Středa je ve Francii den, který patří dětem - nechodí do školy, věnují se nejrůznějším zájmovým kroužkům, sportům, nebo se jen tak scházejí a hrají si. Pro rodiče je to snad jeden z nejhorších dnů v týdnu. Musí zabezpečit docházku na mimoškolní činnost a samozřejmě vědět, co jejich děti dělají v době volna. "Ještě, že jsou větší děti, aby se postaraly o ty menší," říká jedna z malých hrdinek filmu. A skutečně, děti si vytvářejí svůj svět, svoji komunitu, ve které existuje velká solidarita, stejně jako nepochopení. Scenáristé situovali obrázek jednoho z takových "šílených dnů" do města Nantes, kde je počasí stejně rozmarné, jako osud našich hrdinů - dětí a jejich rodičů, kteří se snaží nejen porozumět svým blízkým, ale především sami sobě. Francouzský film Středa, ten šílený den! je velmi dynamická, až nervní, místy hořká komedie, která bude blízká nejen těm, kteří mají děti, ale i těm, kteří je viděli třeba jen z dálky. (oficiálny text distribútora)

Peabody

pozvolna se rozbíhající mozaika dětí a jejich rodičů, některé jen nahozené, jiné docela propracované, s velmi francouzským volným přístupem, kdy není nic zlého nechat děti, aby se bavily samy mezi sebou. Navíc je krásně vidět, jak už malé holky se vnímají jako ženské. Lindon je vynikající jako většinou v roli jednoho ze silně nezodpovědných rodičů, Proplétání dějů, nahazování a někdy jen nakousnutí minipříběhů mi přišlo milé a "jako ze života", Dětské role se mi zdají dobře napsané i zahrané, mně se to jako přehrávání až na výjimky nejevilo, Film všem, kdo mají děti velice doporučuji a zejména těm, kdo si myslím, že dítě ponechané 5 minut bez dohledu je v nebezpečí. Taková milá uvolněná letní zábava, vyžadující pozornost, ale zase ne nutně každou minutu, jak už jsem řekl, hodně francouzské včetně vnitřní kultury. ()

Skip

Komedie, kde toho není moc k smíchu. Až hrůza přehrávající malé děti, které jsou bez hereckého talentu. A ještě k tomu je to strašně dlouhé. Osmdesátiminutová stopáž by bohatě stačila. ()