Mladý nemecký inžinier menom Karl May pricestuje do Ameriky s cieľom pomôcť v rozvoji a výstavbe americkej železnice. Čoskoro však zistí, že okrem takých ako on, pricestovalo do tejto krajiny aj veľa ziskuchtivých neprajníkov a uvedomuje si, že ich nenásytnosť a neúcta k nej, narúša životy pôvodných obyvateľov. Karl dostane za úlohu preskúmať pozemok, ktorý patrí indiánskemu kmeňu Apačov. Pri výjazde do prérie na neho Apači zaútočia. Zraneného ho zajme syn náčelníka, Winnetou. Karla vylieči Winnetouova krásna sestra Nšo Či, do ktorej sa zamiluje. Postupne si získava dôveru a rešpekt domorodcov, ktorí ho nevolajú inak ako „Old Shatterhand“. Old Shatterhand sa s Winnetouom vydávajú na dlhú a náročnú cestu uzmierovania pôvodných obyvateľov a „Bielych“, ale tí medzi sebou zvádzajú stále intenzívnejšie boje. Každé dobrodružstvo prehĺbi puto priateľstva medzi nimi. (STV)

Nataniel73

Pre mňa príjemné prekvapenie a realisticky vykreslené obdobie dobývania Amerického kontinentu bielymi grázlami. Jediné, čo mi na úvodnom filme vadí je postava Old Shatterhanda alebo ak chcete Karla Maya. Na môj vkus až príliš intelektuálne zameraný jedinec bez patričného charizma. Zahral svoju rolu obstojne, ale typologicky sa na danú postavu nehodil. Inak myslím bravúrne a s prehľadom natočené (Apači a ich kostýmy, svižná dejová línia, brutalita ktorá k danému obdobiu neodmysliteľne patrí a k tomu hustá atmosféra). Podobnosť s filmom Tanec s vlkmi je výrazná, čo je rozhodne pre tento film kompliment. Oproti nemu pôsobí pôvodný film zo šesťdesiatych rokov ako komediálna rozprávka pre deti. Skutočne nemám nič zásadné, čo by som mohol vytknúť. Napadá ma len to, že záverečná bitka na železničnom moste musela byť pre hercov dosť nebezpečná, ale rozhodne stála za to. A k prekrásnej americkej prírode je myslím zbytočné sa vyjadrovať. Za mňa slušných 80% ()

mortimerm

Ako samostatný film: Rozhodne vynikajúce vykreslenie miest Divokého Západu, či už Indiánov, alebo prostitútiek. Malý detail od fanatika ako ja: Colt Peacemaker sa začal vyrábať v roku 1873, postavy vo filme by museli používať Navy 1851. To len tak. Hudba: Kde je? Kde sú sľubované úpravy legendárneho Bötchera? Niekde sa niečo posralo. Aspoň čo sa hudby týka. Zápletka bola dobrá, avšak málo vzrušujúca. Záver s mostom mohli zameniť za nejakú prestrelku. Ozaj, odkedy doriti Indiáni bojujú tak, že pohádžu v meste fakle a potom nemajú čo robiť? Nový film vs. Starý film: Kde je pokrvné bratstvo? Na druhej strane som rád za väčší pomer pôvodného jazyka v komunikácii červenokožcov. Nechápem, prečo by Inču-Čuna uzatváral pokrvné bratstvo s random majiteľom železnice. To sa nepodobá na toho pôvodného Inču-Čunu. Apačské pueblo bolo nahradené stanmi, čo hodnotím neutrálne. Hudbu som už spomínal, to posrali na plnej čiare. Bell, miestna ryšavá prostitútka je pravdepodobne aktualizovaná Bella, Santerova možno manželka zo saloonu v Roswelli. Takže od roku 1963 do roku 2016 sa stihla presťahovať zo saloonu do začínajúceho bordelu. Sam Hawkens sa v novom filme vyskytuje len málo. Celkovo je to slabší remake. 6/10 ()

TeachMe

Protože celý život tajně miluji Vinnetua jako každá normální ženská, co prořvala již v dětském věku Poslední výstřel, chvíli jsem si zvykala na nového: mnohem "primitivnějšího", klukovského a horkokrevného. ALE mnohonásobně uvěřitelnějšího! Stejně tak mi vždy přišlo zvláštní, jak je ten evropský, intoušsky se tvářící inženýr namakaný chlapák z fitka (původní Old Shatterhand) a tady najednou herec Wotan Wilke působí jako typický německý inženýr od stolu, který ve svém volném čase chodí rekreačně na box a jelikož jej technika a fyzika přirozeně zajímá, je schopen jediným úderem pěstí na správné místo skolit chlapa o hlavu vyššího a několik kilo svalnatějšího, než je on sám. První epizoda mě, po krátkém procesu nutného opuštění sentimentality a nostalgie, vlastně velmi nadchla. Bavila mě, byla uvěřitelná - ano, tak nějak ti indiáni mohli uvažovat (velmi podobně zpracované jako v Tančí s vlky), tak asi mohl vznikat konflikt, takto nějak by ten příchod Maye byl možná reálnější, než dle knižní předlohy. A to, že mezi lidmi ze zcela odlišného kulturního prostředí, vzniká přátelství díky společně strávenému času, ve kterém jsou schopni naslouchat tomu druhému, a ne závodem v kánoích, kdy o pokrevním bratrství rozhodne Velký duch, mi přišlo vlastně naprosto dojemné. A samotný Vinnettou? Kluk, kterému byla svěřena veliká zodpovědnost a kterou si postupně uvědomuje - žádný uvědomělý, životem otřelý chlap plný přemoudřelých ponaučení... Za mne 4 hvězdy, ale dávám zatím 5, abych filmu, od kterého někteří nostalgici očekávali další dávku romantického kýče, pomohla trošku pozvednout nahoru... :-) ()

xisp

Původní verzi jsem nesnášel protože jsem miloval knížky Karla Maye a miluju je do dneška.Je to jedna z nejkrásnějších vzpomínek na moje dětství.Film naprosto neodpovídal moji představě a byl pro mě velkým zklamáním které jsem nikdy nepřekonal.Film byl příliš naivní a prostoduchý nesrovnatelně víc než knižní předloha ale ten přímočarý smysl pro spravedlnost a krystalicky čistá romantika přece jen udržela krok s knížkou.Tahle verze nic z toho nemá.S literární předlohou nemá společné ani hlavní představitele ani děj.Romantika zmizela úplně,nejspíš měla být nahražená realistickým pohledem na Divoký západ ale vyzněla směšně a v některých momentech,Sam Hawkins a jeho paruka,dokonce trapně. ()

trulda

Srovnávat tuto minisérii s filmy ze šedesátých let může jen blb. Já jsem s tím, jak režisér popsal postavy a prostředí, ve kterém se pohybují, úplně v pohodě. Na druhou stranu je pravda, že film je naprosto průměrný. Jak tu bylo již vícekrát zmíněno, někteří herci jsou bez charismatu, někteří zas neumí hrát a bohužel, u některých se snoubí oboje. Pro mě osobně jedině W.W. Möhring v roli Karla Maye (Old Shatterhanda chcete-li) uspěl se ctí. Bohužel scénáristicky dost odfláknuté, režisér klade důraz na nedůležité věci, naopak k vykreslení postav dojde velmi rychle a nedostatečně. První díl hodnotím 3*** a uvidím, jak se režisér (režiséři) popasovali s dílem druhým, který nabízí asi nejsilnější původní námět. Vzhledem k recenzím tomu sice velké šance nedávám, ale počkám si na osobní zážitek. ()

vladous

Buďme shovívaví a stále to nepasujte na první sérii z 60. let. To naši kritiku ovlivňuje sentiment a nekritický patos.Já jsem byl opravdu velmi příjemně překvapen a navíc, pokud jde o ztvárnění vlastního žánru, má k realitě určitě daleko blíže nyní uváděná verze. My jsme si, bohužel, z Reinlovy série vytvořili nedotknutelný kult, ale nutno si přiznat, že tento kultík vzniknul přes nepopíratelnou kvalitu tohoto díla (hovořím pouze o základních 4 titulech, které prošly našimi kiny a televizí před revolucí, ostatní víceméně slátaniny, které měly navázat na původní úspěch základních snímků, k čemuž ani zdaleka nedošlo, ponechávám stranou) i tím, že byla zcela omezená konkurence podobných žánrů, že film měl fantastickou hudbu a hlavně neskutečnej českej dabing (no dovede si představit původní mayovky bez Fišera a Ráže?). A to jsme všechno teď museli dát stranou. První díl této novodobé snahy o návrat nerozlučných bratrů opravdu špatný nebyl, mělo to spád, přesvědčivost, napětí i, jak jinak, dobrý konec. Pro mě 75%. ()

Ramiel

Kdyby se hlavní postavy jmenovali jinak, řekl bych, že to byl dobrý western. Ale protože se jmenují Old Shatterhand a Vinnetou, tak jsem celkem zklamán. Moc nechápu, proč autoři nepoužili jako základ děje knížku Karla Maye. Ale to bych jim ještě prominul. Že ale z Old Shatterhanda udělají "babu", která s ránami pěstí šetří jako se vzácným kořením a navíc ani jednou ve filmu nepoužije pušku, to mi vadí už docela hodně. Škoda, je to jen průměrný film. ()

anonim

Velká očekávání jsem neměl, o to příjemnější překvapení mne čekalo. Ve srovnání s esmrtelnou klasikou z šedesátých let již nejde o naivní pohádku (To nemyslím jako urážku. K původní sérii ta naivita prostě patří), ale film daleko opravdovější a uvěřitelnější. Zpracování dosti odlišné, ale vůbec ne špatné. Pouze jiné. ()

Alagaesie

Když jsem asi před dvěma lety zaslechl o remaku Vinnetoua, upřímně jsem se vyděsil . ale po včerejšku říkám: 1. díl vůbec nebyl špatný. Pierre Brice byl a vždy bude jen jeden a náčelník apačů byl v jeho podání famózní, Nik Xhelilaj byl taky dobrej. Nebylo to moderní, bylo to s původním rázem. Mě se to celkem líbilo. ()

Nordy_VH

Jako malý kluk jsem v televizi hltal příběhy o Vinnetouovi a jeho bílém bratru Old Shatterhandovi, koneckonců i v lese jsem si hrával s ostatním na idnány a bílé tváře. Postupem času mi německé Vinetůovky už nepřipadali tak dokonalé, ale spíše jako pohádky, jediná která je takový pravý western je Poklad na střírném jezeře, ale i tak se na staré Vinnetůovky rád podívám. Měl jsem proto dost obavy z remaku, ale nakonec jsem se rozhodl nové náčelníka Apačů shlédnout a nelituji. Krásná scenérie s upravenou původní hudbou mě opravdu přitáhla, scénář není vůbec špatný, děj není nudný má to spád. Představitelé hlavní rolí sympaťáci, záporáci jsou záporní možná až moc. Nšo-či se mi moc nelíbila, ale velké plus za Gojko Mitiče. Je to takový návrat do dětských let, kdy jsem chtěl mít henryovku a na koni cválat prérií. Celkem 65%. ()

darius1706

Nebylo to špatné. Chvíli jsem se srovnával s novými herci a pojetím, ale pak se to poddalo a dopadlo to dobře. Docela se těším i na další díly. ()

Honey007

Nejsem příznivec ani westernů, ani Mayovek, ale musím v tomto případě konstatovat, že nový Vinnetou mě překvapivě zaujal. Nejvíce asi tím, že se nejedná o remake těch klasických mayovek ze 60. let, kdy dva pokrevní bratři idylicky brázdí prérie na svých koních a přitom vedou důležité konverzace o potřebě míru mezi Indiány a bělochy :) Tohle zpracování je prostě realistické, takhle to opravdu bylo - apači byli prostě více divoši než gentlemani, běloši vyvrhelové evropské společnosti a hned od začátku bylo jasné, že tohle dohromady fungovat nebude. Film se nebrání ani hodně dramatické rovině a vzbuzuje spoustu morálních otázek, na které asi diváci této "klasiky" nebyli dříve zvyklí. Ale mě se to líbilo, i když je to pořád westernovka :) slušných 60% ()

Ahas_ver

Před uvedením této miniérie v TV jsem si přečetl řadu recenzí. Nevyznívaly vysloveně pro nebo proti, film nenadchne, ale zároveň neurazí. Po shlédnutí prvního dílu mohu jen souhlasit. Zajímavá výprava, dobrá kamera, ale příběh, který s prvotní románovou předlohou má pramálo společného. To vytýkám sám za sebe nové adaptaci Winnetoua asi nejvíce. Obávám se, že Poklad na Stříbrném jezeře bude novému dílu vzdálen ještě více. Scénka s opilým Old Shatterhandem v saloonu mi přišla opravdu už za hranou a bez úcty k legendě. Škoda. ()

pavlicek1

Originál je originál ale mě se tahle verze líbí víc než ten originál asi proto že jak už napsal sud je to dost podobné Tanci s vlky. ()

Sykype

Pokud někdo četl knižní předlohu a viděl původní sérii, musí si nad novým zpracováním opravdu poplakat. Ano, ani původní filmové zpracování věrně nectilo dílo Karla Maye, ale zásadní dějová linie tu byla. Ale hlavně tu nechyběla nádherně vystižená romantická atmosféra divokého západu, jak ji autor ve svých knihách popisoval. Nové zpracování má s knihou společné jen to, že se tu vyskytují stejně pojmenované postavy a vše se odehrává na divokém západě. Tím veškerá podobnost končí. Romantika se zcela vytratila, z Vinnetoua vytvořili necivilizovaného divocha, který ani neumí pořádně anglicky, z Nšo-Či udělali šamanku kmene a nechali ji žít, i když podle knihy umírá hned v první části, z Old Shatterhanda udělali bázlivce a podivína, zcela se vytratila postava Kleki-Petry (místo něho zastřelili Inču-čunu, který měl sice zemřít, ale mělo to být na úplně jiném místě). A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Neodpovídá tu prostě vůbec nic.Pokud chtěli filmaři natočit sérii podle tohoto scénáře, měli ji nazvat úplně jinak, protože s kultovními knihami opravdu nemají nic společného. Ale to by neměli zaručeny zástupy diváků, kteří byli zvědaví, jak se tvůrci s danou a všem velice dobře známou látkou poprali. Za vším tak vidím pouze vypočítavý kalkul tvůrců, kteří se chtěli svézt na vlně slavného jména, i když je to vlastně úplně jiný film ... ()

cosac

Takhle nového Vinnetoua zhodnotil politik: Multikulturní agitka par excellence Bohužel přátelé Slováci měli pravdu. Film je slabý, místy až nudný. Nepopiratelně se jedná o ubohou a prolhanou multikulturní, tedy multirasovou ideologickou agitku, protože celý takzvaný multikulturalismus není nic jiného, než maskovaný rasismus. Cílem je ponižování bělochů a zákeřná podpora plíživého multirasismu. I původní seriál filmů o multirasové dvojce Vinnetoua a Old Shatterhanda byl postaven na vytváření syndromu viny bílé rasy, ale byla to aspoň hezká pohádka, která do značné míry kopírovala exotické knižní vzory. Četli je mnozí, ale multikulturalisté se z nich naštěstí až na výjimky nestali. Nový výtvor se o knižní vzor příliš nestaral a tak vznikl na politickou objednávku v podstatě nově vymyšlený příběh osazený starými figurami indiánů. O to ubožejší byly občas snahy o reminiscenci minulosti používáním některých pasáží hudby. Autoři agitky se chlubili, že si na taneční kreace najali indiánského poradce. Škoda, že se neinformovali u odborníků, případně v literatuře, také o jiných faktech, než pouze o folklóru. Celé schéma se točilo kolem zobrazování rozporu mezi zlými, špinavými, opilými a nevzdělanými bělochy pracujícími na železnici a hodnými, čistými, abstinujícími a vzdělanými indiány ekologicky splynutými s přírodou. Opak je pravdou. Na počátku druhé poloviny devatenáctého století byla vzdělanost mezi Evropany v Evropě i v USA nevalná ve srovnání se současností. Nicméně pokud bychom se drželi faktů, mělo nejvyšší počet negramotných Rusko s 90% díky muslimským oblastem, jiné země se pohybovaly kolem 30 až 80%. Židé měli gramotnost až 90%, protože mladý chlapec z jejich komunity musel umět veřejně číst v synagoze tóru (náboženský text). Bílé obyvatelstvo USA na tom bylo stejně jako v Evropě. Vojenský vysloužilec, který ve filmu prováděl odstřely horniny a zajišťoval ochranu tábora, musel být minimálně bývalý vyšší poddůstojník. Jako takový musel umět číst, aby mohl přebírat písemné rozkazy. Pokud to měl být ženista, což byl výběrový elitní druh vojska a odpovídaly by tomu jeho znalosti práce s trhavinami, opět musel umět číst z hlediska potřeby pochopení odborných předpisů a návodů. Filmaři z něj udělali negramotného psychopata, který bije bílé zaměstnance. Něco takového by si nemohl dovolit, protože v USA, kde mohl každý nosit zbraň, by mu šlo o život. Naopak indiáni byli negramotní, s výjimkou těch, kteří se dostali do rezervací řízených bělochy, ale také indiánskou policií, a tam museli jako děti chodit do školy. Jinak na rodiče dopadaly sankce. Něco takového známe i od nás. Nelze se divit jejich negramotnosti, protože severoameričtí indiáni neměli písmo, počínaje abecedou. V době příchodu bělochů byli na úrovni doby kamenné. Neznali kovy, kolo, většinou ani tkaní látek s výjimkou pueblanů na jihu v Mexiku. Byli závislí na použití kůží, ale neuměli je vydělat. Proto bylo jednou z hlavních prací indiánských žen nekonečné žvýkání kůží ulovených zvířat. Slavné to nebylo ani s indiánskou abstinencí. Rádi popíjeli kvašené nápoje, které se vyráběly tak, že ženy žvýkaly kořínky, nebo kaktusy, vyplivovaly to do hrnce a poté zalily vodou a nechali to zkvasit. Nejslavnější byl peyotl, který měl i halucinogenní účinky. Indiáni tedy byli nejen ožralové, ale i feťáci. Nelze se proto divit jejich nadšené snaze dostat se k bělošskému alkoholu, přestože americká vláda vysloveně zakázala jeho prodej indiánům. Filmový Old Shatterhand, který dal ve filmu indiánskému povaleči peníze na nákup alkoholu, porušil zákon, zatímco strážce tábora, který ho vyhodil z nálevny, zákon prosazoval. Ve filmu to ovšem vyznělo zcela jinak. Důvodem byl mimo jiné fakt, že indiáni jako mnozí jiní Asiati, špatně odbourávají alkohol v těle, takže na ně velmi silně působí i malá množství. Slavné to nebylo ani s indiánskou hygienou. Natírali si těla tukem, nejlépe bizoním lojem promíchaným s červenou hlinkou, takže i hladoví komáři a ovádi prchali. Proto jim běloši říkali rudokožci, nikoli z nějakého rasového důvodu. Vůně to musela být nevídaná a k tomu je třeba připočítat všude kolem tábora exkrementy lidí, koní a psů. Nepřátelský zvěd musel cítit indiánský tábor na míle. Pamětníci si rovněž stěžovali na zablešené stany, přístřešky a kožešinové přikrývky indiánských táborů. Koně a sedla dovezli běloši. Bez nich by se mohli indiáni prohánět nanejvýš s holými zadky (protože neznali kalhoty) na hřbetech bizonů, horských ovcí, či koz. Slavní indiánští jezdci mnohdy i tak jezdili na koních bez sedel a tudíž i třmenů. Tím postrádali stabilitu a museli při rychlejší jízdě padat z hřbetů svých poníků jak zralé hrušky. Pokud se dali do výroby sedel z kostí a kůže, byly podle svědectví současníků primitivní a koně od nich měly zkrvavené hřbety. Majitelům to pranic nevadilo, chovali se k zvířatům jako všichni primitivové. Severoameričtí indiáni rovněž neznali chov hospodářských zvířat s výjimkou koní. Ty však měli pouze uvázané na řemenu, nestavěli pro ně stáje a nevytvářeli pro ně zásoby krmiva na zimu, takže mustangové si užívali. V jejich leženích se vyskytovali rovněž psi, k nimž se chovali rovněž hnusně a používali je na tahání smyků, případně k jídlu. Nějaký Hatátitla a Ilči jsou pouze románovou fikcí. Už sám vzhled nových filmových Apačů je na hony vzdálen realitě. Stačí se podívat na fotografie indiánů z druhé poloviny předminulého století. Výška mezi 130 a maximálně 160 cm. Nijak zvlášť vyvinuté figury, spíš zakrslíci s hrubými obličeji, včetně žen. Vinetou ve filmu je mohutný muslimský Turek z Albánie s figurou kulturisty údajně vyhoněnou bobulemi, které mimochodem při dlouhodobém užívání přispívají k zakrňování mužských genitálií. Tento umělý kašpar s vyholeným hrudníkem a nohama je označován médii za krasavce a stavěn ve filmu do protikladu se záměrně všemožně deformovanými a nesympatickými bělochy. Multirasoví filmaři jasně ukazují, kde je ta správná rasa, na niž by se měly orientovat evropské ženy. Vzorně splnili svůj úkol vytváření dalšího veledíla podporujícího plíživý multirasismus. Chceš-li zničit národ a rodinu, musíš v první řadě ponížit a zesměšňovat muže a otce, zbavit je autority, případně je nahradit jiným vzorem ve filmu, televizi, reklamách, na pracovišti a stále to opakovat. Ženy bez ochrany to vzdají samy bez ohledu na žvásty chlapáckých feministek, které v současné době muslimských sexuálních ataků primitivů trapně mlčí. Partnerem Vinnetoua je technicky znalý německý trouba. Vzorová multirasová mužena z EU určená k tomu, aby držela zobák, pracovala a platila daně, z nichž bezpracně žijí ty správné multirasové vzory pro evropské ženy. Proto ty svoje nechávají doma. Už cesta filmového hrdiny notně páchla socialistickým étosem. Jeho otec byl údajně zabit při stávce královskými saskými vojáky. Je to možné, nicméně syn dělníka (vedoucí a úředníci nestávkovali) kupodivu úspěšně vystudoval vysokou školu a stal se úředníkem, pravděpodobně státním. Patřil tedy v Německu ke společenské elitě. Kupodivu se zachoval spíše jako jelito a vyrazil vyměřovat železnici do divočiny za oceánem. Při troše konspiračního myšlení člověka napadne, zda se spíš nejednalo o špióna. V konečném efektu lze nového Old Shatterhanda bez nadsázky označit za teroristu, který vědomě porušuje zákon a útočí na strategickou stavbu dopravní komunikace v zemi, která ho přijala jako migranta a umožnila mu pracovat podle jeho představ. Ale porušování zákona není důležité, protože vzorný německý multikulturalista bojuje za zájmy barevných proti bílým a tak to má v multirasové Evropě byt. Krásná alegorie současné EU, kde zákony musí dodržovat jen původní obyvatelé. Mimochodem Karel May nebyl stavební inženýr a chemik, ale pouze neúspěšný student učitelského semináře. Poté opilec, povaleč, zloděj a pašerák, který si odseděl sedm let v kriminále. Do USA se podíval až na sklonku života. Se svými 156 cm výšky měl daleko k románovému Old Shatterhandovi a exotické multirasové příběhy si vymyslel. Proto jsou v nich mnohdy zásadní chyby, zcela odporující realitě. Vzhledem k tomu, že je ve filmu třeba zdůraznit odpornost bělochů, dopouštějí se filmaři na stavbě železnice dalších fikcí a stupidních komentářů, počínaje otázkou oholenosti mužů v divočině. Od party dělníků, kteří celý den dřou v terénu, lze sotva očekávat, že budou pracovat ve smokingu, hladce oholeni a navoněni. Mimochodem prokázali fantastický výkon v porovnání se současností. Koleje v délce 3 077 km pro železnici z Council Buff v Iowě do Sacramenta v Kalifornii položili v období 1963 až 1869, tedy za šest let. Přitom přemosťovali řeky a proráželi tunely do hor s minimální mechanizací a odráželi útoky indiánů. V Praze se opravuje tramvajová trať od Náměstí bratří Synků na konečnou, zhruba tři kilometry, téměř celý rok. Děje se tak za vlády primátorky Krnáčové reprezentující firmu ANO a její zelený multikulturní přívěsek, a to s využitím všemožných moderních technologií. Nelze se zbavit kontrolní otázky, kolikrát byli američtí dělníci a technici v šedesátých letech devatenáctého století rychlejší, efektivnější a pravděpodobně i levnější. Proč asi? Značnou část dělníků na trati v zobrazovaném období po občanské válce tvořili Číňané a černoši. Ve filmu se téměř nevyskytují, protože by tak nemohli dostatečně vyniknout zlí běloši jako kontrast indiánských klaďasů. Kdyby indiána zastřelil nějaký černoch, Číňan, nedej bože indián, bylo by po multikulturalistické agitce. Zde bych doplnil, že zhruba každý desátý cowboy amerického západu byl indián. Mnozí indiáni se evidentně zařadili do bělošské společnosti a vydělávali si prací. Díky tomu se asimilovali a v současnosti řada amerických osobností přiznává indiánské předky. Takže žádné vyhlazení, ale početná asimilace těch schopnějších. Konec konců rovněž indiánské ženy radostně asimilovaly. V mnoha případech je k tomu beze studu nutili i jejich manželé, údajně hrdí válečníci, aby si mohli koupit ohnivou vodu. Dělo se tak především v indiánských osadách u pevností americké armády, kde se obvykle nalézal obchodník, mnohdy vysloužilý voják. Ve srovnání s polonahým indiánem, páchnoucím žluklým tukem se zavšivenými vlasy a schopným udržovat rodinu mnohdy dlouhodobě v polohladovém stavu, byl kdejaký bílý lovec, obchodník či cowboy velký frajer. Měl plno zajímavých věcí počínaje pokrývkami, které se daly na rozdíl od smradlavých kožešin prát, látkami, ozdobami, zbraněmi a navíc byl oblečený, což automaticky znamenalo vyšší společenský status. Náčelníci a šamani také nepobíhali nahatí. Zato šamanky, jako nová filmová Nšoči, kterou filmaři vytvořili s cílem podlézat feministkám, neexistovaly. Kdo by žvýkal kůže, vařil, sbíral poživatelné rostlinstvo, případně je i pěstoval, a v neposlední řadě se staral o děti, koně, stany a pohodlí válečníků. V primitivní indiánské společnosti byla třeba doslova každá ruka pro přežití. Bělochova partnerka nemusela žvýkat kůže, protože si mohla koupit látkové šaty a partner ji obvykle, na rozdíl od rudých gentlemanů, nepoháněl do práce holí. Tím se pomalu dostáváme k další závažné multikulturalistické lži, která připomíná podvod v bosenské Srebrenici. Je jí údajná genocida severoamerických indiánů bělochy. Hned úvodem můžeme konstatovat, že vyvražďování bělochům moc nešlo. Podle kvalifikovaných amerických odhadů žilo v předkolumbovské Americe na území dnešních USA kolem 2,1 milionu indiánů. V současnosti jich tam žije 2,9 milionu podle oficiální statistiky. Při započtení míšenců je jich přibližně dvojnásobek. Mají všemožné výhody a privilegia, řada z nich nemusí pracovat a stále si stěžují na bělošské zločiny a rasistický a xenofobní útlak. Ale to vidíme i v Evropě u všech, kteří jsou líní pracovat a učit se a spoléhají na život ze sociálních dávek, které platí jiní. Z hlediska individuálních střetů jednotlivců a skupin napočítali američtí statistici 8 500 mrtvých indiánů a 5 000 bělochů. I zde je ovšem čertovo kopyto. Nikdo nespočítal Číňany a černochy, kteří byli zavražděni indiány a naopak. Rovněž není jasné, kolik indiánů zavraždili sami indiáni, kteří mezi sebou v podstatě stále válčili, mnohdy velmi brutálně. Pokud bychom se přesunuli severněji do Kanady, zjistili bychom, že mnohatisícový národ Irokézů zcela vyhladili Huroni, jiní indiáni. V latinské Americe bylo nalezeno 80 000 lebek rituálních obětí, obvykle zajatců, pouze v jednom městě. Mezi individuální střety můžeme započítat především přepady farem, samostatně cestujících bělochů a jejich rodin, poštovních jezdců, obchodníků. Pokud se farmáři neubránili, byl muž, pokud boj přežil, obvykle brutálně zavražděn, nejčastěji upálen, žena ho následovala poté, co byla hromadně znásilněna a mladší ženy a děti odvlečeny do zajetí, které se většinou podobalo otroctví. Důsledkem byly trestné výpravy, kdy jednotky sestavené z osadníků, později Texas rangers napadaly indiánské osady, osvobozovaly zajatce či otroky a v některých případech indiány skutečně pobíjely. Je pravda, že některým nepočetným osobám se sklony k primitivismu se u indiánů zalíbilo. Na mexické straně hranice byla situace ještě horší. Haciendy byly budovány jako pevnosti, aby odolaly nájezdům indiánů a jednotky takzvaných komancheros s nimi vedly vyhlazovací válku. Zde je třeba připomenout, že většina obyvatel Mexika jsou indiáni, nebo indiánští míšenci, takže se zde nedá omílat legenda o zlých běloších. Přitom právě v Mexiku byl boj proti indiánům výrazně brutálnější a genocidnější, než v USA, ale mlčí se o tom v rámci jednostranné protibělošské politické korektnosti. Když se podíváme zblízka na indiánské války, kdy měla americká armáda údajně vyhladit miliony indiánů, situace se opět liší od legendy. Ta je stejně „pravdivá“ jako tvrzení západních propagandistů, že v sovětských pracovních táborech byly vězněny desítky milionů obyvatel SSSR. Území USA bylo především velmi řídce osídleno. Jednotlivé indiánské vesnice měly nanejvýš kolem několika set obyvatel, protože jinak by je krajina vzhledem k primitivnímu způsobu zajišťování potravin neuživila. Bojovník byl zhruba každý pátý. Obvykle docházelo ke střetům jednotek o desítkách nanejvýš stovkách vojáků s řádově obdobným počtem indiánů. Tomu odpovídaly i ztráty. Celkově se mohlo jednat o několik tisíc přímých obětí bojové činnosti. K nim je třeba připočítat najaté indiánské bojovníky a stopaře, kteří ovšem bojovali na straně bělochů, ale jsou s velkou pravděpodobností započítáváni jako oběti na straně indiánů. Stejně jako Židé z takzvaných sudet, kteří skončili v koncentračních táborech a jsou započítáváni mezi Němce, kteří byli údajně zavražděni zlými Čechy. Zároveň je třeba připomenout, že nebyl doložen žádný oficiální rozkaz, který by americkým vojákům nařizoval indiány vyvražďovat. Pokud se tak v několika případech stalo, jednalo se o porušení zákona. Na závěr se můžeme zeptat, co získali běloši od severoamerických indiánů? Pravděpodobně nic, nanejvýš materiál pro exotické akční romány. Od latinskoamerických brambory, tabák a syfilis. Brambory a tabák by však pravděpodobně rostly i bez indiánů. Světlou výjimku tvoří naše mladoboleslavská automobilka, kde za dávných předlistopadových časů probíhal vývoj sportovního automobilu, který se měl jmenovat Škoda Vinnetou. Naopak, co získali indiáni od bělochů? Možnost udělat evoluční skok z pravěku do moderní doby za sto let. Samozřejmě pouze ti, kteří chtěli. Máme se tedy za co stydět? () (menej) (viac)

Blondybaby

Neočekávala jsem mnoho, takže první film mě překvapivě (tolik) nezklamal. Zprvu se mi líbil Olda coby pravý Greenhorn. Ovšem greenhorn přes čtyřicet co greenhornem zůstává... Vinnetou je sice krásný borec, ale bohužel herec moc neumí hrát, čímž je zabita šance na jakoukoliv hloubku postavy. No, ona tam teda stejně dle scénáře moc nebyla. Navíc oba filmem proplouvají nikoliv jako hrdinové, nebo aspoň šikovní a zdatní bojovníci, ale jako dva loulové, kteří se konce filmu dožijí jen šťastnou náhodou. Pokud se sérii z 60.let daly vytknout odchylky od knihy, mnohdy i dost velké, v tomto případě jdou ještě dál. S knihou Karla Maye to má společné leda jména hlavních postav. Vzhledem k tomu, že film využívá popularity předlohy a její "slávy", považuji to já osobně za krajně nešťastné... Co bylo jakože dobrý - "syrový" divoký západ a, odhlédneme-li od scénáře a hereckého projevu, vizuálně věrohodní představitelé hlavních rolí. ()

F_r_o_s_t

Nemyslím si, že vzít původní předlohu a předělat jí z hrdinského příběhu na něco, co je možná dějově realističtější, ale po stránce naivity postav překonávající snad i předchozí filmové zpracování, by mohl udělat skutečný fanoušek Karla Maye nebo ten, kdo jeho příběh dokázal ocenit alespoň jako malý kluk. Víceméně jde spíš o parodii na samotnou předlohu. Přestárlý představitel Old Shatterhanda si pravděpodobně svou naivitou a absencí hrdinských činů ničí sympatie nezíská, záporáci jsou asi sympatičtější než on. Jediný, kvůli komu jsem tomuto zpracování dal šanci až do konce, byl představitel samotného Vinnetoua - alespoň ten měl dle mého potenciál pro ztvárnění dané postavy. Nicméně když je scénář špatný stejně jako i výběr ostatních herců, jeden člověk už to nevytrhne. 40%. ()

eexDon

Für mich - 65%, - /díky realističnosti a relativní uvěřitelnosti se tak nějak vytratil původní romanticko - dobrodružný duch původních mayovek, což je škoda, Wotan je možná dobrej německej herec, ale vedle Lexe je nějakej starej a hubenej - novej Old Shatterhand je prostě tintítko/, + /Nik vypadal docela dobře a jako indián uvěřitelně, ne jako nastrojenej Pierre, realističnost a uvěřitelnost byla docela fajn, lepší než romantická naivita původních filmů, ikdyž ta my tady zrovna chyběla/, hodnocení - novej Vinnetou je takovej neslanej, nemastnej, není ani špatnej, ale ani dobrej, je moderní, tvrdej, drsnej, přes všechnu tu naivitu originál s Pierrem a Lexem je prostě originál ()