GAVIN17

Francie, rok 1915. Před válkou utíká vdova Catherine se dvěma syny ke své švagrové Suzan, která má jednoho syna. Linie bojů je pár desítek kilometrů od panského sídla, ale kluci zůstávají kluky a válka je vpravdě moc nezajímá, ani utrpení těch, kdož před ní prchají do vnitrozemí. Naleznou partituru chlapecké opery Wolfganga Amadea Mozarta Bastien a Bastienka a rozhodnou se, že si ji spolu zahrají, poněvadž v opeře vystupují jen tři postavy. A oni jsou také tři. Na půdě a ve skříních, i na toaletním stolku matky sesbírají rekvizity a pomůcky pro svoji hru a v průběhu několika dnů ji přehrají v krásném prostředí panské zahrady, která sídlo obklopuje. Půvabný příběh o tom, jak rozličně prožívají světa boly, mezi něž patří i válka, děti a dospělí, chlapci a jejich matky. Vtahující atmosféra a bezstarostná hravost tří bratranců přispívají ke kvalitě tohoto filmového díla. Jak je řčastým zvykem tu na ČSFD, opět nejsou uvedena jména dětských hrdinů, takže: Yves (Bastien) -Serge Dambrine, Jean-Charles (Colas) - Matthieu Lacaille a Eric (Bastienka) - Emmanuel Prat. Velice povedený artový kus, který je inovativním námětem a za všechny zmíněné klady i za radost, kterou mi vlil do žil, mu dávám plné ohodnocení. ()