Jak vydělat relativně snadno a hlavně rychle pořádný balík peněz, to všechno navíc v nejlepších kasinech Evropy? Říkáte, že to nejde? Američan Barney Lincoln (Warren Beatty) vás přesvědčí, jak snadno! Jeho geniální plán je přitom tak úžasně jednoduchý. Stačí se vloupat do sídla firmy Kaleidoscope, předního výrobce herních karet, a nenápadně si v tiskárně označit jejich formy. Pak už jen cestujete po kasinech a triumfálně sbíráte žetony, protože jako jediný u stolu poznáte karty i na rubu. A Barney se takto mohl stát milionářem. Stačilo k tomu jen nezaplést se s dcerou scotlandyardského komisaře McGinnise (Clive Revil), který má ještě jako na potvoru spadeno na gamblerského mafiána Harryho Dominiona (Eric Porter). (dopitak)

dopitak

Průměrný Beattyho film, který se nevypořádal s výborným potenciálem zajímavě rozjetého námětu označení karet a jejich následného profesionálního zneužití. Druhá část odehrávající se v sídle magnáta už je krátkodechá. ()

Oskar

Zatím nejslabší film z pomyslné série, zahájené Šarádou. Kaleidoscope nabízí málo humoru, málo napětí, málo dějových zvratů a opírá se o tak chatrnou zápletku, že začne klesat v kolenou už po prvním dějství. Dokud se zdá, že film bude o provedení finty s označenými kartami, případně o následcích jejího prozrazení, drží se docela obstojně v pásmu mírného nadprůměru. Warren Beatty v principu jistě nebyl špatnou volbou pro roli uličnického podvodníka a mezi ním a Susannah York zpočátku probíhá příjemně laškovný konverzační ping pong. Jenže pak se to sveze úplně jinam. V celém zbytku filmu se převážně staticky hraje poker s afektovaným padouchem, postava Yorkové se ukáže jako nadále nepotřebná a Warren jako neschopný jakékoli jiné polohy než "jsem krásný a hrozně nad věcí", ať už vyhrává v kartách nebo nad ním visí Damoklův meč prohry. Internetové reference často zmiňují podezřelou podobnost děje s Flemmingovým bondovským románem Casino Royale a to mě vede k teorii, že původně mohlo jít o jeden ze zmařených pokusů ho adaptovat nebo zkrátka vytvořit podobně laděnou vážnou krimi, a že celá ta vnější fasáda od názvu přes prvky heist movie po počáteční romanticko-komediální pošťuchování přibyla až v pozdější fázi příprav. Bylo by to i možné vysvětlení některých nelogičností v ději. 40% ()