Koya Hijiri

všetky plagáty
Japonsko, 1983, 89 min

Mladý japonský kněz putuje na své cestě k osvícení zasněženými silnicemi pohoří Koya. Míří k jednomu z mnoha horských chrámů. Pošťák, kterého potká u stánku s občerstvením, mu však poradí špatnou cestu. Mnich, který sejde z hlavní silnice a odbočí do kopců, se po dlouhé cestě dostane k odlehlému srubu. Přivítá ho tu krásná žena a pozve ho dál. Její smyslnosti a erotismu mnich jen těžko odolává, zejména když ho žena začne v dalších dnech otevřeně svádět a je zřejmě odhodlaná udělat cokoli, aby ho přiměla porušit posvátný slib celibátu. Velmi brzy přestává být jasné, co je realita, co výplod trpící mnichovy fantazie. A to jeho mučenou mysl čeká v závěru ještě jedno šokující odhalení. (nash.)

nash.

Kontroverzní japonský režisér Tetsuji Takechi notně dráždil japonskou cenzuru. Pokud se nemýlím, jako první se dočkal „pocty“, že byly některé choulostivé záběry v jeho filmu rozmlženy a dokonce byl myslím zatčen za pohoršování. Každopádně vyvolal válku mezi vládou a japonskými intelektuály a po mnohaletém kočkování s cenzurou se rozhodl k razantnímu kroku. Slíbil, že natočí pro Japonce skutečný pornofilm. A natočil. Na motivy románu Kyoky Izumiho. Odmítl veškeré cenzurní zásahy a raději ho uvedl v Guamu, kde se dlouhé roky hrál pro japonské turisty. Dnes, kdy už tvrdé porno leží na webu na každém rohu a točí ho kdejací strejcové a paňmámy svými cool mobily, to samozřejmě není film, který by něčím šokoval, přesto má i po třiceti letech své kouzlo. Je to klasický pornofilm se vším všudy. Současně je to však příběh o síle a bolesti pokušení, kterému nechybí poetické momenty ani hororové prvky a překvapivá pointa. Herecké výkony nejsou nijak oslnivé, ale Hanako Dodaigo si zaslouží pochvalu za odvahu. Film samotný zůstává spíš něž nějakou strhující peckou osobitým kouskem filmové historie a jsem rád, že jsem ho jako takový měl možnost zasadit do své filmové mozaiky. ()