Černý pásek

(festivalový názov)
  • Japonsko Kuro-obi (viac)

Dramatický příběh zasazený do 30. let 20. století vypráví o třech studentech karate, kteří se po smrti svého mistra vydávají různými cestami, aby zdokonalili své bojové umění. Na pozadí blížící se války tak sledujeme dvě dějové linie, které se postupně sbíhají, aby vyústily v rozhodující boj o Kuro-obi (černý pás). Film ukazuje karate ve skutečné podobě, ve které jediná rána většinou ukončí zápas a kde myšlenky a filozofie karate jsou často důležitější než samotný trénink. (Tamten)

Blaogranas

Začátek docela slibnej, potom asi hodina a čtvrt vata a nakonec nevyhnutelnej závěr, kterej ale docela postrádal grády. V tomhle filmu šlo víc než o karate o jeho podstatu a filozofii, což by nebylo vůbec na škodu, ale muselo by to být podáno nápaditějším způsobem. Pro mě zklamání a 50%. ()

wirok

Kuro-obi je vážně lahůdka. Pokud se ale nezajímáte o bojová umění, asi vás moc za srdce nechytí. I když díky krátké stopáži ho určitě dokoukáte. Film stojí na znázornění prožívání filozofie karate mnohem více, než na samotných soubojích. Ty jsou však také excelentně zpracované, hlavně co se týče technik a bolestivosti zásahu. Herci se karate skutečně věnují, což je také koneckonců vidět. Charaktery postav a příběh sice nejsou příliš rozpracované, ale od tohoto druhu filmu to snad ani nikdo nečeká. Musím však ocenit, že nejsou úplně prosté a pitomé. Zkrátka jde o zajímavý pohled do opravdového světa karate. ()

PetrH.

Moc hezký film, který se zabívá tématikou bojovýho umění, konkrétně KARATE. Na filmu se mi líbí, že si na nic nehraje, divák se může podívat na karate v čisté podobě, bez moderních triků a efektů, což příznivce tohoto bojového umění jistě zaujme. ()

messi@h

Moc pěkný film, který zaujme nejenom realisttičtějším pojetím boje (např. zde uvidíte, že po jednom přesně mířeném kopu protivník zemře), ale neméně i myšlenkou a filozofickou stránkou. Co se týká soubojů, je vidět, že hlavní představitele opravdu UMÍ a neprošli jenom rychlokurzem bojového umění před natáčením. Ke Kuro-obi se určitě vrátím. ()

Mik_e

Naprosto precizně natočený film o Karate. Skvělé provedení sestav (kata), krásná a místy dechberoucí choreografie a dobová výprava. Lepší snímek o tomhle bojovém umění jsem neviděl. Být znalec tohoto okinawského bojového umění, jistě jdu na 5*. ()

altaica

PRO MUŽE:Tři učedníci jednoho mistra. Každý má svou cestu. Vytvořit z člověka smrtonosnou zbraň pomocí drakonického tréninku je umění, zpitomět ho natolik, aby své vlohy a trénink nezúročil a pravidelně se nechal seřezat jak žito je umění na entou. Mistr sice ovládal karate, ale zároveň byl pacifistou nejhrubšího zrna. Šlápnete-li na hada, uštkne vás, nebude nastavovat druhou tvář, bodnete-li do tygra, počítejte s pruhovaným tornádem. Z tohoto hlediska se jeví pokyn k používání odvracecích technik bez kopů a úderů jako nebetyčná kokotina a taky to tak je. Filosofie karate je o neútočení, ale především o neútočení jako první při vyrovnané hře. Rozhodně doporučuje první preventivní útok proti většímu počtu potenciálních útočníků, aby se vyrovnaly šance. Nevím, kde tvůrci vykopali své teze, nebo co to měli za matroš, ale i když karate je o sebekontrole, rozhodně není o tom, nechat si srát na hlavu do haleluja, nebo nechat odvléci a prodat svou babu do bordelu. Rozvleklé, zpomalené, s mizernými technikami boje, stupidně užvaněné. Od odpadu dělí tento blábol realistické zachycení kumite v karate. Skutečný souboj, nebo bitku rozhoduje většinou jediný přesný a tvrdý úder, který vyřadí protivníka z boje a někdy i ze světa živých. Absolutně nedoporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Tohle není film pro vás, madame, sice závěrečná bitka v bahně simuluje podobné zápasy v Las Vegas, tam pravda místo zaprasených Japčíků se mydlí kozaté baby, ale nebuďme hnědopiši, že? SPOILER Ta scéna je sice krásně artově černobílá, aby když už je vymalováno se proměnila v malebně barevný palouček plný rudých karafiátů, jak při uctívání hrobu neznámého vojína za totáče. Hlavní padouch si ještě vleže s hlavním hrdinou (každý zvlášť samozřejmě) vymění pár zdvořilostních frází na téma jak je bojové umění šikovné a jak si hrdina zasloužil své vítězství, protože nesešel ze správné cesty (čtěte nechal se seřezat od každého, jen bývalého kámoše zabil). Moc hezký a melodramatický závěr, obzvláště po té pecce, co koupil do krku, která by mu přerazila hrtan i s tracheou, takže by byl mozek do tří vteřin bez kyslíku a hlasivky na kaši a on padouch jeden, plká jak fleretisti při souboji o páté. No a když se vykecá jeden i druhý, padouch hezky zcepení. Neskutečná peachovina. Vrcholný danse macabre je ve chvíli, kdy hrdina vtiskne do rukou mrtvého druha mistrův černý pás o který celou dobu šlo a pokojně vyrovnaný výraz mrtvého se mění na široký úsměv a ještě mu cukaj koutky – herec evidentně neustál debilitu scénáře a komickou tíhu momentu a vemeno ve střižně to přehlédlo. Komédie, madame, brutální komédie, jak vod světskejch.          HLÁŠKA:Karate není o útočení, je o zahnání protivníka. K čemuž se nejlépe hodí aspoň jeden povedený útočný úder. altaica ()

azumi

krásné akční drama odehrávající se v roce 1932 v Japonsku. Souboje, kde jediný zásah může být smrtelný. Zkorumpovaná císařská policie a tři studenti, kteří po smrti svého mistra, jdou každý svou cestou, osud je ale dostihne a oni spolu podstoupí souboj o černý pásek svého učitele... ()

DJ Kritik

Traja žiaci Karate, odlišné povahy, odlišný spôsob boja. V tomto filme je vyzdvihovaná čestnosť a zasvätenie životnej cesty odkazu majstra. Film má síce pekné myšlienky, ale je veľmi zle natočený. Veľký podiel na tom má veľmi chabá obsahová časť, kde vlastne ani človek nevie čo kto robí. Jednotlivé scény sú tak zostrihané, že vám bude pripadať, že ste niečo prespali. Napríklad vidíte prichádzať chlapca, ktorý oznámi príchod vojakov k chrámu a následne ste na poľnej ceste, kde sa stretnete s "darebákmi" je len ukážka nekoncepcie. Miestami iné oblečenie hrdinu pri strihu kamery a pod. Skutočne tu človek nesmie hľadať dej, ale musí sa sústrediť na ukážky bojov a nájsť s vo filozofických výrokoch to, čo cíti, že je pre neho to pravé. Aj napriek týmto vážnym nedostatkom, je film odlišný od bezduchých filmov plných bláznivých a nereálnych bojov. Zaujímavý je najmä bonus ohľadom natáčania, kde je ukázané ako sa jednotlivé scény točili. A to je skutočný prínos pre všetkých, ktorí majú radi tento štýl boja. Akcia:*** Choreografie boj scén: **** Vtiahnutie do deja:*** Realita: ** ()

Peter-1307

Tak to je skutočné karate-do. A film o ňom. O jeho histórii, o jeho vývoji tak ako to bolo. Žiadna fikcia, ale kus reality. A to čo predvádzajú bojovníci opakujem, to je skutočné karate-do. Sú to holt majstri svojho umenia. Pokiaľ je pravda čo som čítal o filme tak sú to všetko nositelia vyšších danov. A je to skutočne aj vidno. Sú fakt perfektní. Každý pohyb, a nielen úder je stopercentný a nie robený pre efekt, ale je realitou. Tento film ukazuje o čom je karate-do. A tie katy, tak tie nemajú chybu To bola paráda. Všetko ostatné okrem karate ide v tomto movie bokom. ()

Astinas

Karate v celé své kráse, ten kdo uvidí tenhle film, už nikdy pak nebude koukat na jiné bojové scény, než s lehkým opovržením. Bojové scény bez střihu na jeden záběr. Nejlepší ztvárněné karate. ()

Vykuk

Takový typicky lehce naivní japonský snímek, který ovšem dobře zachycuje podstatu Karate a přináší docela dobrý pohled na toto umění, jeho filosofii a mužskou čest. Líbí se mi dobře podané souboje, zdůrazňující, jak může být Karate opravdových mistrů účinné. Film působí realisticky, žádné nesmyslné kung-fu létačky, příběh by byl také celkem dobrý, ale jinak mě film nijak neohromil. Zápletka kolem odrbaného "černého pásu" mistra školy karate mě moc neuchvátila. Obzvláště hlavní hrdina Giryu působí naivně až přitrouble, sympatičtější už mi byl zápornější Taikan. Ale jinak pohodové podívání. ()

kolik27

Zatim asi nejzdařenější snímek z prostředí karate co jsem viděl. Výborně znázorněná pravá podstata tohoto bojového umění a taky zásad, které by neměly chybět nikomu, kdo tento sport provozuje. Myslím, že v tomto případě režie nechtěla ukázat nové herce či prosadit něco co ještě nikdo před tím, ale i tak se to povedlo. ()

Dub-C

Jsem fanouškem hodne bojových umeni. Toto je první karate film co jsem videl. Nevim, jestli je to tim, ze karate zrovna nemusim, ale 2* je maximum. Nevim co na tom všichni hodnoti tak dobře. Pribeh, zapletka, choreografie..... :/ ()

CaladanChmur

Tak za prvé, tento snímek by se neměl vůbec škatulkovat jako sportovní. Za druhé i laik by měl v soubojových scénách poznat, že se jedná o maximálně efektivní záležitost. Žádné trapné a vyšroubované souboje, jen prostě syrová perfektní ( opravdu absolutně perfektní, pokud se v tom alespoň trochu orientujete) technika a navíc v praxi. Ta praxe byla vidět hlavně v souboji o dojo . Žádné parádní přesuny, ale hlavně být maximálně ve střehu. Jedna chyba vás odrovná. Pro mě tento snímek je obrovské překvapení. Je to opravdu hlavně o vývoji pohledu na to, kam toto bojové umění zaměřit...80% ()

sinclair84

"Tvoje výpady jsou tak dokonalé." Ukázky zdrcujících TODOME WAZA technik konečného úderu. Dva studenti karate stojí proti sobě. Jeden z nich je jako DarthVader, který se přiklonil na temnou stranu síly, totiž temnou stranu karate. Druhý je jako Obi Wan, který věří, že hněv plodí zlo. Nakonec si to Vader a Obi rozdají o Kuro Obi. Herecké výkony neherců výborné. Jinak vcelku trošičku nudné. POZOR ... není dabing. Pro ty co neumí číst značně diskvalifikační. ()

notozjano

Když jsem narazil na tento snímek, myslel jsem si, že dostanu náhled do japonského způsobu myšlení a vnitřního pohledu karatistů ctící toto učení. Jaké bylo moje zklamání, když tam pobíhaly nabubřelí japončíci, co sledují jen své zájmy a to ještě tak protivným způsobem, který navíc ani neodpovídá jejich kultůře. Mohlo z toho být něco opravdu nádherného, inspirativního, to by ovšem nesměl filmu vévodit příběh, jaký se zde odehrává. Filmu dávám 2 hvězdy, protože v něm hrají skuteční mistři a s ohledem na jejich neherectví zahráli svoje party parádně a navíc předvedly pár dobrých technik vedených s neobyčejnou přesností a ta práce s dechem je vskutku ukázková. ()