetřovatel vidí v každém jen to dobré. (Netflix)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (16)

Derek (2013)

Gervais před pár lety přinesl seriál, kde hraje autistu s vizáží Hitlera v domově důchodců, a opět se jedná o dílo, které krom humoru nabízí i melancholický náhled do dané komunity. Derek není tak charakterově či morálně silný jako Komparz či Kancl, ale i tak dokáže pohladit po duši. Gervais je opět herecky výborný, a jeho charakter zde dosti vybočuje z toho, co byste od něj čekali, ale právě z Dereka, a jeho naivitě a jednoduchém pohledu na svět, že ne všechny problémy jsou tak velké, a jak jednoduše je řešit. ()

Season 1 (2013) (S01)

Zas o něco více melancholické a filozozické, než Gervaisovi starší kousky. Humor spíše v menším množství, a kupodivu i někdy nepovedený (Většina věcí s Kevem). Postavy ze začátku nejsou tak propracované, ale postupně se odhalují jejich charaktery a vnitřní pocity, a na konci už je to přesně to, co od Gervaise čekáte. Gervais sám je sice vedený v hlavní roli, a seriál se jmenuje po něm, ale reálně je jen jednou z větší řady postav. ()

Episode 1 (2013) (S01E01)

Na začátek spíš seznámení s postavama, kdy Gervais je překvapivě spíše jeden z mnoha, než vyloženě hlavní postava. Oproti jeho jiným seriálům je tu hned na první dobrou znatelný otravný faktor v podobě úchyláka Keva. Také se vrací "doku" styl použitý z Kanclu, který tomu dodává takový čtvrtý rozměr, ale zatím bez přínosu nějaké humorné situace. ()

Episode 2 (2013) (S01E02)

Druhý díl už je více vtipnější než první, ačkoliv Gervais je stále dost na pozadí, a třeba v tomhle díle tak více zaujme nově přichozí Vicky s původní touhou být jak Kardashianky a beroucí si rukavice na převlékání postelí... Kev a jeho fekální humor, to jako fakt???? ()

Episode 3 (2013) (S01E03)

Pěkný kontrast charakterů, sice ne nijak originální téma, ale jsou věci, které jdou z různých úhlů vidět i opakovaně. Matka v důchodu a její dcera, čekající až konečně natáhne bačkory a vezme její majetek... Dougie zatím jednoznačně nejlepší charakter, dobrák od kosti, snažící se pomáhat ostatním, poukazující na špatné věci, ale zároveň s malou šancí najít své vlastní štěstí. ()

Episode 4 (2013) (S01E04)

V důchoďáku se pokračuje v podobném tématu, jako v minulém dílu, s tím rozdílem, že s otravnou dcerou tentokráte odpálkuje Vicky. Je postupně vidět, že seriál spíš než komedie, bude taková jedna velká melancholická chvilka. Co vše je třeba obětovat pro to, abyste se mohli obětovat pro ostatní? ()

Episode 5 (2013) (S01E05)

První díl, který mi přišel skutečně komediální. Hlavně díky zápletce okolo večířku s revival Duran Duran (Je to kapela, ne člověk...). I Kev konečně dělá vtípný a scénky, které jsou snesitelné a nepůsobí lacině sexisticky. ()

Episode 6 (2013) (S01E06)

Klasický Gervaisovský díl na závěr série, který není vůbec o humoru, ale o těžké melancholii, sebepoznání, či malých filozofických projevech. Většina postav odhaluje svá tajemství a 13. komnatu. I Kev se konečně chová normálně, a uvědomuje si příčiny a následky svého chování. Derek a jeho linka s otcem zas ukazuje jeho silné vnímání okolí, ale i svých vlastních pocitů, které v sobě potlačoval. ()

Season 2 (2014) (S02)

Druhá série končí v podstatě tam, kde první začala, a třeba oproti Komparzu pokračuje v podstatě v zajetých kolejích, a nic moc se nemění. Akorá místo Dougieho přichází silně nesympatický Geoff. Nedá se ani moc mluvit o nějakém konstatním příběhu, spíše sled minipříbehů v rámci epizod. ()

Episode 1 (2014) (S02E01)

Po výborném závěru první řady jsme se vrátili zpět na začátek. Do druhé řady nastoupila nová postava, Geoff, snad ještě více otravnější než Kev, který se ale také vrátil ke svým prasackým vtipům. Trochu se i nabourala linka s Derekovým tátou z minula, protože to začíná vypadat, že jeho úmysly nebudou úplně tak čestné. ()

Episode 2 (2014) (S02E02)

Příběhy druhé řady mě zatím trochu míjí, sex v domově důchodců??? Hmm, to není nic pro mě, stejně tak rady tamního obyvatelstva. První polovinu srážel dolů klasicky Kev, aby následně v závěru svým monologem při pohororu zase kvalitu vytáhl zpátky nahoru. ()

Episode 3 (2014) (S02E03)

Zas jeden z těch vtipných a podařených dílů. Téma sice navazuje na předchozí díl, ale v téhle mnohem více humorné podobě působí výrazně lépe. Velmi lehce zapamatovalné a podařené scény jako holení vagíny nebo zakládání profilu na seznamce (Skvělá fotka Dereka). Kev tentokráte dosti povedeně hlášku ("Teď už se tam ani nevejdu") ()

Episode 4 (2014) (S02E04)

Vcelku rutinní díl o jednom dni. Zvrat na závěr je poměrně zničující, ale celkovou nijkaost dílu už moc nezachrání. ()

Episode 5 (2014) (S02E05)

Zatím asi nejvíce emotivní díl. Vždycky, když v seriálech / filmech umírají zvířata, tak je to ještě o něco horší, než u lidí... Škoda první poloviny, která jede v klasických sexistických kolejích. ()

Episode 6 (2014) (S02E06)

Řekl bych, že celá série tak nějak směřovala přesně k takovému závěru, v jakému zde nastalo. Opět velmi melancholické a procítené, stejně jako závěr první série. I Geoff se dočkal jakéhosi morálního vykoupení, a konečně si uvědomil své chyby. ()

Christmas Special (2014) (S02E07)

Oproti jiným Gervaisovým speciálům, u tohohle mi nepříjde, že by nějak dovyprávěl nebo rozvíjel příběh z minulých řad. Označuje se sice jako vánoční, ale s vánoci nemá vůbec nic společného. Spíše jen taková jednohubka na závěr. Děj se točí okolo svatby Hannah, což je zároveň jediná viditelná změna oproti předchozím dílům, a jediný posun v ději. Za mě ale klidně mohl seriál skončit předchozím dílem, kdy se vlastně od té doby nic moc nezměnilo. ()