Ztracené duše

(študentský film)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Dobrodružný
Česko, 2012, 11 min

Ztracené duše, pro někoho blázni, pro druhé městské legendy. Setkáte se s Králem Šumavy, čarodějnicí Růženou, sázkařem Frantou, hostinským Radkem. (oficiálny text distribútora)

TomasKotlant

Expozice s malým chlapcem je udělaná pěkně a působí asi nejfilmověji z celého díla. Tvůrci si mohli odpustit kýčovitý titulek s názvem filmu. Z městských legend je slušně ztvárněn Král Šumavy, který dostane jako jediný dostatek prostoru na to, aby dokázal svou postavu zhmotnit. Ale kdyby dostal ještě více prostoru na úkor užvaněného a místy hodně slabého vypravěče, určitě by to pomohlo. Ostatní postavy jsou už jen čisté karikatury nebo spíše jen náznaky karikatur. Nemají žádnou psychologii, kromě neznámého místa se neváží k ničemu, co by diváka mohlo zaujmout. Samotný princip přecházení mezi postavami mi došel až při druhém zhlédnutí, navíc jsem to musel dost složitě dešifrovat. To je u filmu, který je po jiných stránkách poměrně primitivní docela problém. To, že čarodějka se jen tak nechá připravit o svou babetu, u které rozhodně nestačí říct, že je prostě magická. Sice je to v zájmu dodržení přechodové linie, ale zde je to vyloženě nedotažené. A kdyby v závěrečném souboji jel hlavní hrdina na kole, bylo by to také smysluplnější, protože divák si rád položí otázku: A proč jemu to palivo nedošlo? Žádné vysvětlení se mi nedostalo a jelikož nejsem odborník na babety a neuvěřil jsem, že je magická, tak jsem ztracen. Pochvalu film zaslouží za vizuální zpracování, které je na studentský film na hodně dobré úrovni. Pak je divné, že zvuk je oproti tomu mizerný a občas i špatně srozumitelný. Místy vzniká i slušná atmosféra, ale následně je zabita nesmyslnými motivacemi postav a nedotaženou strukturou filmu. ()