Přesně tak

Krátkometrážny
Česko, 2007, 34 min

Réžia:

David Čálek

„Můžeš to co ostatní, i když jsi postižený. Můžeš pracovat, můžeš bydlet, můžeš milovat, můžeš létat...“ Pozoruhodný film přesahující svůj sociální účel i díky tomu, že zde v hlavních rolích vystupují samotní „postižení“, kteří také svým výkonem zavedené vnímání „postižených“ zpochybňují.

Film Přesně tak vznikl v rámci kampaně za práva mentálně postižených "I MY potřebujeme znát svá práva", ovšem hlavně díky charizmatičnosti herců toto zadání svým vyzněním přesáhl. Z nejednoznačné legislativy a neinformovanosti mentálně postižených vyplývá časté porušování jejich základních lidských práv. Jedná se třeba o svobodu pohybu či právo na partnerský život. Sami lidé s mentálním postižením a jejich rodiny se mnohdy smířili s tím, že jejich práva bývají omezována a že se stávají občany druhé kategorie. Ve filmu Přesně tak hrají lidé s mentálním postižením a ocitají se v situacích běžných pro nás "normální" a nikoliv už pro ně samotné. Alespoň prozatím. Energie, hravost a uvolněnost herců přitom hranici mezi postižením a „normálností“ přesvědčivě zpochybňují. - Tomáš Kus (Letní filmová škola)