Ball im Savoy

• Maďarské kráľovstvo Bál a Savoyban (viac)

NinadeL

Moderní berlínská revuální opereta Ples v Savoji (Ball im Savoy) maďarského skladatele Paula Abrahama (Pála Ábraháma) měla premiéru 23. prosince 1932. Tedy doslova na poslední chvíli, Abraham byl žid, hned v roce 1933 emigroval. Proto se dnes opereta hraje s notnou dávkou piety. Takto v současnosti například v rámci projektu Musica non grata ve Státní opeře (kde navazují na pražskou premiéru Nového německého divadla z 9. září 1933). Ples v Savoji je stále živý v Estonsku, Maďarsku, Německu, Švýcarsku a samozřejmě existuje i česká tradice. HDK v roce 1970 nabídlo nastudování s Talpovou a Fialou, což muselo být skvostné. Kus je to milý, hravý, něžný i zábavný. Můj nejoblíbenější šlágr je samozřejmě Känguruh: "Jak spolu klokaní boxujou, tak všichni dneska foxujou!" Jaká je tedy filmová verze? Vznikla v rakousko-maďarské koprodukci a nabídla tak příležitost celé exilové diaspoře v čele s židovskou manželkou Gustava Fröhlicha Gittou Alpárovou. Choreografie hravě strčí do kapsy velké show Busby Berkeleyeho. Ateliéry se natáčely v Hunnia Film Studios v Budapešti. Anglická jazyková verze vznikla příští rok jako Ball at Savoy, Západní Německo se k operetě vrátilo celkem 2x - Ball im Savoy a Ball im Savoy, v Sovětském svazu pak zájem projevila Tallinnfilm - Savoy ball. ()

Buxholka

Filmová adaptace v podstatě operetní novinky Ples v hotelu Savoy (Ples v Savoji). Zaujme Gitta Alpárová, velkorysé taneční kreace a kostýmy hlavní představitelky. Dějově na operetu navazuje velmi volně - půjčuje si z ní tři postavy a to ještě mění jejich kontext. Hlavním párem jsou v operetě novomanželé, v tomto filmu se teprve seznamují. Je zahrána většina písní z operety vesměs jako vystoupení na plese v hotelu Savoy. ()