Plný život

• Japonsko Mitasareta seikatsu (viac)
všetky plagáty
Japonsko, 1962, 102 min

Plným životem se nám představuje Susumu Hani, jedna z nejvýraznějších osobností mladé japonské kinematografie. Tvůrčí metodou, která má příbuzné rysy s některými evropskými proudy – například francouzskou „novou plnou“, je zde tlumočeno téma, která je neméně blízké obdobným námětovým oblastem v západních produkcích, Susumu Hani usiloval o podání psychologického a citového portrétu mladého člověka naší doby. Jde o vystižení jeho pocitu osamocenosti, hledání vztahu k ostatním lidem, o pochopení světa, v němž žije. Režisér se soustředí na mladou inteligentní ženu, která se nesmiřuje s tradičním společenským zařazením, ale při svém úsilí o rovnoprávnost a plné uplatnění není přesto uchráněna jiných problémů, jiných proher, a to v citovém životě. A proto také, i když dospěje k svému cíli, je veřejně činná a má vědomí toho, co lze nazvat společenskou angažovaností, není hrdinka plně spokojena, není to pro ni „plný život“. Film je vyprávěn v tlumených tónech, s vnímavostí k hrdinčině mentalitě a se smyslem pro nenápadné detaily každodenního života, které vytvářejí zajímavou a věrohodnou mozaiku moderního Japonska. (Filmový přehled)