Yong chun

Čína, 2007, 40x45 min

Seriál je voľným pokračovaním filmu Bai ga jai (1983), ktorý je príbehom o nespratnom mladíkovi Liang Zanovi a jeho ceste stať sa kung fu majstrom. Ubehlo veľa vody a zo Zana (Biao Yuen) sa stal uznávaný kung fu majster a lekár, ktorý sa v mestečku Fo shan stará o zdravie ľudí - a to hlavne tých, ktorý si nemôžu dovolit zdravotnú starostlivosť u drahých lekárov. Jeho múdrosť a dobrota je známa široko ďaleko. Zan vychováva dvoch synov. Mladší Chen vlastní otcovu lásku k medicíne, no starší Bi (Nicolas Tse) je presne taký ako Zan za mlada. Je blázon do kung fu, je tvrdohlavý a na každom kroku ho sprevádzajú problémy. Zan ho odmietne trénovať kung fu a Bi sa preto rozhodne, že sa kung fu naučí sám a v jeden deň predčí aj svojho otca. (kitano)

kitano

Nikdy som nebol a ani nebudem serialovy divak. V tomto pripade vsak nebolo mozne odolat. A to z prosteho dovodu. Tento serial je o kung-fu. A ja som do kung-fu blazon. Ked som na informaciu o tomto seriali narazil a zistil, ze medzi hlavnymi protagonistmi su Yuen Biao a Sammo Hung, akoby do mna udrel blesk. Tychto dvoch panov bezmedzne obdivujem, su pre mna tymi najjasnejsimi hviezdami kung-fu zanru a aj celeho Hong Kongskeho filmu. Svoje najziarivejsie roky maju uz za sebou a fakt, ze som ich dostal sancu vidiet spolu v novom projekte je pre mna nedocenitelny, aj ked je to "iba" televizny serial. Maloco ma dokaze ohromit viac ako energia, ktora srsi z obrazovky, ked su tito dvaja majstri pohromade. Ale k serialu :). Ten trpi, klasickymi serialovymi neduhmi. A je to hlavne umele natahovanie pomocou vedlasich dejvych liniek, ktore nesuvisia s hlavnym pribehom, ci klasicke serialove klise (postava utrpi tazke zranenie, aby sa mohla o par casti znova vyliecit :( ), ale aj dost velka predvidatelnost nohych udalosti. To su jedine, avsak dost neprijemne problemy. Na druhu stranu, v seriale je mnoho skvelych charakterov a kvalitnych hereckych vykonov a mimo spominanej (skvelej) dvojice je to hlavne Gao Ming, ktoreho stvarnil najstarsi Sammov syn Sammy Hung. O nom sa este urcite dopocujeme. V jednej casti si zabojuje aj slavny Gordon Liu (!) a este viac ako akciou na mna urobil dojem svojim hereckym zjavom (ukazal, aky skvely zaporak dokaz byt). Nic Tse je proste sympatak, to rozoberat netreba, avsak popravde, nieje tu ani jeden jedina postava (ci herec), ktory by sa mi nepacil. Vsetko su to figurky, ktore na 100% zapadaju do pribehu a preto aj ona predvidatelnost mi az tak nevadila. Co je vsak uplne najdolezitejsie je, ze je to cele o kung-fu :). Toci sa okolo neho cely pribeh (resp. hlavna pribehova linka) a to podporuje i fakt ze tento serial je vlastne pokracovanim kung-fu klasiky The Prodigal son, v ktorom si Yuen Biao a Sammo Hung zahrali totozne postavy (niektore fakty boli vsak premenene a prisposobene serialu). Akcie nieje najviac no co sa tyka jej kvality, na TV pomery si hadam nemozno zelat viac. Potesi, ze mnoho technik a trikov, ktore boli v The Prodigal son, su pouzite aj sem, a to su, pani moji, fakt pekne okamihy. A ked sa konecne Biao a Sammo stretli v zajomnom suboji, musel som zatlacit slzu od dojatia :). Iked to nebola dlha scena, na ten okamih sa vazne oplati si pockat (nevraviac o tom, ze v nej krasne finisuje cely serial). A vobec. Najdete tu mnoho prvkov, ktore su vlastne klasickym-kung fu filmom, k tomu zaujimavy pohlad do cinskej kultury a este aj podarenu romanticku a gangstesrku dejovu liniu:). Takze, ak ste fanusikmi kung-fu, viac pisat netreba. Ak nie.....ale to by ste sa sem zrejme nedocitali:) (8.5/10) Dodatok: Co som nevedel, ale teraz uz viem je, ze postavy a dej su inspirovane skutocnymi udalostami, ktore sa udiali pocas historie bojoveho umenia Wing Chun. Taktiez samotne prevedenie tohto bojoveho umenia na platno vo velkej miere zodpoveda skutocnym pohybom. Na temu WIng Chun som napisal clanok, ktory mozete najst tu. () (menej) (viac)