Karlos80

Napínavé a velmi atmosférické 80's giallo, které jsem si opravdu dosyta užil. Film který se na první pohled tváří jako TV-film (ten pocit zde skutečně můžete mít), ale celé to bylo velmi překvapivě a dobře natočené, že ty rozdíly mezi normálním filmem a tv-filmem, zde člověk pomalu neregistruje, film je co se žánru týče docela krotký, ale jinak pořádně spletitý a občas matoucí (tady to ale tentokráte vůbec ke škodě), základem úspěchu filmu, je bezpochyby velmi chytře napsaný scénář, následuje docela silná dramatická atmosféra, divák je obklopen tajemnem a čas od času podstupuje i pořádnou dávku děsivosti, k tomu všemu tu značně přispívá i dobře zvolená hudba, která právě při těchto napínavých okamžicích, přidává oné atmosféře na kráse a potvrzuje má předešlá slova, film má několik velmi dobrých intenzivních zvratů a různých překvapení (závěr především, u kterého člověk pomalu nedýchá), dobře ztvárněné postavy a vzrušující herecké výkony (především Jeremy Brett) a pak se tu ještě najde zcela nejlepší věc tomto filmu, všecka ta spousta temných a velmi působivě a dramaticky natočených podvodních záběrů (ohromující vizuální efekty), sekvence které tu jsou natočeny se vší zrušeností a profesionalitou - profesionálem ve svém oboru Nestorem Ungaro. Tyto scény jsou tady značně ve výhodě, oproti scénám na souši-ostrov, které nebyly tak zajímavé, jako spíše občas nudné - fanoušci a vyznavači tohoto krásného, ale na druhou stranu i velmi nebezpečného sportu, si tady přijdou určitě na své. Film je znám v několika odlišných verzích (co se stopáže týče). Poprvé to šlo jako mini-seriál (5. epizod po 60 minutách), někdy v roce 81 ve VB, toť úplně ta původní verze. Někdy v roce '82 to běželo na italském kanálu RAI, jako "L'isola dei gabbiani", film měl asi 2 hodiny. Já viděl už značně zcenzurovanou asi 103. minutovou anglickou verzi s řeckými titullky, určenou pro americkou televizi, později povolenou na VHS (to by měla být právě tato má verze). Najdete ji třeba na kanále youtube. Neprávem zapadlý film, tohle se vážně docela povedlo. Doporučuji všem fanouškům a sběratelům žluté. ()

lake-lake

viděno v polské televizi na začátku 80. let. s příšerným rychlodabingem a s rizikem, že člověk všemu neporozumí. nebylo to žádné veledílo, ale bylo to napínavé a dostatečně tajemné ()