Živí a mŕtvi

• Veľká Británia The Living and the Dead (viac)
všetky plagáty
Dráma / Psychologický / Mysteriózny / Horor / Thriller
Veľká Británia, 2006, 83 min

Lord Brocklebank musí predať svoj domov v Londýne, aby zaplatil za liečbu chorej manželky Nancy a zohnal jej opatrovateľku. Práve vtedy však jeho schizofrenický syn James dostane nutkanie všetkým ukázať, že je už dospelý, zodpovedný a sebestačný a dokáže sa postarať o mamu celkom sám. Zabarikáduje sa v dome a snaží sa liečiť pacientku podľa svojich najlepších predstáv, hoci nerozlišuje realitu od fantázie. Ako sa skončí tento teror psychicky chorého mladíka s dobrými úmyslami?
Bývalý lord Donald Brocklebank sa ocitol na pokraji bankrotu a musí predať svoje rozľahlé sídlo, kde žije so svoju ženou a schizofrenickým synom Jamesom. Akoby to nestačilo, jeho manželka, lady Nancy Brocklebanková vážne ochorela a Donald musí zaplatiť za jej liečbu a zohnať novú rodinnú ošetrovateľku, ktorá by prišla a starala sa o ňu. Psychicky chorý James však túži otcovi dokázať, že je už dospelý, zodpovedný a dokáže sa postarať o chorú mamu celkom sám. Keď sa nová ošetrovateľka ocitne pred bránou, James ju vymkne a zabarikáduje celý dom. Začína liečiť pacientku podľa svojich predstáv, teda podľa svojho najlepšieho, aj keď narušeného, vedomia a svedomia. Ako stres z "opatrovania" chorého narastá, zhoršuje sa aj Jamesov duševný stav. Jeho schopnosť postarať sa o matku mizne spolu s jeho schopnosťou oddeliť realitu od fantázie a začína sa príšerný zostup do samotného pekla. (oficiálny text distribútora)

hajdano

Tohle mě pěkně rozházelo. Ke konci jsem si už osvojil některé pohyby a grimasy mladého synáčka a hlavního hrdiny v jedné osobě. ()

Sfinkter

Retard zahraný nepřesvědčivě (například ve srovnání s Evil Within), depresivní film není, práce s obrazem a hudbou spíše úsměvná. Celkově nudná záležitost, která neumí překvapit. ()

CptPeroxid

Ani ne tak depresivní jako zvráceně smutné. Kdybych to měl hodnotit z pohledu lidské bytosti tak dám odpad. Avšak z pohledu kinematografie je to bezchybný kus umění... ()

Rathalos

Horor to nie je urcite a ak to mam hodnotit ako psychologicku dramu,tak nie je to zle,no napriklad pri porovnani s filmom Requiem za sen,ktory ma uplne rozhodil a bol som z neho hotovy,tato zalezitost tak nejako na mna nezaposobila,ale na druhej strane musim vyzdvihnut herecky vykon Lea Billa,zasluzil by si Oscara...:-) ()

Pitryx

Ano, dal jsem to druhé nejnižší bodové hodnocení, ale musím uznat, že ten borec by si zasloužil za ten výkon přinejmenším Oscara. Bohužel příběh nestál za nic, ke konci jsem už posunoval. Má-li být ovšem film dobrý musí se k tomu vynikajícímu herectví ještě spousta věcí přidat. Založit to na jednom člověku to nejde. A u mne to ani nefunguje. ()

BlondJames

Simon Rumley dokázal to, co málokterý režisér.Já z toho filmu zhnusená nebyla, já byla nadšená, hned jsem začala po tom režisérovi pátrat, protože zfilmovat něčí šílenství (nebo šílenství jako takové) je pro mě jako kritika(neboť šílená jsem ha-ha) dost odvážný krok...a proto jsem hodně filmů kvůli tomu odsoudila(ne kvůli tomu, že si režiséři věřili natolik, že se odvážili tento krok podniknout),ne kvůli tomu, že by na to neměli, ale kvůli tomu, že si s tím málokdo věděl opravdu rady a přesto do toho šli (kvůli penězům) zde je OVŠEM cítit, že režisér moc dobře věděl co dělá a BRILANTNĚ si s tím poradil...já probulela celej film, to neříkám nic ...ale depky z něho nemám, ba naopak..takže bych si troufla varovat slabší povahy jako je třeba J*A*S*M (s pokorou ;) a "můj oblíbený" LIVINGDEAD a jeho příšerné překlady (opravdu nevím, kde se tento Bertík učil anglicky,který samozřejmě svou arogancí a absolutním nevkusem na filmy opět nezklamal :) ()

gpx

Celkem slušná slátanina prakticky bez děje. A věřte mi, chybí tomu víc než jen děj. Jedna * za dementa, druhá * za hovna. ()

pyzma84

Naozaj lahôdka.. Odporúčam romantikom a ľudom, ktorí chcú mať dieťa.. Neviem čo skôr vyzdvihnúť, či celý film, dojem, hercov, ozvučenie? Nie je za plný počet lebo pre mňa zaradenie horor nespĺňa, ale ako psycho drama vedie na top ten... Možnože starší film, ale po dlhšej dobe som sa dostala ku filmu, ktorý stojí za pozretie. ()