Příběh se odehrává v období těžké totality. Hlavní hrdina (Alois Švehlík) dostane možnost od státního podniku vycestovat na zahraniční stáž do USA. Po příletu je překvapen! Vybavení firem a studijní materiály se zdají být v nesrovnatelně lepším stavu než u nás, jen mu nedochází, že ve světě businessu, jde jen a jen o peníze. Rozhodne se emigrovat, najde si novou práci, kamarády a přítelkyni. Svět se zdá, že mu leží u nohou. Později zjišťuje, že mince má dvě strany. Potvrdí si, že kapitalistická společnost je klamná a plná přetvářek. Přizpůsobí se, nebo přizná chybu a vrátí se do vlasti? (Svata)

MrEddie

Velice zajímavá normalizační agitka jako varování před emigrací do USA, kam přijíždí vědec Vojtěch (Alois Švehlík) na roční stáž. Zpočátku se mu v Bostonu líbí, jiný prostředí, nepoměrně vyšší výplata a krásná Američanka Abigaile do které se zamiluje. Ale postupně se mu život za oceánem začíná znechucovat .Všem jde jen o vydělávání peněz, američtí spolupracovníci jsou falešní, čeští emigranti se přetvařují a jde jim taky pouze o MONEY .Na rodnou hroudu dávno zapomněli a poukazují na to jakou má dolar kupní sílu ve srovnání s korunou, což Vojtěcha velmi naštve. Přece v životě nejde jen o peníze... V baru si nemůže Vojtěch ani zatancovat, je to zakázané, a přítomní amíci jsou vykresleni jako studení čumáci co nemají o konverzaci s nějakým přistěhovalcem žádný zájem. Snaha sblížit se s ruským emigrantem končí taky nezdarem. Rusovi se sice stýská po vlasti, opíjí se žalem, ale síla dolaru na konec zvítězí. Herci co představují Američany jsou komičtí, protože občas musí něco prohodit v angličtině a výslovnost je směšná. Za zmínku stojí postava Abigaile v podání Soni Dvořákové. Ta si chce Vojtěcha vzít a přemlouvá ho aby za oceánem zůstal. A má k tomu své důvody... Když jste pracovití tak si v USA vyděláte. Země neomezených možností (už po půl roce práce si může Vojtěch vzít půjčku na dům s bazénem...), pracovní zázemí pro vědce je v USA nejlepší na světě. A jestli chcete publikovat levicově orientované teze ( a tím se Vojtěch mimo jiné zabývá, Abigaile mu dokonce našla nakladatele) Americká mládež znechucená Nixonovou vládou, je bude kupovat a Vojtěch bude VERY VERY RICH. A právě zde soudruhům cenzorům v ČST došlo, že udělali chybu. Chytili se za hlavu protože je inscenace dvojsečná. Může být chápána mnoha diváky jako reklama na Ameriku. Zkrátka když překouknete všechnu tu přetvářku a falešnost, budete se mít v USA báječně. Proto byla inscenace, po odvysílání, okamžitě odvezena do trezoru. Alois Švehlík je ve hře vynikající. Je to můj oblíbený herec. Dokonale hraje rozpolceného člověka s těžkým dilematem. Zůstat nebo se vrátit. A ještě něco k osobě Soni Dvořákové. Bývalé televizní hlasatelce a redaktorce. V inscenaci se objevila po ukončení DAMU ve svých 23 letech a patřila mezi nejkrásnější začínající herečky. Kdo má rád brunety, dá mi za pravdu..Bohužel s ní nebylo možné spolupracovat. Pro všechny televizní a filmové kolegy představovala utrpení. Její herecká kariéra proto velmi rychle skončila a začala se věnovat dabingu. Což je velká škoda. ()

• Trezorová televizní inscenace, která údajně byla zakázána, né z důvodu propagandy západu, nebo podobných věcí. Původně měla ukázat, že není jednoduché si odjet na stáž do USA za státní peníze a pak si jen tak emigrovat! Měla lidi odradit před útěkem na západ, ukázat, že mince má dvě strany, ale nakonec se toto dílo ukázalo jako kontraproduktivní a tak se páni "zeshora" rozhodli to raději dát k ledu. (Svata)
  • Tvůrci použili hudbu Jiřího Schelingera. (Svata)