Horory nemají nic společného s logikou. Jsou o temných trhlinách hluboko v lidské duši, o strachu a obavách, ukrývajících se v neproniknutelných stínech poraněných lidských myslí. A italský režisér, scenárista a mistr šokujících úderů na lidský klid Frederiko Zampaglione si toho je vědom. Jeho autorský horor z roku 2009 je příběhem Davida, v podání Jakea Muxworthyho, mladého vojáka, který se po odsloužení své mise v Iráku vrací domů a rozhodne se, že tíživé vzpomínky na válku nejlépe zažene menším dobrodružstvím v podobě cesty po celé Evropě na sedle horského kola. Na své pouti pak uprostřed lesů potkává sympatickou Angelinu, a protože si padnou do oka, vydají se poznávat místní ponurou krajinu spolu. Brzy jim ale zkříží trasu legenda, lokální mýtus, který se sice na první pohled jeví jako povídačka pro děti, ale záhy začne doznávat děsivě reálných rozměrů. Všechny hrůzy prožité ve válečné zóně se rázem stanou ničím proti setkání s tajemným Mortisem, který je jen důkazem toho, že realita svou krutostí mnohdy předčí jakoukoli noční můru. (oficiálny text distribútora)

LIVINGDEAD

Začalo to skvěle. Ona a on vyrazí na výlet na kolech do hor. Stojí a koukají na krásná panorámata. „ÓCH“,…říká ona : „JELEN A SRNKY“. „ÓU“..:říká on, „LOVCI!“. Nato milá zvolá „KŠÁ, KŠÁ“. Ale to neměla dělat. Lovnou zvěří se nyní stávají oni. Začíná naháněčka v lese. A já řvu: „Baví mne to“  Jenže v lese je ještě něco nebo spíš někdo. Lidi pochytá a baví se jejich mučením. Skvělé. Pak ale nastal zkurvený konec. Takže dáváme jen 60%. ()

ricci.s

Prvá polhodina bola bravúrna. Výborné naháňačky po lesoch, atmosféra by sa dala krájať. Druhá polovica bola už taká priemerná: Naháňačka sa nám zmení na mučeníčko ala Hostel. Tu už šla atmosféra z kopca a aj keď sa mi tam páčili nejaké veci (elektrická posteľ, spálené mŕtvoly), väčšinu potenciálne najzaujímavejších a najkrvavejších scén ukázali mimo kameru, čo už. A ako tu už bolo spomínané niekoľkokrát, prichádza úplne idiotský záver. Už dlho som (našťastie) nevidel horor, v ktorom by bol tak trápny koniec. Škoda, hodnotil by som to lepšie, takto je to len priemer. ()

helljahve

V podstate budem len opakovať, čo už je tu napísané. Prvú polhodinu to vyzeralo na bravúrny survival horror, takto mal ísť film do konca, no nešiel. Zmenilo sa to na neaké čudesne torture úbohej kvality. Keby aspoň nám tvorcovia vysvetlili kto vlastne bol ten zabiják. Asi neaký magor čo prešiel chemoterapiou. Koniec to len celé poslal do riti. ()

pornogrind

David je voják co skončil misi a nyní si užívá odpočinku na horským kole v nádherné přírodě. Na svých cyklotoulkách narazí na sympatickou Angelinu. Padnou si do oka a vyráží za krásami místní krajiny společně. Jenže mezi tím ještě stačí mít konflikt s místními lovci. Jenže lovci nebudou tím největším zlem který je potká. Je tu totiž ještě někdo kdo ujíždí na lízání Bufo Alvarius. Nebo je vše úplně jinak ??? No popravdě Shadow je hodně zvláštním filmem. To co se zpočátku jeví jako klasickej survival(a vůbec né špatnej) se v zápětí přehoupne v mučeníčko(ale nečekejte žádnej extrém). On je v podstatě celej film jak na horský dráze. Jak s nápady, napětím tak s atmosférou. Vzestupy střídají pády. Ale ty 3hvězdy přece jenom dám. ()

Bloody13

Kolikrát se mi zdál sen (mnohdy to byla spíš noční můra), kdy mě někdo bezdůvodně naháněl, sledoval nebo jinak usiloval o můj život, a až na samym konci, krátce před probuzením, vyšla najevo jakási pointa! V tu chvíli mi blesklo, že spousta vynikajících námětů může mít základ právě v našich snech. Tady máme teda něco obdobnýho, i když ne zcela nejšťastněji vysvětleno. Jak bylo zde řečeno, konec je sice ujetej, ale podle mýho názoru ne úplně blbej. U Italů jsem zvyklej na horší vylomeniny. Jinak s výsledkem jsem spokojen. Má to krátkou stopáž, takže neni čas na nudu, výborný lekačky (takhle jsem dlouho nenaskočil) a hlavně (!) v první polovině naprosto výbornou lesní atmošku, kde si nejste jisti, odkud na vás něco vyletí. Na první pohled nevýrazný, zato překvapivý horor v tom dobrém slova smyslu. ()