Ordine firmato in bianco

• angličtina Orders Signed in White (neoficiálny názov)

Karlos80

Ohromná rarita, jeden z nevzácnějších giallo/eurocrimi filmů všech dob, v současnosti po celém světě jen v italském jazyce, film nikdy nikde nešel v anglickém jazyce, ani na něj nejsou žádné jiné titulky. Škoda, ale tak nějak pochopíte o co tam jde..a to ostatní až holt někdy jindy. "Ordine firmato in bianco", od režiséra-scénáristy a herce Manery ("Il cappotto di legno"), začne dobrou sekvencí bankovní loupeže (typicky po vzoru poliziesco filmů) poté už se ale prakticky celý film odehrává v horách (oblast Abruzzo, kde gang nachází dočasné útočiště, a toho čeho jsme tu svědky, to už je čistě ve stylu giallo filmů, kdy přichází na řadu záhadné vraždy (maskovaný vrah, který své oběti předtím než je zabije, natírá na čele bílou barvou), typické zvraty a spletité spiknutí. Špatný film to není, má své kouzlo, atmosféra je parádně obskurní, dostavuje se i napětí-které pochází přímo z tajemství obklopující jednotlivé zločiny (působivé sekvence s vrahem-který má legrační hlas-trochu mi to připomnělo Fulciho "New York Rippera"), vraždy jsou občas docela násilné. Pěkná scéna ke konci filmu na skalním útesu. Jediné mínus filmová stopáž (111.minut čistého času-GVR italské vydání!), šlo to o něco málo zkrátit, tohle je vůbec snad nejdelší žánrový film vůbec. Shlédnuto čistě ze zvědavosti, jako fanoušek a pak co se žánrové kompletace týče. Trochu mi to celé připomnělo svou atmosférou a pár sekvencemi (lupiči v plynových maskách) film "Gangster '70". ()

pepua

Ale ale, to se nám objevil zajímavý film, nejprve klasické poliziotteschi, následně vraždy ve stylu gialla, k tomu trochu patetického romantismu a na závěr politika a mafiánská čest, to je panečku zábavný mix! Samozřejmě, hodnotím, jak hodnotím, takže vše brát s rezervou, nejde o žádné veledílo, ale několik věcí se tu podařilo anebo mi přišly zajímavé. Režisér Gianni Manera příliš filmů nenatočil a do tohohle asi chtěl zkrátka nacpat, co se dalo. Sám sebe obsadil do hlavní role a postavu mafiána Luca Albanese si očividně užíval, no, že ten výkon není nic moc, mi tentokrát snad ani nevadilo. Akční i giallo část utekly jako voda, ke konci chtěl ale Manera divákovi nejspíš sdělit nějaké své poselství a film tak neúměrně natáhl. Zase ale když jeden hrdina básní o tom, že za ukradené peníze natočí v Americe film a Luca Albanese na něho řve, že je úplně blbej, měl jsem dojem, jako by si to vyříkával Gianni Manera sám se sebou. Pobavil také moderátor v rádiu se zmínkou o skladateli Carlu Savinim. ()