Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (43)

Episode 8 (2013) (S02E08)

No jo, přesně tohle jsem popsal v jednom ze svých předchozích komentářů/ recenzí. Postavy, o nichž nic podstatného nevím, se vyskytnou v rané části příběhu, velmi dlouho jen brzdí děj, s nímž zdánlivě nemají žádnou souvislost, a pak se všechno poměrně elegantně propojí. To přesně mám na scénáři tohoto seriálu rád. Tady nejsou zbytečné ani pohledy do rodinného/ domácího života vyšetřovatelů; v jiných seriálech tyto návštěvy spíše ředí a zpomalují děj, tady fungují tím správným způsobem- dodávají postavám potřebnou hloubku. Kvalitní epizoda. / Poučení: Pozor na šedé myši. ()

Episode 9 (2013) (S02E09)

Ano, i v deváté epizodě musím pochválit skvělou atmosféru. Vím, dělám to opakovaně a už je to otravné, jenže když se filmařům něco opravdu daří, je to podle mého názoru potřeba náležitě vyzdvihnout. V předposledním dílu zafungovalo velmi dobře i napětí, s nímž se v sérii jinak spíše šetřilo, a příběh se vyvinul k mé naprosté spokojenosti, takže o výsledné známce nemohlo být pochyb. Tvůrci navíc znovu potvrdili můj názor na to, že se správný, pro věc zapálený aktivista nikdy neptá; správný, pro věc zapálený aktivista vždy koná. A pokud občas čtete mé komentáře/ recenze, pak můj názor na fanatiky už znáte. / Poučení: Jsi-li příliš zvídavý, můžeš dostat přes čumák. ()

Episode 10 (2013) (S02E10)

Za sebe mohu prohlásit, že finále druhé série bylo vskutku silné. Takhle se útočí na emoce životem okoralých jedinců, mezi něž se počítám. Zatímco Američané spoléhají na svůj bezbřehý patos, jímž mě mohou jedině znechutit, potomci Vikingů na to šli poseversku; když se v člověku nedoberou citových reakcí běžnými způsoby, najdou je v něm jinak, i kdyby ho kvůli tomu měli vyvrhnout za pomoci tupého nože. Už policejní akce na summitu EU byla silná, ale ten syrový závěr, to byla lahůdka. / Poučení: Poslední náboj si vždy šetři pro sebe. ()

Season 3 (2015) (S03)

Ve třetí sérii už pro mě v jejím závěru děj občas zaskřípal, i tak si ode mě tato řada (stejně jako obě předchozí) připsala plný počet hvězdiček. A to jsem měl, zvlášť po první epizodě, velké obavy z absence Kima Bodnii. Thure Lindhardt se ale ukázal být velmi kvalitním náhradníkem, dal celé sérii nový náboj a já jsem si jeho kriminalistu hodně užíval. Tvůrci seriálu přišli, tak jak jsem si u nich už zvykl, s vynikající pochmurnou atmosférou, kvalitním napětím a občas i se slušnou akcí a i potřetí se jim podařilo dojít ke zdárnému konci. / Poučení: Nikdy jsem nebyl v Dánsku ani ve Švédsku, ale na mostě přes Sund si už připadám jako doma. ()

Episode 1 (2015) (S03E01)

Seveřani to v nové sérii opět rozjeli naplno, takže první epizodu zalidnili mnoha postavami a přišli s dějem, který slibuje další komplikovaný příběh. Zároveň zjevně vědí, co na mě platí, protože ve druhé řadě nasadili aktivisty, a teď mi dráždí nervy tvrzením, že sameček a samička jsou společenským konstruktem, s kterýmžto tvrzením může přijít jen omezenec, který v životě neviděl, jak to chodí v přírodě. Zatímco sex se stejným pohlavím se v přírodě najít dá, transky jsem nějak nezachytil. O dalších čtyřiašedesáti pohlavích nemluvě. Jo, jo, tohle bude zajímavá série. / Poučení: Chceš být všemi oblíbený? Proč? ()

Episode 2 (2015) (S03E02)

Druhá epizoda už na mě působila učesanějším dojmem, zjevně se ustálila dvojice vyšetřovatelů, přičemž její nová akvizice vypadá, i přes mé silné obavy, jako kvalitní náhrada za Kima Bodniu, Sagu dostihla minulost a případ se tradičně komplikuje. Jen mě trochu zamrzelo, že se ustoupilo od genderové problematiky, takže teď nemám vůči komu vyjádřit své povýšené pohrdání. Dalším podtématem byly sice svatby homosexuálů, ale toto téma je mimo mou sféru zájmů; já nemusím svatby jako takové, takže je mi úplně jedno, kdo si koho bere. Tady pro mě jasně platí poučka: "Nehlas, co tě nepálí." / Poučení: Neodmítej pozvání na večeři, tělo potřebuje živiny. ()

Episode 3 (2015) (S03E03)

Třetí série jasně potvrzuje můj názor, že je seriál plný divných postav, a kdo není divný, ten je ještě divnější. To žeru. Zatím mám pocit, že se tvůrci příliš nesnažili vyvolat u diváka pořádné napětí a ve třetí řadě zatím spoléhají na svou osvědčenou jistotu- kvalitní severskou atmosféru. Problém je v tom, že už jsem u nich na tuto stránku věci zvyklý, takže ji beru jako samozřejmost a rád bych dostal něco navíc. Jo, já vím, jsem příliš náročný a asi i trochu nevděčný, ale kdo mě takhle rozmlsal, aha?! / Poučení: Na pracovišti i v odpočinkové zóně udržuj pořádek. 4*- ()

Episode 4 (2015) (S03E04)

Jo, jo, jak jsem psal v minulém komentáři/ recenzi, kdo tu není divný, je ještě divnější. Podle mého názoru je to způsobeno podnebím/ polohou. Ty dlouhé zimy lidi zřejmě nutí, aby si hledali nějakou neotřelou zábavu jako prevenci proti melancholii. A jako obvykle těchto divných a divnějších postav nenápadně přibývá a já se už těším, až tvůrci ve finále spojí všechny tečky a já uvidím to zvířátko, které se mezi nimi po celou dobu skrývalo. Ve čtvrté epizodě jsem si konečně zase našel cíl pro své pohrdání. Jsou jím všemožní dobroserové, kteří se řídí svými příručkami, jsou pevní ve svém jediném, správném názoru a snaží se měnit životy ostatních k obrazu, který vygenerovala současná nemocná společnost. A často poskytují své nevyžádané rady všem okolo s jistotou, jíž jim dodávají zkušenosti, které nasbírali v průběhu svého dlouhého, často až dvacetiletého života. / Poučení: Pokud s tebou někdo zahájí rozhovor s tím, že to s tebou myslí dobře, urychleně zmiz. ()

Episode 5 (2015) (S03E05)

Už ani nevím, jestli je na třetí sérii zajímavější samotné vyšetřování nebo odhalení, která se případu přímo netýkají. Ať tak, či tak, mě baví obojí, a asi proto na mě seriál tak dobře funguje. Tvůrci tentokrát k chmurné atmosféře přidali i další ingredience ve formě napětí a akce (ač minimalistické) a umíchali velmi chutnou záležitost, kterou se mi trefili do chuti. A ještě mi dokázali pěkně zabrnkat na nervy postavou vlezlé, protivné a věru nehezké hobitky. Saga byla každopádně opět ve formě a některé její interakce s okolím mi uprostřed všeho toho marastu způsobily úsměv. / Poučení: Přímé jednání nedovoluje dezinterpretaci. ()

Episode 6 (2015) (S03E06)

Po šesté epizodě třetí série začínám nabývat dojmu, že už snad ani nejde o kriminální seriál; mám stále silnější pocit, že se tvůrci pustili do psychologické studie na téma: "Patologické změny chování vlivem severského klimatu". Každopádně to nehraje roli, protože by na mě celá záležitost fungovala jako kriminálka i psychologický thriller. Vůbec to nehraje roli, protože i tato řada disponuje kvalitním (i když tradičně velmi košatým) příběhem, parádní atmosférou a zřejmě ještě lépe vykreslenými postavami. Já se tedy bavím velice velmi. / Poučení: No a co, že jsou na tebe lidé zlí? Když se vás šest vzájemně podpoří, můžeš se těm pomluvám o schizofrenii klidně vysmát. ()

Episode 7 (2015) (S03E07)

Včera jsem se na Most vůbec nedostal, a že mi ten výhled na Sund chyběl. Tvůrci nechali s blížícím se závěrem třetí série příběh poskočit kupředu; vyšetřovatelé se dostali ke klíčovým informacím a divák obdržel k obvyklé dávce vymazlené severské atmosféry i bonusovou porci napětí a dokonce i akce. Sedmá epizoda tak nejenže nezůstala pozadu za ostatními díly, ale spíše je i o něco málo překonala. Za mě šlo každopádně o velmi vydařenou záležitost, která mě navnadila na další pokračování. / Poučení: Pomsta chutná nejlépe za studena. ()

Episode 8 (2015) (S03E08)

Tvůrci nezklamali a ve chvíli, kdy je závěr natolik blízko, že by tu vzdálenost uběhl i chromý astmatik, zamíchali kartami a udělili příběhu úplně jinou rotaci. A já si jenom tak polehávám, a kromě výborného příběhu, se soustředím hlavně na to, aby mi z toho všeho neklesla brada a já na obrazovce nespatřil odraz výrazu, podle něhož ve filmech bezpečně identifikuji Kristen Stewart. Atmosféra jako obvykle skvělá, napětí přítomno, záludné pletichy rovněž a mě to celé mocně bavilo. / Poučení: Člověk by neměl soudit ostatní na základě vzhledu, ale já si kolikrát nedokážu pomoct. ()

Episode 9 (2015) (S03E09)

V předposlední epizodě třetí série jsem se dočkal mírného zklamání nad tím, že tvůrci nechali vyšetřovatele sledovat evidentně falešnou stopu, i když divákovi muselo být jasné, že je všechno jinak. A právě to mi vadilo. Zatímco mě seveřané dosud rádi překvapovali, tentokrát bylo jasně patrné, že zvolili jiný postup, a místo toho, aby mi v závěru dílu spadla brada překvapením, dala by se má reakce vyjádřit asi takto: "Hmmm, no jo, no..." Ale kromě těchto záporných dojmů musím uznat, že atmosféra byla opět skvělá, napětí se také dostavilo, ač bylo podmíněno výše zmíněnými rozhodnutími tvůrců, a i přes své výhrady jsem si celou záležitost vcelku užil. / Poučení: Jsi dárcem spermatu? Připrav se na návštěvu po letech. ()

Episode 10 (2015) (S03E10)

I přes velmi kvalitní závěr mě finální epizoda třetí řady, podobně jako předchozí díl, lehce zklamala. Po většinu času jsem byl přitom naprosto spokojen, znovu otravně vypíchnu skvělou atmosféru, fungovalo i napětí a já bych klidně pětkoval, jen kdyby se tvůrci neuchýlili ke klišoidu z nejotravnějších. Asi takto; pokud bych byl tak dobrý, že bych dokázal zpacifikovat vražedného zmrda, buď to s ním vyřídím na místě jednou provždy, nebo mu alespoň seberu zbraň. To, co tady tvůrci předvedli, vypadalo jako vystřižené z nějakého céčkového amerického thrilleru či hororu a úplně mi to pokazilo výsledný dojem. / Poučení: Máš-li nadváhu, nikdy před protivníkem neutíkej, radši ho zalehni. ()

Season 4 (2018) (S04)

Takhle nějak bych si představoval závěrečnou řadu seriálu. Bavil jsem se u ní skvěle, stejně jako ve všech třech předchozích případech, užíval jsem si tradiční propletenec, který často uváděl vyšetřovatele do slepých uliček, ale i osobnostní vývoj jednotlivých postav, to vše doplňovala všudypřítomná tísnivá atmosféra a velmi dobrá práce s napětím. A když už jsem si myslel, že to lepší být nemůže přišlo dokonale zpracované zakončení, po němž mi bylo opravdu líto, že seriál už nebude mít další pokračování. Skvělá práce. ()

Episode 1 (2018) (S04E01)

Sotva jsem si pustil první epizodu čtvrté série, hned se mi doma ochladilo díky čerstvému dánsko- švédskému větříku od moře. Už jsou to téměř tři roky, co jsem se se Sagou a Henrikem neviděl, ale vůbec to nebylo znát, okamžitě mě obklopila známá, kvalitní atmosféra, tradičně nechybělo zvolna stupňované napětí a já jsem si to všechno užíval. ()

Episode 2 (2018) (S04E02)

Tentokrát jsem si dovolil jednu hvězdičku sundat, protože jsem měl dojem, že se tvůrci tak soustředili na vedlejší dějové linie a předhazování zjevně falešných stop, až jaksi pozapomněli pohnout s hlavním vyšetřováním. Jo, jo, já vím, že to mají určitě perfektně vymyšlené, takže vlastně jen blbě rýpu, ale co už. ()

Episode 3 (2018) (S04E03)

Těch pět kousků by si zasloužila už jen návštěva terapeutky, tvůrcům se ale povedlo všechno, na co sáhli. U předchozího dílu, jsem je kritizoval za rozvíjení vedlejších dějových linií na úkor hlavního příběhu, a hned mi to vytmavili dokonale vyváženým mixem obojího. Párádní epizoda. ()

Episode 4 (2018) (S04E04)

Přestože čtvrtá epizoda nebyla událostmi nabušená tak jako předchozí díl, měla své velmi silné momenty a určitě mě nezklamala. Nejvíc mě těší, že se tvůrci i tentokrát drželi svých zavedených postupů, takže po polovině závěrečné řady je mi už jasné, že seriál zůstane mezi mými oblíbenými deseti. ()

Episode 5 (2018) (S04E05)

Děj páté epizody se bral podobnými cestami, jak tomu bylo i ve druhém dílu, takže jsem se znovu chystal hodnotit čtyřmi hvězdičkami, ale v tomto případě mě jednání všech postav mnohem více bavilo, proto jsem se nakonec rozhodl pro plnou palbu. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)