O nelehkém návratu z vězení do normálního života... Pro kurátorku Marii Bendovou (K. Slunéčková) začíná obyčejný den. Po známém recidivistovi (J. Lábus) vstoupí do kanceláře člověk, který zvláštní péči opravdu potřebuje. Je to Jiří Havelka (P. Svojtka). Vrací se po sedmi letech z vězení, je nedůvěřivý, bezradný a psychicky labilní. Bendová ví, že mu především musí zajistit ubytování a slušné zaměstnání. Pozorně sleduje každý jeho krok a trpělivě a obětavě mu pomáhá překonat nejkritičtější období... (Česká televize)

rakovnik

Chápající kurátorka, chápající parta, chápající esenbák, chápající sousedka. Když někdo seděl, má dostat druhou šanci a až na pár reptalů se o něj v socialistickém zřízení soudruzi postarají a pomohou mu zpět do života. Příběh je vskutku pohádkový, s pohádkovým koncem, ale v podstatě milý a lidský. Navíc je film skvěle obsazený. ()

p.a.douch

Tak i přes to, že jsem pamětník, tohle dílo mi uniklo. Musím říct, že jsem udiven, že něco takového mohlo tenkrát vůbec vzniknout. Téma zajímavé, herecké výkony velmi dobré. Besser jako klaďas?? Pokorná jako takřka osudová žena?? Moc pěkné. Výkony Petra Svojtka a Karolíny Slunéčkové perfektní. Lábus taky velmi dobře. Většina hlavních představitelů tohoto díla odešla předčasně a zde je vidět, že jsme se od nich mohli dočkat dalších velmi dobrých výkonů. Zapomenutý skvost. ()

Kovaja

P.Svojtka po podmínečném propuštění z kriminálu za neumyslné zabití své nevěrné ženy je svěřen do rukou kurátorky K.Slunéčkové která má velké srdce a osud bývalých vězňů jí není lhostejný.Vše se daří jak má jen do chvíle kdy Svojtka urazí svoji sousedku tím že jí položí na stůl peníze aby si něco koupila,ta to ovšem špatně pochopí a cítí se za lacinou holku.Povedená československá inscenace s výborným hereckým obsazením ()

HonzaBez

"Ono je strašně důležitý najít k sobě toho druhýho, aby člověk nakonec našel sám sebe." Empaticky působící Karolína Slunéčková v roli sociální kurátorky je ušlechtilost sama (ač s ní samotnou se život zjevně též úplně nemazlí). Vůbec těch  ušlechtilých je na jednu hodinovou televizní inscenaci až překvapivě hodně. Zjevně si dotyční uvědomují, že "trest je jedna věc, začít znovu je věc druhá…."   ()

Untentrauer

Na mě je to velice slabé hodnocení vzhledem k tomu, jaké filmy preferuji. Nicméně zde se nestydím říct, že jsem to nepochopil. A tím nemyslím příběh, ale spíš důvod vzniku tohoto dramatu. V tomto filmu opravdu nelze hledat propagandu a co víc, dokonce mi připadá, že si  zde docela zahrávají s tím, jak to veřejnost přijme. Resp. jak veřejnost přijme benevolentní kurátorky a přátelský systém resocializace bývalých muklů. Dokud jsem toto neviděl, měl jsem dojem, že socialistické zřízení se s nikým nemazlí a obzvlášť ne s vrahem. Měl jsem dojem, že občané žijící v socializmu s omezenými zdroji informací rozhodně nebudou tolerovat propuštěného vraha. Společnost plná předsudků, závisti a strachu izolovaná od západu….Takže zde vidíme pravý opak mých myšlenek - a sice srdečné přijetí a vehementní snahu všech zúčastněných pomoci vrahovi zapojit se opět do normálního života. Dobrá - vražda to byla nechtěná, neúmyslná, náhodná…Ale kde jsou ty předsudky? Co tím teda mysleli? Že to tak chodilo? Že by to tak mělo chodit? Já nevím a popravdě mě to nijak nezaujalo. ()

• Stejnou roli, tedy navrátilce z kriminálu, kterému se snaží lidé kolem něj pomoci, si zahrál Petr Svojtka již v inscenaci Klient (1974). (sator)