Advokát Losman a bankéř Hegner se spojili k velkému podvodu. Bankéř koupil naftová pole, o kterých dobře ví, že na nich žádná nafta není. Přesto vnutil akcie tohoto podniku mnoha lidem, které předtím spekulacemi pňpravil o peníze. Losman věřitele ubezpečuje, že je vše v pořádku, ačkoliv chystá s Hegnerem vyhlášení bankrotu... (oficiálny text distribútora)

zette

Genialni film. Nejzabavnejsi na nem (bohuzel) je, ze si ho muzete prevest do dnesni doby a se zdesenim zjistite, jak je trefny a nadcasovy! Pokud se ma zanrove jednat o komedii, tak pak velmi horkou, jako satira ovsem funguje dokonale. Vyborne hlasky a dialogy, kdyz k tomu prictu Marvana, Plachtu a Slemrovou ve svych typickych rolich (ja je proste miluji)... ()

petaspur

"Dobrej chlap neuvažuje, ten jedná!" tvrdí solicitátor Kolčava, když prohlédne nepříliš čestný plán svého zaměstnavatele a začne konat. Kolčavův vychytralý protiúder přemístí finance z čerstvě vybudované černé díry do kapes věřitelů, kteří se již chystali zatopit s bezcennými akciemi. Je to roztomile naivní snímek z dávné doby, kdy slovo ČEST ještě nebylo zaměňováno s výrazem HLOUPOST. ()

Karlos80

Detektivní veselohra takříkajíc přesně zapadající do dnešní doby. Bohužel. Posuďte sami..? . Tento film který i pří své umělecké nenáročnosti a naivitě měl však na svou dobu jednu dobrou myšlenku. Chtěl být mementem prostých lidí, kteří chtějí rychle zbohatnout. Chce varovat střádaly, kteří se chtějí přizbusobit finančním podnikatelům a spekulovat svými penězi, aniž znají džungli finančního světa... Jindřich Plachta jako solicitátor Kolčava předvedl opět bravurní výkon, ne sice hlavní ale byl opět vidět a svou takovou zadrhávající dikcí i gestikulací vytvořil určitě jeden ze svých nejzajímavějších hereckých tipů. Byl to takový vysoký, hubený človíček, mírné povahy ( ale když se rozzuřil, zatočí se rázem kolem něho celý svět), avšak velice přívětivý, klidně dobrotivý, a důvěřivý (ostatně jako většina dnešních starých lidí), který je zpočátku přesvědčen o poctivém podnikání svého šéfa Jaroslav Marvan ( JUDr. Losman), šéfa naftařské společnosti. Dokázal se za jeho ,,pravdu" snad i poprat s jinými solicitátory u soudu, kteří tvrdili, že jeho šéf je lump. Postupně však prohlédne a typickým způsobem ,,malého českého člověka" se dostane na kobylku. Posléze si všichni drobní akcionáři získají jeho zásluhou své peníze a podvodníci se záhy ocitnou na mizině. Zdařilé herecké výkony zejména tria Plachta, Marvan a Šlégl to byla asi jistota tohoto jinak, jak už jsem psal nepříliš umělecky náročného filmu. Marvan ze Šléglem se nám představily v trochu netypických rolích advokáta Losmana resp. bankéře Hegnera. Plachta stále stejný ale vždy jinak zajímavý a s něčím novým přicházející a nás všechny filmové staromilce stále něčím okouzlující. Film u kterého jsem se vyloženě bavil a po dlouhé době i od srdce zasmál. Plachta s puškou v hrozícím postoji hlídající peníze, nebo nemotorný a, neohrabaný a v krkolomném pádu padající na schodech v nějakém baru..? Tuším že ,,Hollywood" se jmenoval.? Škoda jen že tento film tolik často nedávají, naposledy jsem ho viděl snad někdy před čtyřmi lety. I tak slušný tehdejší průměr. 2,5/5*. ()

dr.fish

Kvalitní obsazení ještě není zárukou dobrého filmu. Příběh o spravedlivém vytrestání padouchů je napsaný tak černobíle, jakoby ho točili po Vítězném únoru. Padouši jsou zlí a tupí, dobráci přiblblé naivky, ale pořád mají ještě dost intelektu na to, aby těm padouchům vyfoukli prachy. Všichni herci odvedli standardní výkon, výsledkem je velmi průměrný film (záměrně neříkám komedie) s dvěma až třemi dobrými vtipy, na pozadí nudy a počítání minut. Opravdu škoda, námět vůbec nebyl špatný, jen to zkrátka nevyšlo. 50% ()

Marthos

Zdeněk (Gina) Hašler, syn slavného pražského písničkáře, herce a scénáristy, se po letech strávených ve střižně propracoval na samém úsvitu války k samostatné filmové režii. Stejnojmenná divadelní hra Karla Piskoře nabízela divákům vděčný a svým způsobem nadčasový příběh o velkých podvodech s akciemi falešných naftových pozemků. Důležitou oporu získal mladý ambiciózní režisér především ve zkušených a populárních hercích – Jaroslavu Marvanovi, Čeňku Šléglovi, Růženě Šlemrové a především v Jindřichu Plachtovi, který se s neodolatelnou bezbranností zhostil role trochu směšného solicitátora, brzy ovšem prohlédnuvšího nečisté obchody svých chlebodárců. Film mimo svou obvyklou komediální náplň předkládá také poměrně rafinovaný způsob, jak se vypořádat s korupcí a pochybnými bankovními transakcemi. Diváci i kritika byli Hašlerovým filmovým debutem příjemně překvapeni a mladý Gina se tak velice záhy ocitl na oběžné dráze pomyslného barrandovského Hollywoodu. ()