Palos brudefærd

honajz2

Palos brudefærd, úplně první grónský film, je v mnoha ohledech dost ojedinělým úkazem na poli světové kinematografie. Kromě výše vypsaného si ho totiž Inuité udělali vlastně sami - herci (ačkoli spíš neherci) jsou pouze tehdejší obyvatelé Grónských osad a scénář k němu napsal sám Knud Rasmussen, významný inuitský badatel, který zde dokonce má i drobné cameo. A k tomu všemu je to snad i první film, ve kterém je zvuk a zároveň mezititulky jak u němého filmu. Nicméně k samotnému filmu - natočený je sice skvěle a hlavně záběry přírody jsou nesmírně působivé (a celkem i ty plavby na kajacích, ale těch je tam krapet moc), ale zároveň je u herců i scénáře jasně vidět, že to není žádná profesionální práce a že za tím stojí opravdoví amatéři, kteří si na to jen sehnali profesionálnější kameramany. Hapruje i tempo, ale je to zároveň dost působivé vší tou přirozeností a silně znatelným dojmem, že to bylo točeno pro radost a z radosti. To pak na ten film vrhá úplně jiný pohled, který umožňuje všechny ty nedostatky částečně ignorovat - a tak jako tak, stejně jich tolik nebylo. Určitě to ale má dost do sebe a pořád je to za mě dost kvalitní film. 4* ()