Napínavá filmová fikce o havárii atomové elektrárny Dukovany! Děj thrilleru "Jaderná havárie: Den první" se odehrává bezprostředně po havárii atomové elektrárny Dukovany. Do ovzduší unikne větší množství radioaktivity a závod speciálního záchranného týmu s časem začíná. V zamořené oblasti se ocitne i městečko v rakouském pohraničí, jehož obyvatelé jsou ve smrtelném nebezpečí. Krizové centrum uzavře prostor a vysílá na pomoc obyvatelstvu zvláštní jednotky. Minutu po minutě sledujeme boj o záchranu lidských životů v krizovém centru i přímo v ohnisku ohrožení. Podaří se několika osamoceným jedincům uniknout včas ze zóny smrti? Přestože je tento strhující příběh jen pouhou spekulací, věrně vykresluje situaci, která by mohla nastat po havárii jaderné elektrárny! (oficiálny text distribútora)

piglit odpad!

Copak nikdo z autorů, producentů, scénáristů, překladatelů, herců, dabérů nemá technické vzdělání? Nedovedu si představit, jak by se podařilo v Dukovanech zlikvidovat reaktor tak, aby se do vzduchu dostalo 15% štěpného materiálu. Jedině snad shození atomové bomby na reaktor by to dokázalo vysvětlit. Jakmile autoři/překladatelé zabrousí do čehokoliv technického, začnou plácat nesmysly - na hranicích naměřili na pneumatikách aut 40 miliSiemensů - a operátor je z toho v šoku. Nedivím se mu - miliSiemensy jsou jednotky elektrické vodivosti - taky by mě to zarazilo. Patrně měli na mysli miliSieverty - což je jednotka ozáření, ale bohužel ani to tady nesedí, protože tato hodnota musí být vztažená na něco ozářeného - na člověka, a.p. Což u pneumatiky dost dobře nejde. Jinak celý film je celkem zručná propaganda, která má ukázat, že Češi si pěstují na rakouských hranicích atomové bomby s komíny a ohrožují hornorakouské obyvatelstvo, sestávající z malých roztomilých dětí, těhotných žen a o ně pečujících mužů. Děkuji, ale takovouhle propagandu nechci. ()

Jarduk03 odpad!

O jak dojemné. Všudypřítomné pohledy na čistou rakouskou krajinu, kde autor zřejmě zapomněl na desítky rakouských uhelných elektráren, jsou zde ukázány v kontrastu se "špinavě" kouřícími Dukovany. V Dukovanech se zatím neví, co se stalo, ale pekař připomínající postavou spíše řezníka již běží s notebookem za starostou, jelikož má občanskou povinnost informovat veřejnost o každém prdu. Nezapomene samozřejmě zatáhnout závěsy na oknech, což by mu samozřejmě dokonale odstínilo obývák i v případě výbuchu atomové pumy na místním náměstí. Poté následují dlouhé minuty, kde se vlastně nic neděje, krom několika záběrů na těhotnou blondýnu bez podprsenky, kde si autoři zřejmě chtěli zaručit sledovanost i jinde než v Rakousku. Blondýna samozřejmě jí bio potraviny. Pak se pokračuje lhaním o tom, že Dukovany mají stejný reaktor jako Jaslovské Bohunice, které měly také havárii a nikdo neřeší, že Jaslovské Bohunice měly tyto havárie na pokusném reaktoru, který je přes 35 let mimo provoz. Přístroje na hranicích ukazují v dabované verzi alespoň správné Sieverty, ale už nám neřeknou, jestli těch 40 mSv dostaneme za rok, den či 5 sekund. Každopádně tak jako tak se tam strhne taková panika, kde kuchař nezná pekaře, auta troubí, jezdí přes lidi, hotová apokalysa. V poločase je tedy nejspíše skore Havárie v JEDU vs. debilní rakušani 0:>1. S deštěm přichází dlouhá reklamní pasáž na jodové tablety, které lidi za každou cenu musí získat... No prostě a jednoduše zlí a oškliví češi, vystěhují polovinu Rakouska někam do hor. Za tenhle snímek by se ani Pepa Goebbels nemusel stydět. Možná jsem i chvíli uvažoval, že bych jim za tu věrohodnost dal podobnou hvězdu, kterou právě Pepčovo kamarádi také rádi rozdávali. Ne, omluvám se, ale filmíkům od ekoblbů vážně škoda každé chvály. ()

Cearomana

Jaderná katastrofa je poměrně náročné téma, a když si ho vezme do rukou špatný filmař, vyleze z toho takovýhle film. Dokoukala jsem se jen proto, že jsem čekala, až přijde nějaká pořádná akce a ono pořád nic. Nechci úplně odsuzovat, protože někoho to třeba může bavit, ale mě to prostě nic neříká. ()

blekekeke odpad!

Bio děti v bioprostředí s biomatkami jedící biorajčata s auty jezdící na bionaftu. Sedláci chovají biohusy biokrávy půdu obhospodařují biotraktory za podpory bioregulací ... a všichni žijí ve strachu z jaderného mraku. A přitom je zabíjí stará auta a panika. Jasně, je to fikce. Ostatně jako každý katastrofický film, ale stejně mám pocit, že je to propagandistický film. PS: V historii jaderných elektráren jsou evidovány 2, slovy dvě katastrofy. Černobyl, nás mnogo a Fukušima, ale tu převálcovalo tsunami a zemětřas. ()

fooggyy7 odpad!

Umělecká fikce. Na Rakousko to je docela dobrý. Ale když jsem hledal mínusové body, tak jsem nic nenašel. A líbil se mi hlavní hrdina - pekař. Taky jsme takovýho měli - bojoval za zrušení letního času. Oba neuspěli. Oba chcípli. ()

fikee

Slušné televizní drama o havárii Dukovanské jaderné elektrárny z pohledu Rakušanů. Co by mohlo českým divákům vadit, je vykreslení české vlády jako mlžících zlých packalů. Když jsem ale potlačil národní hrdost, s chutí jsem tenhle lehce mrazivý kousek shlédl. ()

S120 odpad!

Autor tohoto díla by si zasloužil prožít zbytek svého po*** života v blázinci, tam by možná dokázal jeho dementní výlevy někdo ocenit. O rakouské národu jsem si nikdy nedělal přehnané iluze a tohle mě v tom jen utvrdilo ... ()

JSSVLVKMK odpad!

Celou dobu jsem čekala na nějakou akci, že konečně lidi začnou umírat, že jejich panika bude větší! (I když teda v reálu by to nějak nepřipadalo do úvahy)! A ozáření 40 milisievertů je fakt zanedbatelný! :D Když se teda začalo jakž takž něco dít, do konce filmu trvalo 6 minut! :D Rakušáci už fakt nevědí, jak nám to sousedství znepříjemnit! :D Kdyby to alespoň bylo konstruktivní a mělo děj, pak si řeknu, že jsou to frajeři a že budem muset trochu zapřemýšlet, jak jim to "oplatit"! :D Bohužel akorát se jim musím smát a popřát jim, aby natočili více reprezentativnějších filmů! :D Mimochodem dobrý spot na téma "Přijeďte do Rakouska, máme tu super hezký pole, krásný lesy a spousta vidláků"! Končím, jdu se smát těm protestantům na hranice! :D ()

severus

Na sever od starého mocnářství leží zem, jejíž obyvatelstvo ukázalo na jih ukazováček v pozoru a jalo se spravovat své věci samo. Mezi tyto věci patří i elektrárny toho typu jenž každý rozumný člověk uzavře a zapečetí hned po dokončení. A tato nezodpovědná banda v čele s Drábovou nechá jednu takovou vyletět do vzduchu z razancí pověstného Chlapečka, dost možná i větší. Navíc si velice neochotně sype popel na hlavu a nějak udělá, že se otočí vítr. (V padesátých letech minulého století na to trénoval celý stát.) A tak si přílkadně žijící Rakušané tento průser musí vyžrat přestěhováním jedné půlky Rakouska do druhé. Dost možná, že je mezi nima další malý Adolf a dostane pocit, že by potřeboval větší životní prostor. Nicméně film je natočen kvalitně a emotivně a to je to co tu hodnotíme. Sám jsem měl chuť zavolat Drábové jestli je všechnop OK a jestli můžou děti klidně spát. A na závěr - Tomu chování českých autorit bych klidně věřil. Těm českým voleným bych nesvěřil ani funkci nástěnkáře. ()

JanSvoboda

Ne že by mě lákala představa, že jednou uvidím atomový hřib v ČR, ale tohle drama má co do sebe (a když nás to přeci jen časem potká, aspoň vím, co čekat). Ikdyž film představuje Českou republiku v nepříliš pěkném světle, jde o tématem zajímavou fikci, která nenudí. Velkou škodou je, že film není celou dobu ve stejném tempu, jako posledních pár minut. Takže kdyby bylo pokračování Jaderná havárie: Den druhý, věřím, že by mělo alespoň u mě jistý úspěch! Dlouho jsem přemýšlel, zda dát 2* nebo 3*... Ale za moje oblíbené téma, svižný a akční konec a věrné podání toho, co by se mohlo dít, kdyby k havárii Dukovan opravdu jednou došlo, dávám 3*. ()

EasternJoe odpad!

Kdyby to byla komedie s céčkovým námětem, déčkovým rozpočtem a éčkovými herci, tak by si to možná zasloužilo hvězdičku, ale tohle je myšleno vážně, a ještě sponzorované Rakouskem. No... je to tak blbý, až to není hezký :D ()

Lukyn_CZ

Občas mírně zamrazí a člověk si uvědomí, že i tohle se může stát. Filmy bych hned neodsuzoval a zamyslel se nad nim, nechapu jak někdo může ohodnotit filmy jako "odpad". Pravděpodobně si přecetl jen děj a nepodíval se na něj. Určitě stojí za zkouknutí a ocenil bych i pokračovaní, ale nikde jsem na netu nenašel jestli bylo-bude natočeno... ()

anonim

Goebels byl pouhý břídil, takhle štvát proti čechům by nedokázal, a že se o to nějak snažil. Na to, jak se onen "film" snaží působit realisticky je zajímavé, že v Dolních Rakousech nedošlo k výpadku elektřiny, ač jsou energeticky z větší části právě na Dukovanech závislé (ty jejich větrníky opravdu nestačí). Také by mě zajímalo, od kdy leží Třebíčsko v jižních ČECHÁCH!!!!!!!! Že by celý okres přes noc přestěhovali, a nějak se to ke mě ještě nedoneslo? ()

Zrzavakocka odpad!

co k tomuhle napsat - proč mám dojem, že my jsme ti špatní, že oni rakušané jsou ti kterým je ubližováno naší elektrárnou už to tu zaznělo oni jsou tak čistí že i jíst se dá ze země, oni nemají těžký průmysl, oni jsou tak čistí že nepotřebují kupovat elektřinu od jiného státu - leda prd ()