Bublina

(festivalový názov)

Tři mladí spolubydlící z Tel Avivu, dva kluci a jedna holka, se snaží nevnímat politické konflikty a raději se soustředit na svoje životy a lásky, tedy žít v jakési únikové „bublině“. Tvrdohlavá Lulu pracuje v butiku, nápadný Yali vede trendy kavárnu a Noam, který prodává v obchodě s hudbou, tráví víkendy vykonáváním služby na kontrolním stanovišti Národní Gardy. Když se Noam zamiluje do Ashrafa, mladého Palestince, rozhodnou se pomoct Ashrafovi zůstat nelegálně v Tel Avivu. Obléknou ho do moderních izraelských šatů, dají mu hebrejské jméno, nechají ho pracovat v Yaliho kavárně a společně oslaví toto mírumilovné soužití na plážové párty. Jejich utopie se však kvůli politické a sociální skutečnosti na Blízkém východě zhroutí. [MEZIPATRA 2008] (Brněnská 16)

eLeR

Príjemné filmové prekvapenie z Izraelu, ktoré nerieši len tému lásky, priateľstva a života mladých, ale nebojí sa ísť ešte ďalej, a trošku poriešiť aj vážne témy. Veľmi prirodzení herci, netradičné prostredie, pohodová muzika a všetko je to zabalené do bubliny, ktorú keď prasknete zostane jeden zaujímavý film. ()

ProNotor

Z tohoto filmu jsem byl konsternován. Jak děj, tak styl natočení mě dost překvapoval a některé scény by takto prostě ve zbytku světa nenatočili. Hodně zajímavý zážitek, téměř celý den jsem se zabýval, co to ve mně zanechalo za pocity a emoce. Překvapení, záhada, rozhořčení, přál jsem si úplně jiné konce. To nemění nic na tom, že se mi to velice líbilo. ()

dr.fish

Snímek zpočátku připomíná epizodu seriálu přátelé, jen s tou vyjímkou, že dva kluci z party jsou teplí, to by ve Státech asi neprošlo. Tel-Aviv je krásné místo k žití, ostrov civilizace Blízkého východu, ráj pro všechny včetně homosexuálně orientovaných. Na palestinské a jordánské straně taková svoboda nepanuje a mladý Ashraf prchne bez dokladů do Izraele, tam, kam ho srdce táhne. Narazí na partu ze seriálu Přátelé a románek je nabíledni. I když se tel-avivští intelektuálové vyhýbají politice a chtějí jen bezstarostně žít, nakonec je politika stejně dostihne, jako každého v téhle zemi. Problémy dvou etnik dřív nebo i později semelou každého, semlely kdysi i mne, když jsem v Izraeli žil. Toto je opět jeden z netradičních, ale o to zajímavějších pohledů. Důležité poselství filmu- i když Ashraf toužil sebevíc po svobodě a volnosti, v krizové situaci se přimkl ke starým tradicím a kráčel v jednom šiku s bratrem z Hamásu. A to je třeba míti na paměti, když začínáme být humanisticky sentimentální...75% ()

swamp

Velice příjemné překvapení festivalu Mezipatra. Velmi hutně zaplněný děj (viděl jsem režisérský sestřih) dává divákovi pohled na několik dějových linek propojených v klubku čtyř přátel - 3 homosexuálové a 1 heterosexuálka. Odtud se klubko rozvíjí a naťukává otázky izraelsko-palestinské, hnutí Hamas či život homosexuálů v těchto končinách světa. Hlavně se konečně nejedná o film homosexuálního tématu, kde by se probíralo převážně to, jak jsou obecně gayové a lesbičky akceptovány společností - spíše je zde 'jen' ukázán jejich život. ()

JANARYBA

Dobrý film, asi nejlepší co jsem viděla o problematice izraelsko - palestinského konfliktu očima mladých lidí. Výborně zahrané, pouze snad počet homosexuálů na km2 by mohl být klidně i nižší a kvalitě filmu by to možná i přidalo. Jinak co se týče "commingoutu" načasovaného na den svatby, něčích narozenin atp.....je to asi vždycky průser. ()