Vdova Karolina Žašlerová

• Juhoslávia Vdovstvo Karoline Žašler
všetky plagáty

NinadeL

Slovinská ves jako na dlani nás vítá do svého středu. Karolina Žašlerová ještě není vdovou, ale brzy se jí stane. Má špatnou pověst a po smrti manžela se jí začne vést ještě hůř. Takže sotva stíhá odmítat nové nápadníky, hysterie střídá nejrůznější pokusy o znásilnění, pitky a místní kulturní akce. Na krátko se vše uklidní a Žašlerka se zamilovává do Tenora, nového muže ve vsi. Ten je k ní slušný, má vychování, ale nakonec projeví větší zájem o Žašlerčinu konkurentku, jejíž muž se chtěl kvůli Žašlerce rozvést. Takto získá Tenor s Korlovou grunt a Korlová pomstu na Žašlerce. Jako obecné téma vesnické ženy na okraji vsi by to nemuselo být špatné, ale extrémní alogičnost některých scén, chování různých postav a absurdní trapnost v mnoha ohledech mění Žašlerku v zoufalou kombinaci srovnatelnou s úvodem Ecce Homo Homolka, výletem Chalupářů do Prahy a v neposlední řadě upřímností Holky na zabití. ()

Véča

Drama o životě vdovy,která je po smrti svého muže neustále sexuálně obtěžována muži z vesnice. Začátek filmu(po smrt Žašlera) je i vtipný a samotná Žašlerova sebevražda působí opravdu groteskně a stejně jako třeba když v kros kontri zemře sedlákovi matka to nevyvolá smutek ani jiné podobné emoce, spíš se člověk pousměje nad výroky typu "Já jsem Gagarin!" nebo "Arrivederci Mars!". Zbytek filmu zachycuje život "Žašlerky" a povrchní lpění na dobrých mravech a falešnou morálku Žašlerčina okolí, přičemž ostatní vesničané neměli nejmenší právo Žašlerce nic vyčítat. Celkem věrohodně je zde vykreslena povaha vesničanů a vlivu vesnických klepů, od nichž pak člověk na vesnici jen těžko očisťuje svoji pověst. Vše je vykresleno bez příkras,syrově. Většina postav ve filomu jsou určitý výrazný typ osobnosti vtipálek,elegantní a distingovaný bývalý zločinec,nešťastně zamilovaný padesátník či Žašlerka trýzněná většinou vesničanů a další. Dobře prokreslené lidské povahy jsou asi největším pozitivem tohoto filmu. ()

WANDRWALL

Přestože je vdova Žašlerová neustále obtěžována muži, tak s nimi umí zacházet. Ale aby se jí nedostalo podpory ani u faráře? Hezká vdova to má těžké, a pokud je ještě k tomu šik, tak dvojnásobně. Přestože je film poměrně dlouhý, tak je pěkným odrazem životního stylu tehdejších časů v bývalé Jugoslávii. ()