Reklama

Reklama

Pro dospívající dívku může být život osamělým místem. Román americké autorky Alicie Erianové Arabka (2005, česky 2007) vypráví o třináctileté Džazaiře, která na matčino přání odchází ke svému rozvedenému otci na předměstí texaského Houstonu. Striktní rodič, pocházející z Libanonu, má své představy o výchově dospívajících dívek a rozhodně mezi ně nepatří nic, co by se týkalo sexu. Zmatená Džazaira se potácí mezi vlastní probouzející se ženskostí, pozorností černého spolužáka a zájmem souseda, který jako rezervista čeká na povolávací rozkaz a v manželství si zjevně moc neužije. (Česká televize)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (107)

neoBlast 

všetky recenzie používateľa

Citlivě o citlivých věcech. Až trochu zvráceně/provinile jsem se cítil při sledování dospívání malé Jasiry, malé "Towelhead". Vše ve filmu působí velmi chladně (použité tmavé kamerové filtry), odtažitě a hlavně otráveně - v tom najdeme styčné plochy s Americkou krásou. Z herců si pochvalu zaslouží hlavně Summer Bishil, z plátne v podstatě neslezea a na svůj věk to vše zvládá s přehledem. 75 % ()

jhrasko 

všetky recenzie používateľa

Hľadám nejaký 2 * komentár a nič nevidím. Zo všetkých hodnotení sú 3 2*, inak všetko nad. Som presvedčený, že krátke komentáre sú účinnejšie (vďaka Roberte), ale tu to proste inak nejde (prepáč Roberte). Čo sa nám pán Ball, scenárista fenomenálnej Americkej krásy, snaží povedať ? Ďalšia otázka - čo a akým sposobom ? Americká krása je len jedna a na jej úspechu a výnimočnosti má zásadný podiel pán Mendes na stoličke režiséra a jeho oko. Pretože hoc má scenár Nothing is private potenciál AK, musel by byť, podľa mňa, uchopený úplne inak...toto bude fakt dlhé...13ročná Jasira chtiac nechtiac funguje medzi šialenou matkou a až psychopatickým otcom ako zvláštny katalyzátor frustrácií a dogmat ich oboch. V satelitne posobiacom mestečku, kde sa usadil jej otec, nájde viacej vzrušenia všetkého druhu a tu sledujeme zopár mesiacov jej života. Odpanenie, opakované (nechcené i ponúknuté oholenie), niekoľko faciek, neskutočne veľa orgazmov (lucky her). Pán Ball nemal moc šťastia v rozhodovaní, čomu dať prednosť a /ne/vedome do toho zatiahol i nás. Neviete, či sa máte smiať, či máte byť znechutení, či máte Jasiru ľutovať, či to myslí autor vážne alebo si z Vás robí srandu. Čo v AK fungovalo, a že tu boli všetky tieto roviny, tu sa rozpadá práve v tieni svojho predchodcu, na ktorého tak výrazne titul odkazuje - hudba T.Newmana je identická, kamera snímajúca prostredie, kde sa príbeh odohráva taktiež. Summer Bishil je heavenly creature, dokonalá vo svojej zmätenosti, dostatočne rajcovná, ale stále - je život 13ročných takýto ? Čím to je ? Prostredím, z ktorého pochádza, matkou ktorá nevie čo so sebou, bigotným otcom (mimochodom skvele zahraným S.Headleym) ?? A tu mi napadá ďalšia vec, film sa tak naliehavo chce dotýkať témy odlišností národov, v tejto dobe, prečo teda "provokuje" jednostrannosťou, prečo otec nemá jediné pozitívum? Takmer všetkým postavám chýba prepracovanosť, a tak ako najdoveryhodnejšia ostáva postava Aaarona Eckharta, ktorý ale nedostáva dostatok priestoru ( ČO JE ale z podstaty jeho "miesta na slnku" DOBRE kvoli nevyrovnanosti a zmätenosti scenára a dramaturgie). A Toni Collette s postavou, ktorá nám hovorí čo? Že i vo svete divností existujú proste čisté duše, ktoré chcú mať istotu, že si nebudú musieť nikdy v živote nič vyčítať? Jasné, ale nech nie sú tak biele. Fakt nevyužitý potenciál že až...takže moje sumárum: príliš zmätku na jeden film, som zvyknutý na iné divnosti, mám pre ne pochopenie a viem si ich užiť ( napr. Happiness), ale myslím si, že pán Ball mal prenechať réžiu niekomu inému a mohol som hviezdičkovať úplne inak. Vo všetkej tejto zmätenosti ale verím v svetlé filmové zajtrajšky (čo je očividne i prípad autorov, ten záver je gýčovina sama). Prepáč Toni, prvá 2 Tvojej filmografie ! PS: A ak chceme byť "politickí", prečo nie sposobom, akým nám to predkladá film The Visitor. Všetky výhrady, ktoré som našiel v komentároch k tomuto filmu mi prídu po tejto 2hodinovej skúsenosti neadekvátne ! ()

Reklama

NinonL 

všetky recenzie používateľa

Abych řekla pravdu, zírala jsem jako puk po celé 2 hodiny. Ve smyslu, co tím chtěli vlastně tvůrci říct. Sexuální vývoj a sebeobjevování 13leté Jasiry mi přišly chvílemi příliš vulgárně podané, zvláště ve srovnání s extrémně konzervativním otcem a frivolní matkou. Dívka z toho všeho vyšla (ne vlastní vinou) jako rajda. Konec to trochu napravil, nicméně jako celek hodnotím jen průměrně. ()

Dadel 

všetky recenzie používateľa

Vynikající film, který zpočátku začíná jako komedie o naivní odstrkované Libanonce, ale postupně z něj stále více mrazí. Nejpříjemnější překvapení za hodně dlouhou dobu. Nechápu, že tento skvost nezískal širší ohlas (ještě nedávno jsem ho vůbec neznal). A ten český název je teda "zhůvěrnost". A teď si (nebojte, jen protentokrát) zahraju na Radka Cihlu: Podobné filmy: Amreeka, Americká krása (tahle podobnost mě napadla ještě předtím, než jsem si všiml, že to je od stejného scénáristy) ()

farmnf 

všetky recenzie používateľa

Klady: profesionálně udělaný , dobrá kamera, krásná hlavní postava, dobré herecké výkony, má to spád bez hluchých míst. Zápory: Budeme řešit rasismus a budeme a budeme. Buď budeme segregovat arabáče nebo negry, nebo všechny až na věky věků i kdyby sme se z toho měli posrat. Budeme věšet americkou fangli i na hajzlu i v garáži a ráno si přivstaneme a pověsíme ji a počkáme až bude volat Alkaida. Budeme dělat nereálné scénáře, kde si malá holka vychovaná po arabsky řekne tvrdýmu amíku od maríny o porno a ještě se vykecá z toho, že když se na to čumí a mele nohama, má pak orgasmus. Těhotná pravá bílá američanka chce libanonce aby na ni civěl u porodu protože manžel nemá čas. A další a další blbé úlety. Kdy se ti pitomý požírači hamburgrů naučí dělat normální trochu reálné filmy, když už mají celkem normální a docela slušnej a citlivej námět? ()

Galéria (41)

Reklama

Reklama