Him and Me

všetky plagáty
Kanada / USA / Západné Nemecko, 1982, 88 min

Dionysos

Kdo toužil vidět nejrůznější strukturální a další experimentální filmy, zaměřujících skrze dlouhé němé záběry záři reflektorů na dosud neviditelné fragmenty světa a vědomí a v dlouhých mnohamluvných reflexích (od zvukových stop found-footage po vlastní autorské voice-overy či recitace atp.) studujících nevnímané diskurzy, spojené do jednoho filmu, strukturálního filmu prostoupeného subjektivitou, ale nikoliv dějem - ať si pustí "Him and Me". Autorovo autobiografické ohlédnutí se po vlastním životě a americké minulosti fungující zároveň jako okno do současnosti a obecně lidského života a okno do čisté materiální přítomnosti objektů, které kamera snímá. Jistý patos vpomínek a jejich obrazů, splývající s aktuálními obrazy, pak prostoupí nostalgií i neamerického diváka, jenž minulost zpřítomňovanou současností (tedy 80. let) ani nezažil. ()

honajz2

Benning moc dějových filmů nenatočil. Jsou podle všeho tři (možná čtyři, u North on Evers nevím a ještě jsem to neviděl) - romantické drama 11 x 14, krimi drama (nejspíš, ještě jsem neviděl) Landscape Suicide a Him and Me. Ačkoli, Him and Me podle mě je někde na hranici experimentálního dokumentu a experimentálního dramatu. Benning se tu ohlíží za vlastní minulostí + do toho tu je ještě vyprávění jedné ženy, který nás vlastně celým filmem provází v dlouhých (často nemluvných) statických záběrech. Jako celek to na mě působilo jako Benningův o čtyři roky starší film Grand Opera: An Historical Romance, tohle ale bylo po všech stránkách vymakanější a má to i poutavé scény (vede u mě pouť), což Grand Opera neměla. Podle toho taky hodnotím, takže Him and Me ode mě dostane, ačkoli slabší, 4*. Btw, hraje tu i Serafina Bathrick, hlavní herečka z 11 x 14, ale IMDB se o tom nikde nezmiňuje, přičemž v titulkách je. ()

rivah

Něco mezi experimentálním dokumentem a exoerimentálním dramatem. Pro milovníky experimentů tohoto druhu. Jinak nic moc, hodnotím z nostalgie. ()