Chaos

(festivalový názov)
  • Egypt Heya fawda (viac)

Káhira je celoživotním tématem Jussúfa Šahína. I v tomto filmu vypráví o jedné staré káhirské čtvrti, kde vedle sebe žijí muslimové i křesťané. Tato oáza klidu a míru se mění v panství místního policisty Hatemy, který si terorizováním obyvatel léčí vlastní traumata. Zamiluje se do krásné Naour. Pro získání jejího srdce je připraven udělat vše – i zabít... Režisér rozehrává typické melodrama, jaké se točilo v Egyptě už od 30. let. Postavy mají jasně dané úlohy, děj je proložen tanečními scénami i patřičnými dávkami emocí. Také patos, divadelní přehrávání a určitá dávka naivity jsou neoddělitelnou součástí tohoto žánru. Přitom se autor nevzdal na místní poměry ostré kritiky zneužívání moci, korupce a neschopnosti vládních činitelů. (Febiofest)

inutihar

Tady fakt nevím, jak hodnotit. Překombinovaný děj, jednostrané charaktery, prudké emoce a přehrávání jsou sice pro (běžné) egyptské filmy typické, ale do tohoto snímku mi mix egyptské situační komiky na straně jedné a až překvapivě vyhroceného dramatu nějak nesednul, zvláště u Šahína. Jeho snaha "nastavit zrcadlo" současné, v mnoha ohledech tragické egyptské realitě (nefunkční školní systém, korupce, policejní brutalita a zneužívání moci...) a ukázat světu, že Egypt není šťastná a demokratická země byla sice patrná, ale nevím, zda se dá říct, že byla fungující. Bohužel vyprávění evidentně směřuje na egyptského (či se situací obeznámeného) diváka a znesnadňuje vnímání filmu těm, kteří lokální situaci blíže neznají nebo neprožívají. Na druhou stranu jsem v žádném jiném egyptském filmu z poslední doby neviděl tolik (relativní) nahoty a sexuálně explicitních scén. Asi je to slabší než Omaret yakobean, ale to srovnání bude pokulhávat. ()