Siculo, II

všetky plagáty
Taliansko, 1974, 73 min

Tony Raccosta

Skupina čtyř kriminálníků musí ze Švýcarska na Sicilii provézt náklad drog ukrytých ve voze. Organizace je chce dodat Siculovi (Raccosta Tony, který napsal i scénář), aby se dostaly na místo svého určení, ale cesta bude plná nástrah.

Film dosud nebyl nikdy pro veřejnost uvolněn, objevuje se pouze v soukromé TV. (Karlos80)

Karlos80

Ultra-raritní eurocrimi (takový typický road movie+mafia film) prakticky neznámé a zcela zapomenuté i v zemi svého vzniku. O filmu je na netu tak žalostně málo informací, že člověk nabere až dojem, že snad nebyl nikdy ani natočen. Na IMDb film rovněž není a donedávna nebyl uveden ani na oficiálním poliziesco webu http://www.pollanetsquad.it/film.asp?PollNum=288 . Film neměl nikdy premiéru, byl jen uveden v TV na nějakém soukromém kanálu. Na DVD ani VHS též nebyl nikdy vydán. Je to poloamatérská, ale jinak krásně špinavá a syrová záležitost s velmi jednoduchým leč docela zajímavým dějem. Film musel stát skutečně jen pár babek a natočen byl ruční kamerou (alespoň některé scény), většina filmových scén se odehrává v autě a na silnici, chvíli někde venku, kde si dají hlavní protagonisté na chvíli oraz a kde dojde i na nějaké to násilí a takto se to opakuje stále dokola až do samotného finále. Žádná scéna se tu neodehraje někde v nějaké místnosti, domě, baru atp. Takže nejdražší na filmu byla snad jedině ona samotná jízda autem a ošacení herců:-) Film má tempo a dostavuje se i napětí - které se postupem času zvyšuje, najde se tu pár dobrých okamžiků a až velmi zarážejících sekvencí co se násilí týče, první vražedná sekvence umlácení kovovou tyčí a následné zapálení mrtvoly je scéna opravdu hodně realistická, děsivá a dost smutná je i scéna veřejného lynče (pronásledování úzkými uličkami až krkolomnou rychlostí, scéna točená ruční kamerou) a finále mě rovněž docela dostalo, ač jsem ho v nějaké takové podobě očekával. Charismatický Tony Raccosta ("Milano odia: la polizia non può sparare") v hlavní roli jednoho z původně 5-ti kriminálníků (kdy je tu každý sám za sebe!) cestujících ze Švýcarska přes celou Itálii až na Sicílii je velmi přesvědčivý. Jediné co mě tu vyloženě sralo byla někdy až otravná a směšná hudební kulisa (především ta během úvodních titulků - ta mě tak trochu připomínala bláznivé taliánské komedie třeba s Bud Spencerem a Terencem Hillem). Film je určitě cenný z dokumentárního hlediska, divák má tu čest poznat hodně zajímavých italských míst a různých zákoutí (které dnes už v moha případech v původní podobě tak jak ve filmu neexistují) , při oné téměř nekonečné cestě autem dnem i nocí. Film není dlouhý, má jen asi 73 minut, takže ani moc nenudí a dá se tedy shlédnout na jeden zátah v pohodě. Celé mě to připomínalo Bavovy "Cani arrabbiati", ale kvalit tohoto známého - a vůbec jednoho z nejlepších filmů ve svém žánru, tento film samozřejmě nedosahuje. Kuriosita - a ve světě filmu taková malá záhada, film pouze pro sběratele, ale mě se to líbilo. ()