Pohádkový příběh o vzniku proslulé vánoční koledy.  Kdo by dnes neznal nejproslulejší Vánoční píseň - Tichou noc! Ale již málokdo ví, že jejím autorem je rakouský venkovský učitel a varhaník Franz Gruber. Zkomponoval ji v roce 1818 a zpočátku se nesetkala s velkým úspěchem. V příběhu Tichá myš se jeho tvůrci inspirovali pověstí o vzniku této líbezné koledy, aby vytvořili působivou hudební pohádku pro děti i dospělé. (oficiálny text distribútora)

Šandík

Tichá myš je v podstatě filmem pro děti a mládež. Příběh slavné vánoční písně, kterou kdo ví proč v českém znění všichni nepochopitelně nazývají "koledou", je ve filmu podán relativně přesně a věrně, tedy kromě oněch "myších vsuvek". Na jeho natáčení mám osobní vzpomínky, protože se několik dlouhých týdnů točil i v Českém Krumlově. Někteří mí kamarádi tehdy dokonce účinkovali v komparzu... Celkový dojem: 65% PS: České znění filmu je mimochodem až neuvěřitelně zprasené. Vážně bylo nutné nechávat píseň v anglickém znění? Ostatně, i ty postsynchrony zde padnou hercům do úst ještě o poznání hůře než je v našich luzích a hájích běžné... ()

igi B.

Myšteriosní filmek! Ve vší myší seriosnosti... . . . Byť tedy ryze výrobou po my/škotsko-česku, tak trošku popkulturně formou po emericku, že... ;o) - - - P.S. Pozornému nervosnímu čtenáři závěrečných titulků jistě neušlo, že film byl zpracován ve filmových laboratořích ČST (tedy tehdy Československé televize, žádná Česká televize ještě neexistovala!) a pořad vyrobila Hlavní redakce hudebních pořadů ČST Praha, Barrandovskýho vršíčku se tedy tato matérie ani netkla... Jako lokace při natáčení pak posloužila tato místa: Manětín, Český krumlov, Vyšší Brod, Arnsdorf, Oberndorf, Salzburg a Unken. Tolik fakta ryze faktografická, žádné dědské smyšlenky... ;o) - - - P.P.S. Zvláštní je, čím že si tenhle filmek zasloužil vícero bezmyšlenkovitých nesmyslností v prezentaci na filmových databázích...(?!) Takže zde na ČSFD je uvedeno jako země výroby "USA", zatímco na IMDb zase lokace natáčení "Slovakia"... °-/ . . . Jeden by řekl, že by editoři obou zasloužili vymiškovat... ;o] - - - - - (Poprvé viděno 26.12.2011 na nočním >myšmašním prostoru< /d.m.s.n. želbohu dopatláno českým televizáckým dabingem/, hodnocení 28., komentář zde do třetice myšlenkově blažený - 26.12.2011) ()

nervoznideda

Vánoční pohlazení. Točila to Čtv s Edinburgh film a video , točil se v Č. Krumlově v Manetíně v Rakousku , Zpracoval to Film. studio Barrandov v roce 1988 . V tv běžel cca 1989 a dnes jsem se ho dočkal po druhé. Stačí si pořádně přečíst závěrečné titulky. Amerika je za Atlantikem a hlavní herci jsou skotové . ()

Mariin

Poetický příběh o vzniku vánoční písně "Tichá noc". Mohlo by se jmenovat spíše "Varhanní myš". Líbilo se mi, již jen proto, že se odehrává v rakouském prostředí (točeno m.j. též v Českém Krumlově, Manětíně, Salzburgu aj.), ale ta angličtina při zpěvu v kostele se odpustit nedá! (Škodolibá poznámka pro modernisty: kytara v kostele byla svatokrádež). ()

freddy

O existenci tohoto filmu jsem až do letošního roku vůbec nevěděl. To se ovšem změnilo letos v červenci, kdy mi jeden ze zdejších uživatelů, který si na mém profilu všiml mé záliby ve vánočních filmech, poslal přes zdejší poštu nádherný a zároveň velmi smutný a dojemný vzkaz, který souvisel s jeho vzpomínkami na film Tichá myš. Řekl jsem si, že tento film chci určitě vidět, a vida, Česká televize zrovna letos zařadila po dlouhých devíti letech Tichou myš do vysílání a já měl tak možnost svou neznalost týkající se tohoto filmu napravit. Bohužel musím říci, že film zase nepovažuji za nějak extra velký zázrak, vánoční atmosféry zde příliš není a je to spíše pohádka určená dětem. Nicméně se přiznám, že mám rád zvířata, a zde byla hlavní hrdinkou inteligentní a chytrá myška, která dělala co mohla, aby zachránila pro svět exsitenci koledy, jež nese název Tichá noc a jíž je mimo jiné tato myška (alespoň tedy podle tvůrců filmu) spoluautorkou. Nic víc a nic míň tento film nenabízí, ale i to stačí na to, aby mě dokázal v rámci možností zaujmout. Celkově film vnímám jako krásnou pohádku, ale nic víc, a z toho důvodu uděluji průměrné tři hvězdičky, možná kdybych ten film viděl jako dítě, hodnotil bych lépe, ale to už se bohužel nedozvíme. ()

• Natáčení probíhalo v kostele sv. Jana Křtitele v Manětíně, v Českém Krumlově, Salzburgu, Vyšším Brodu, Arnsdorfu, Unkenu a v Oberndorfu. (Janek2002)