Ir Jis Pasake Jums Sudie

• USA And He Bid You Farewell
všetky plagáty
Litva, 1993, 90 min

Film je natočen podle povídky belgického spisovatele litevského původu Eduarda Cinzy (skutečným příjmením Čiužas) „Moriso Bredo užrašai“ (Zápisky Morise Bredy). Hlavní hrdina Marius ztrácí po těžké autonehodě paměť a je převezen do přímořského penzionu na léčení. Ve společnosti rozličných podivínů se Mariovi začne paměť zotavovat, ale stojí vůbec o odchod z léčebny a o navrácení zpátky do „normální“ společnosti?

Film získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Lübecku 1993, dále cenu za nejlepší obraz a zvuk na mezinárodním festivalu v Bratislavě 1995 a oba hlavní protagonisté (Almira Grybauskaitė a Arūnas Sakalauskas) dostali ocenění za nejlepší herecký výkon na festivalu Baltijos perlas (Baltská perla) v Rize 1996. (Špacír)

pierre9

Napriek tomu, že námet je zaujímavý, film mi prišiel trochu málo prepracovaný. V podstate tam nie je nič o tom, prečo pacienti žijú pomerne slobodne, o hlavných postavách sa človek dozvedá viac až príliš neskoro. Nechcem povedať, že film ide väčšinou príliš po povrchu, ale celkový dojem bol trochu rozpačitý. Takisto neviem, či to bolo verziou, ktorú som videl v kine, ale obrazovo mi film určite neprišiel z roku 1993, pomerne dlho som rozmýšľal, či to nebola mylná informácie, tipoval by som ho tak na o 15-20 rokov starší dátum. 3,5* ()