strougy

Zdejší žánrové zařazení je zcela mimo, o thriller či horor se nejedná ani náhodou. Nejblíže to má k životopisnému žánru, jelikož film zobrazuje život tajemného šarlatána/alchymisty hraběte Cagliostra se zvláštním zaměřením na tzv. aféru s náhrdelníkem, která zabíra většinu času a která má ve zdejším provedení původ v urážce, která se hraběti dostane od královny během jeho představení. Mimochodem, osud ji předpověděl velmi přesně. Jako sekundární žánr by se tu pak mohlo objevit romantický, jelikož zidealizovaná postava jeho manželky a její vztah k hraběti vrcholící nechtěně vtipnou scénou v inkvizičním vězení je zde představena v intencích červené knihovny a umím si představit, jak nad tím romantické husičky mohli tehdá slastně vzdychat. Pokud to mám krátce shrnout, tak je to ale dost nuda a nebýt roztomile zlých pohledů představitele hraběte, šel bych s hodnocením ještě níže. Velmi slabé 2*. ()

Oktavianus

Kostýmní drama se špetkou romantiky a dokonce i erotiky (to když si královna zkouší náhrdelník na nahém těle, docela dlouhé záběry, kde je skutečně topless), ale velmi sterilně podané, bez nějaké špetky napětí nebo vzruchu. Může to být i tím, že dochovaný film má necelou hodinku, je to rekonstrukce dříve ztraceného či zničeného filmu; kdo ví, zda by celý film nebyl lepší. Soudím ale, že spíš ne. Což je škoda, protože zahraný je velmi dobře, herci zbytečně nepřehrávají a kostýmová stránka je skutečně úchvatná: bohaté šaty, kulisy, prostředí, se vším si tvůrci dali záležet. Jen ten příběh nějak vázne. Holt slabší Dumas hadr. A žánry horor a thriller? No, to jistě. ()