Děvčátko z černé země

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Geomeun ddangui sonyeowa (viac)
Južná Kórea / Francúzsko, 2007, 89 min

V jihokorejském hornickém městečku se každý musí pořádně ohánět, aby se uživil, nebo potřebuje získat od lékaře správnou diagnózu, která zajistí zaplacení léčení a přestěhování do lepšího bytu. Otec dvou dětí se nachází přesně mezi uvedenými kategoriemi. Zánět plic mu nedovoluje pokračovat v hornické obživě, ale pro nedostatek zdravotních komplikací mu nevzniká nárok na důchod. V epizodách, jejichž středobodem jsou dvě horníkovy děti, malá holčička a její starší retardovaný bratr, jsou vidět různé aspekty života v chudém kraji zahaleném do zimního šera. Působivá kamera klade důraz na sepětí postav s jejich prostředím a vytváří tím podmanivé obrazy truchlivých osudů v bezútěšném kraji. Kritiku absurdní sociální politiky snímek umocňuje pohledem na vyhrocenou rodinnou situaci, kdy zodpovědnost za osud členů rodiny přebírá malá dívenka. Film získal dvě ocenění na MFF v Benátkách 2007. (MFF Karlovy Vary)

pOne

Cekal jsem, ze film nebude mit zadne prekotne tempo, ale tech zaberu beze slova bylo na me moc. Namet byl pro me zajimavy, prostredi korejske hornicke vesnice taky. Vykony detskych hercu se mi libily. Ale 90 minut takhle varit z vody? ()

molotov

Typický nezávislý film se sociálně kritickým tématem. Kde by se asi tak mohl odehrávat? V hornickém městečku, samozřejmě. Kdo už pár takových filmů viděl, tak přesně věděl, co ho čeká. Kdyby mě nezajímala Korea, tak bych rozhodně nešel. Protože tenhle film sliboval mnohé, jen ne příjemnou zábavu. ()

kusper

43. MFFKV, první film, který jsem zde viděl, byl jeden z posledních na které ten den zbyly lístky, ovšem velice příjemné překvapení. Dobré herecké výkony, závažné téma a navíc nepříliš známá jihokorejská tvorba. ()