Ruoma de shi qi sui

Čína, 2002, 88 min

Hudba:

Wei Dong

Li Min

Ruo Ma (Li Min), mladá dívka z etnika Hani, žije poklidným životem se svou babičkou u terasovitých rýžových polích. Pravidelně dojíždí do nedaleké vesnice, kde prodává pražené kukuřičné klasy. Jednoho dne se takto seznámí s mladým amatérským fotografem A Mingem, který jí pomůže vydělat si peníze. Ruo Ma je okouzlena jeho znalostmi o městském světě a brzy se do něj zamiluje. Budou okolnosti nakloněny mladé lásce? (Amalberga)

Amalberga

Příběh o naivní Ruo Ma, která se zamiluje do městského frajírka. Děj není příliš komplikovaný, asi nejvíc mě šokovala existence sdíleného telefonu (共同电话) v jedné scéně. Myslela jsem si, že je děj zasazený někdy do první poloviny 90. let a přitom byl produkován v roce 2003! Ve filmu je také dobře vidět typický způsob, jak Číňané zobrazují etnické menšiny na jejich území. Ruo Ma nosí každý den tradiční oblečení, nezná žádné technické vymoženosti, žije primitivní způsobem života v neelektrifikovaném domě mimo civilizaci. Na druhou stranu A Ming pochází z velkého města, je světem protřelý, seznámí Ruo Ma s walkmanem, vlastní motorku a fotoaparát atd. A Ming je ve filmu vykreslován veskrze pozitivně, ačkoliv neplatí nájem (chudák za to nemůže, okolnosti nepřejí), bije svou přítelkyni (zasloužila si to, asi?) a Ruo Ma očividně využívá k vydělávání peněz, kdy nechává lidi, aby si ji fotografovali (jistě, dává jí čast peněz, ale zneužívá dívčiny naivity, jejich obchodní vztah je značně nerovnoprávný). Vyobrazení (hlavně) zahraničních turistů je samo o sobě úsměvné, hlavně když se jako cizinec v Číně setkáte často s opačným případem - Číňané si vás bez vašeho svolení fotí a natáčí a také jim to nepřijde ani trochu blbé. ()