Bankovní úředník Matěj Brouček (Jaroslav Marvan) odmítne povýšeně obsloužit zákazníka, který přišel těsně před zavírací dobou. V oblíbené vinárně se večer pan Brouček setkává se svými přáteli a společně nadávají na současné poměry a režim. Přemíra vypitého alkoholu způsobí, že Brouček při nočním návratu upadne na zem. Když se po nějaké době zvedne, netuší, že se ocitl v roce 1935. Celý omámený vejde do budovy, kde se koná schůze. Líbí se mu, jak hlavní řečník kritizuje vládu a hospodářství, a vehementně se k němu připojí. Levicovou schůzi vzápětí rozežene policie. Brouček má být zatčen a popere se s policisty. Je při tom vyfotografován a jeho snímek se ocitne na titulních stranách novin. Z práce v bance je vyhozen, odvrátí se od něj jeho přátelé a Brouček má možnost si vychutnat "staré zlaté časy" z pozice nezaměstnaného, bez bytu a peněz. V zoufalé situaci ho probudí vrchní z vinárny, který ho našel spícího na ulici. Brouček je šťastný, když si uvědomí, že se vrátil do roku 1948. Znovu sedí u svého okénka v bance a velmi ochotně obslouží opozdilce, který přišel krátce po zavírací době. (ČSFD)

• Filmové materiály: NO-N 4614,6 m, NZ-N 2204,3 m, KDP-P 2198,7 m, KK-P. (ČSFD)
  • Podle svědectví režiséra Jaromíra Pleskota byly důvodem ukončení výroby filmu osobní neshody mezi scenáristou Karlem Vaňkem, kulturním referentem Rudého práva a básníkem Vítězslavem Nezvalem. Ten využil politického vlivu, který měl v té době jako vedoucí filmového odboru ministerstva informací, a natáčení bylo zastaveno. Nesetřižený negativ obrazu a část negativu zvuku, uchované ve sbírkách NFA, obsahuje scény natočené v náznakových dekoracích a rovněž scény z rozpracovaného filmu. Zdroj: Český hraný film 1945-1960, NFA 2001. (ČSFD)