Film vypráví příběh Gaetana Frascy, v němž ctižádostivý Picciotto Messina bez zábran ukazuje, že se nerozpakuje provést zločin a postavit se proti velkému mafiánskému bossovi. Jenomže jeho slabinou je láska k jeho dceři. (Karlos80)

Karlos80

Jeden z posledních filmů ve svém žánru (poliziesco), i když v tomto případě jde v podstatě o mafia film (řekneme taková režisérova osobní interpretace o jeho životě) točilo se kde jinde než v mafiánské baště na Sicílii (chudičké městečka Mistretta a Tusa) spadající do provincie Messina, což je třetí největší město na Sicílii. Jde o třetí a poslední film herce a režiséra Tana Ciramosiho ("Il vizio ha le calze nere" a "No alla violenza") v tomto případě o druhé poliziotteschi a celkově asi o jeho nejméně úspěšný film, ale to už je věc názoru. Film vydala na VHS společnost "New Pentax Video", myslím že to nešlo nikdy v TV, takže jde stále o dost vzácný film svého druhu (hlavně ona VHS). Není to sice žádný velký zázrak, technicky nic zvláštního, film je to téměř nulového rozpočtu, nečekejte tedy nějakého Kmotra, ale vyloženě špatné to také není, ve filmu najdeme všechny přesné ingredience které jsou potřebné pro "mafia film", snímek možná trochu překvapivě drží celkem pohromadě, na pohled je to příjemné, zábavné a pěkně realistické, na druhou stranu ale i matoucí a nejisté, se spoustou podle mě zbytečných scén. Co do žánru tak jde spíše o sicilské melodrama - místy poměrně blouznivé, hodně prdlé, typicky italsky užvaněné a uřvané, ve filmu není v podstatě žádná větší akce, k vidění tu nejsou ani žádné honičky, pěstní souboje a vůbec nějaké velké násilí typické pro tento druh filmu. Hudební doprovod (na kterém spolupracoval mmj. právě i Ciramosa), melodie která nás provádí téměř celým filmem je parádní, a herecké výkony jsou taky celkem zdařilé (hlavně ty tři hlavní, jinak je to tady v podstatě samej neprofesionální herec), nejvíce mne zaujala krásná a provokativní Leonora Fani (27 let) v jednom ze svých posledních filmů (jen škoda, že těch minut na obrazovce s ní nebylo víc), dcera Ciramosiho (tady komik/násilník a dokonce i zpěvák, viz skvělá závěrečná skladba "Uomini di parola") a Rii De Simone (pozoruhodná to herečka!). Milovníci odpadu tento rozhodně nevšední (neobyčejný) film nejspíše ocení, všem ostatním spíše nedoporučeno. ()